Informatik Oto Pšenák žaluje štát. Je presvedčený, že Finančná správa SR pod vedením Františka Imreczeho ho okradla o jeho nápad a s ním spojené autorské práva. Pšenákov prípad a žaloba bytostne súvisia s obvineniami, pre ktoré dnes aktéri sedia vo vyšetrovacej väzbe. Údajne obrali štát o 42 miliónov eur. Verejnosť sa o týchto praktikách dozvedela z akcie Mýtnik.

Miliónový počítačový biznis

Bývalý prezident finančnej správy spolu s bývalým podriadeným Milanom Gregom sú obvinení, že pripravovali tendre pre IT firmy na mieru. Podľa vyšetrovateľov ušili na mieru mnohomiliónové IT zákazky pre firmu Allexis, za ktorou je okrem Michala Suchobu oligarcha s väzbami na Smer Jozef Brhel. Do tohto prípadu je vraj namočený aj jeho brat Peter. NAKA podozrivých zbierala v rámci akcie Mýtnik, keď veľa informácií na svojho šéfa prezradil bývalý šéf kriminálneho úradu Finančnej správy SR Ľudovít Makó. A presne k tomuto prípadu sa viaže aj príbeh pána Pšenáka.

Začalo sa to obyčajne. Päťdesiatšesťročný Novozámčan vyštudoval riadiace systémy pre jad

rové elektrárne. Pracoval ako analytik, programátor, konzultant pre rôzne IT firmy. Vymyslel program Virtuálna registračná pokladnica, pripravil jeho demonštračnú verziu a prihlásil ho do internej súťaže medzi kolegami vo firme. Nápad a program zaujali natoľko, že spolu so zamestnávateľom oslovili finančnú správu.

V tom čase šéfoval tejto nemenovanej súk­romnej IT firme Milan Grega. Na stretnutie k Imreczemu šli spolu, no neuspeli. Finan­čníci projekt odmietli. Segment drobných živnostníkov, ktorí by s pomocou virtuálnej po­kladnice mohli vydávať bločky bez toho, aby si kupovali registračné kasy, nebol z hľadiska daňových únikov zaujímavý. Navyše, takéto riešenie odporovalo vtedy platnej legislatíve. Písal sa rok 2013.

No čuduj sa svete, už v roku 2014 sa ten istý Milan Grega stal šéfom ítečkárov na finančnej správe u Imreczeho. A zrazu sa program Virtuálna registračná pokladnica zdal dobrý a prospešný. Štát však program kúpil od inej súk­romnej spoločnosti, konkrétne od spomínaného Allexisu. Urobil to v režime vysokého utajenia tak, ako to robil pri vojenských zákazkách.

Podľa vyjadrenia ministerstva financií štát za túto virtuálnu registračnú pokladnicu zaplatil viac ako 5,2 milióna eur.

Prisvojený prototyp?

Ministerstvo financií tvrdí, že myšlienka virtuálnej registračnej pokladnice vznikla na porade ministra (vtedy smeráckeho Kažimíra) a vyvolali aj zmenu legislatívy, aby sa idea pretavila do reality.

„Z uvedeného vyplýva, že v roku 2013 ešte nemohla medzi ministerstvom financií a finančnou správou prebiehať komunikácia na tému virtuálnej registračnej pokladnice,“ píše sa v staršom stanovisku ministerstva.

„Môj návrh na virtuálnu registračnú po­kladnicu sme finančnej správe ponúkli a predviedli už rok predtým, takže to nemohol byť ich nápad,“ tvrdí Oto Pšenák.

Oslovili sme súčasného guvernéra NBS Petra Kažimíra, ktorý Imrezceho v roku 2012 vymenoval za šéfa finančnej správy a na jeho porade v roku 2014 vraj skrsol úžasný nápad na realizáciu virtuálnej registračnej pokladnice. Kažimír na otázky neodpovedal.

S požehnaním „zhora“ už mal projekt virtuálnej registračnej pokladnice raketový štart. Finančná správa zadala požiadavku, firma Allexis dodala a zinkasovala za tento projekt spomínané milióny. Dokonca táto spoločnosť dostala za virtuálnu registračnú pokladnicu cenu ITAPA v kategórii nové riešenie.

Virtuálna registračná pokladnica funguje od apríla 2015 a dnes má približne 40-tisíc používateľov. Tento systém je nastavený tak, že bločky konkrétneho obchodu generuje priamo server daňovej správy, takže daniari o nich vedia už v čase vydania. Podobný princíp používa v súčasnosti online kasa, lenže tam je potrebná fyzická kasa, kým v prípade virtuálnej pokladnice postačí akýkoľvek počítač alebo mobilný telefón pripojený na internet.

Naoko by bolo všetko v poriadku a úspešné, lenže autorstvo projektu je stále sporné a žaloba na finančnú správu aj na firmu Allexis leží na súde od roku 2017.

„Je to jednoduché. Dobrý príklad je Rubikova kocka. Ak vám ju niekto ukáže, ak si ju môžete vyskúšať, ak vám niekto vysvetlí, že jej základom je šesťramenný kríž, budete ju vedieť urobiť, respektíve objednať u hociktorého výrobcu hlavolamov,“ vysvetľuje žalobca.

Tvrdí, že je to aj jeho prípad. „My sme virtuálnu registračnú pokladnicu s Milanom Gregom prezentovali Imreczemu na finančnej správe v januári 2013. Detailne sme opísali, ako by to malo fungovať a prečo by bolo pre štát výhodné objednať si ju. To znamená, že Grega s Imreczem vedeli všetko, aby zvládli napísať zadanie na funkčnosť produktu, ktoré predvádzal prototyp. V tomto zmysle mi ho ukradli. Jednoducho použili autorské dielo, ktoré dôkladne poznali,“ snaží sa objasniť problematiku laickej verejnosti Pšenák.

Rozhodnutie v nedohľadne

Lenže dokázať to a dostať sa k dôkazom poukazujúcim na to, že autorom nápadu a prototypu bol on, nie je také jednoduché. Dlhý čas nevedel zohnať ani len súdneho znalca, ktorý by celú vec odborne posúdil.

„Takmer všetci súdni znalci v tomto odbore robia aj pre ministerstvo financií audity eurofondových IT projektov. Takže pre možný konflikt záujmov posudok urobiť odmietli.“ Po dlhom hľadaní nakoniec jedného našiel.

Súdny spor sa ťahá už viac než štyri roky. Za ten čas bolo vytýčených päť pojednávaní. Ministerstvo financií ani samotná finančná správa sa pre náš týždenník ku kauze nevyjadrili s tým, že kým trvá súd, nebudú poskytovať žiadne podrobnejšie informácie. Tie však doteraz neposkytli ani súdu a zrejme ani advokátskym kanceláriám, ktoré ich zastupujú.

Ich obrana je výlučne defenzívna a založená na kategorickom odmietaní dôkazov, ktoré na súd predložila žaloba. František Imrecze tvrdí, že na stretnutie so Pšenákom si spomenul len preto, že prípad rieši súd.

„Osobne som neprevzal od inžiniera Pšenáka alebo iného človeka z obchodnej spoločnosti, ktorej bol inžinier Pšenák zamestnancom, žiadne materiály, ktoré by prezentovali alebo obsahovali návrh alebo program, ktorý pán Pšenák prezentoval v roku 2013 na Finančnej správe SR,“ tvrdil vo výpovedi Imrecze.

Milan Grega, ktorý najprv šéfoval Pšenákovi a neskôr bol podriadeným Imreczeho, len potvrdil Imreczeho slová. A vraj si pri príprave virtuálnej registračnej pokladnice, keď šéfoval ítečkárom finančnej správy, na Pšenákov nápad ani len nespomenul.

Firma Allexis tvrdí, že niečo podobné už v zahraničí existovalo, takže nie Pšenák prišiel s týmto nápadom, a žiada o zamietnutie žaloby.

Viac FOTO v GAlÉRII >>

„Už som si zvykol na ich obštrukcie a snahu vylúčiť z pojednávaní verejnosť. Vraj pre utajované skutočnosti. Je to nezmysel. Ani si neviem predstaviť, čo tajného by mohlo byť na zadaní alebo ponuke na program, ktorý je voľne prístupný na internete. Na rozdiel od nich mám zdokumentovanú rozsiahlu digitálnu stopu vzniku projektu virtuálnej registračnej pokladnice vrátane prototypu a elektronickej komunikácie. Finančné riaditeľstvo a firma, od ktorej si ju neskôr objednali, ju považujú za sfalšovanú. Perličkou je, že vlastnú predložiť nevedia. Vraj z dôvodu utajenia,“ uzatvára Pšenák.