Korupcia, vybavovačky a pokrivené súdne rozhodnutia. Slovenská justícia nie je v kríze len pre preukázané väzby na organizovaný zločin a nedávno odhalené podozrenia z úplatkárstva. Prepisy z aplikácie Threema, cez ktorú mafiánsky podnikateľ Marian Kočner dohadoval kšefty a rozsudky, sú iba potvrdením toho, čo mnohí dovtedy len tušili. Akí ľudia a s akým morálnym kompasom sa obliekajú do sudcovských talárov? Kto im túto zodpovednú funkciu zveruje?

Stále tí istí

Už tri roky o výbere nových sudcov v Bratislavskom samosprávnom kraji rozhoduje v hromadných výberových konaniach úzka skupina osôb. Tú ustanovuje predsedníčka Súdnej rady Lenka Praženková. Pritom databáza odborníkov, ktorí môžu do komisie zasadnúť, obsahuje až 166 mien!

„Problém vidím v tom, že sa tam opakujú stále tie isté mená,“vysvetľuje sudkyňa Najvyššieho súdu a členka Súdnej rady Elena Berthotyová. Napriek tomu, že aj ona sama sa nachádza v databáze, do výberovej komisie sa nikdy nedostala.
Od nástupu Praženkovej do funkcie šéfky Súdnej rady v roku 2017 boli zorganizované tri hromadné výberové konania. V roku 2017 obsadzovali v Bratislavskom samosprávnom kraji 20 miest sudcov, v roku 2018 to bolo 19 miest a vlani 26 miest. Komisia, ktorá nových sudcov vyberá, má veľkú zodpovednosť. Rozhoduje o kvalite obsadenia sudcovského stavu, a teda o jeho nezávislosti a z toho vyplývajúcej dôvere občanov v právny štát.

Komisiu tvorí päť členov - dvaja za Súdnu radu, dvaja za Ministerstvo spravodlivosti SR a jedna osoba je z kolégia predsedov sudcovských rád. V praxi sú však v podstate kľúčové len tri miesta z päťčlennej komisie. Tie o všetkom rozhodujú, keďže na zvolenie toho-ktorého kandidáta je potrebná väčšina. Súdna rada má v talóne 92 osôb, ktoré môžu do komisie zasadnúť. Mnohí z nich však túto možnosť nikdy nedostali. Ministerstvo zase eviduje 74 kandidátov. Je to teda dostatočný počet na to, aby sa ľudia v komisiách obmieňali.

LENKA PRAŽENKOVÁ Na výber komisií má voľnú ruku. Podľa akého kľúča sa rozhoduje, ťažko povedať.
LENKA PRAŽENKOVÁ Na výber komisií má voľnú ruku. Podľa akého kľúča sa rozhoduje, ťažko povedať.
Zdroj: TASR

Nie je vôľa

„Možno urobila chybu aj Súdna rada, že nám nepripomenula, že treba urobiť ešte ďalší úkon a do toho systému sa prihlásiť a oznámiť, že máme o to záujem. Riešili sme to na nedávnom zasadnutí Súdnej rady. Navrhovali sme, aby sa členovia komisie vyberali náhodným spôsobom, ale nestretlo sa to s pochopením. Nič sa nezmenilo. Malo by to byť pestrejšie. Z hľadiska transparentnosti je dôležité, aby išlo o náhodný výber,“ myslí si Berthotyová. Podľa našich zistení nevôľu nad návrhom prejavil sudca Roman Huszár a sudkyňa Marcela Kosová.

Berthotyovej kolega Pavol Žilinčík si rovnako myslí, že situáciu zlepší práve náhodné prideľovanie alebo kolobeh výberu členov komisie. „Je zaujímavé vidieť mená a počet stále sa opakujúcich kandidátov vo výberových komisiách. Je zdravé zabezpečiť čo najférovejší postup pri ich určovaní,“ konštatoval v tejto súvislosti.

Kto sú vyvolení?

Podľa predsedníčky Súdnej rady Lenky Praženkovej to však zrejme nie je nutné. „Pravda je, že niektorí sa opakujú, ale zákon s tým počíta,“konštatovala na zasadnutí rady. Do komisie už pravidelne dosadzuje podpredsedu Krajského súdu v Bratislave Romana Bolebrucha. Ten jej šéfoval dvakrát za sebou, v rokoch 2018 a 2019. Ešte predtým ho Praženková vymenovala za náhradníka. Bolebruchova kolegyňa, tiež podpredsedníčka krajského súdu, Denisa Mészárosová sedela v komisii v roku 2018. Tento rok bola náhradníčka, možno pre prípad, že by vypadla sudkyňa krajského súdu Marcela Kosová. Tú zase nedávno minister spravodlivosti vymenoval do výberovej komisie na nového predsedu Okresného súdu Bratislava V.

Kosová s Praženkovou sa zúčastnili na zabíjačke v Nandinom dvore, na ktorej nechýbal ani Marian Kočner. Zostavu vyvolených dopĺňa advokát Ondrej Laciak a bývalý dekan na súkromnej vysokej škole Jaroslav Ivor. Obaja sa za posledné tri roky objavili medzi členmi komisie dva razy. Univerzitná profesorka Margita Prokeinová dokonca figurovala ako náhradníčka vo všetkých troch hromadných výberových konaniach a vo dvoch z nich aj zaskakovala.

ODSTÚPIL Šéf krajského súdu Ľuboš Sádovský sa vzdal funkcie, údajne pre zlyhania svojich podriadených.
ODSTÚPIL Šéf krajského súdu Ľuboš Sádovský sa vzdal funkcie, údajne pre zlyhania svojich podriadených.
Zdroj: TASR

„Opakovanie členov výberových komisií zákon umožňuje,“ znie stanovisko Súdnej rady. Podľa nej je účasť vo výberovej komisii odborne i časovo náročná. „Vzhľadom na túto náročnosť je skôr výhoda, ak člen výberovej komisie má skúsenosti s členstvom v nej a skúsenosti s priebehom, procesom výberového konania,“reagovala Súdna rada na naše otázky. Na tomto mieste sa však žiada zdôrazniť, že mnohí z databáz sa do komisie nikdy nedostali, preto ani nemali možnosť tieto skúsenosti nadobudnúť.

Kto riadil?

Pri viacerých spomínaných členoch komisií možno konštatovať, že majú blízky pracovný vzťah s predsedom krajského súdu Ľubošom Sádovským. Bolebruch, Mészárosová i Kosová sú jeho priamymi podriadenými. V roku 2017 s ním v komisii sedela aj Viera Malinowska. Tá urobila doslova raketovú kariéru. Z advokátky sa pred šiestimi rokmi stala sudkyňa a tento rok predsedníčka Okresného súdu v Malackách. Pri oboch jej úspešných pokusoch, keď sa hlásila za sudkyňu i za šéfku súdu, sedel na stoličke predsedu výberovej komisie Ľuboš Sádovský. Niekedy by sa mohlo zdať, že výberové konania mal pod palcom práve on a nie Praženková. Tá, mimochodom, v minulosti zastávala funkciu Sádovského podpredsedníčky na krajskom súde.

Vo výberových konaniach je Sádovský preborník. Spolužiak exministra vnútra Roberta Kaliňáka a bývalej štátnej tajomníčky za Smer Moniky Jankovskej, podozrivej, že za úplatky vybavovala súdne rozhodnutia pre Kočnera, osobne predsedal komisii pri hromadnom výberovom konaní na sudcov v roku 2017. Okrem toho za posledných šesť rokov aj desiatim komisiám, ktoré vyberali šéfov okresných súdov v Bratislavskom samosprávnom kraji. Do nich ho vždy nominoval minister spravodlivosti. Pred pár týždňami sa Sádovský vzdal funkcie predsedu súdu. Údajne cíti zodpovednosť za prešľapy svojich podriadených.

Praženková zase v minulosti navrhla Moniku Jankovskú za sudkyňu Ústavného súdu SR. Nebyť policajného vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, Jankovská by dnes stále poškuľovala po ministerskej stoličke, prípadne vynášala rozsudky u Sádovského na krajskom súde.