V lete 2020 sa však Daniel Lipšic, vtedy ešte ako advokát, stretával vo svojej kancelárii so sudcom Najvyššieho súdu SR Jurajom Klimentom. Sudca Kliment pritom rozhoduje veci, v ktorých vystupujú bývalí Lipšicovi klienti a dozoruje ich Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorému dnes Lipšic šéfuje.

Neformálne oslovený Lipšic

Daniel Lipšic, ktorý hlása slová o transparentnosti, schôdzky so sudcom Klimentom za problém nepovažuje. 

„V advokátskej kancelárii Dentons sa JUDr. Daniel Lipšic stretával s viacerými sudcami Najvyššieho súdu a ostatných súdov, s prokurátormi alebo advokátmi, ale nebolo to vo večerných hodinách ani pravidelne. Predmetom stretnutí boli najmä otázky reformy justície (vrátane prokuratúry) a zmien v trestnom práve. V danom čase bol totiž JUDr. Daniel Lipšic opakovane neformálne oslovený predstaviteľmi vlády, ktorí mali záujem o jeho názor na tieto témy ako bývalého ministra spravodlivosti, ministra vnútra a trestného advokáta,“ uviedol Lipšic v odpovedi cez tlačové oddelenie Úradu špeciálnej prokuratúry a na záver doplnil: „Tieto stretnutia mali pracovný a otvorený charakter, a preto sa uskutočňovali v oficiálnych priestoroch advokátskej kancelárie, a nie v konšpiračných bytoch alebo v cigarových kluboch.“

Sudca mlčí

Sudca Juraj Kliment sa k stretnutiam s Lipšicom v advokátskej kancelárii Dentonsu vôbec nevyjadril. Mimochodom, ide o sudcu, ktorý má niekoľko rozhodnutí o nezákonnosti rozhodnutia, pretože sa odmietol vylúčiť z rozhodovania o prípadoch, kde mal podľa Ústavného súdu konflikt záujmov.

Pozor na zaujatosť

Slovenská advokátska komora (SAK) pristupuje ku komentovaniu stretnutí opatrne. Na pracovných a spoločenských stretnutiach pracovníkov jednotlivých oblastí justície a priori nie je podľa nich nič zlé, ak sa takéto stretnutia a komunikácia dejú v rámcoch zákonných i etických pravidiel.

„Osobitne treba, samozrejme, pristupovať k otázke prípadnej zaujatosti sudcu v konkrétnom konaní, čo však nie je úlohou SAK, ale keď, tak konkrétneho právneho zástupcu v konkrétnom konaní. V prvom rade je to však úlohou samotného sudcu, ktorý je povinný oznámiť svoju zaujatosť,“ uviedla komora cez svojho hovorcu Pavla Kubíka.

Nelogický argument

Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák na schôdzkach tohto typu nevidí nič zlé. „Ak predmetom stretnutí boli predovšetkým otázky reformy justície vrátane prokuratúry a zmien v trestnom práve, tak v takých odborných stretnutiach nevidím žiaden problém, ani ak sa uskutočnili neformálnym spôsobom,“ uviedol.

Iné si myslí podpredsedníčka Združenia sudcov Slovenska a členka súdnej rady Ayše Pružinec Eren. „Javí sa ako nelogický argument, že dôvodom stretávania JUDr. Lipšica so sudcami mala byť súdna reforma, ktorá sa Najvyššieho súdu SR ani prokuratúry vôbec netýkala,“ uviedla s tým, že existujú aj oficiálnejšie miesta na stretnutia, ako je súkromie kancelárie advokáta. Pripomína, že sudca Kliment práve v roku 2020 podľa Ústavného súdu nezákonne rozhodoval o väzbe v policajných prípadoch a práve v septembri 2020 oznámil Lipšic kandidatúru na post špeciálneho prokurátora, čo považuje sudkyňa za možné ohrozenie dôvery v nezávislé a nestranné rozhodovanie sudcu. „Je to v rozpore so zákonom a zásadami sudcovskej etiky,“ vyhlásila.