Tip na článok
Nedobytná Ondrejčákova vila: V novembri 2011 sa do nej policajti zlanili, vlani bolo zjavné, že sa o ňu niekto stará.

Čudné veci okolo správy Piťovho majetku. Kto sa mu oň postará?

Konkurz na majetok odsúdeného mafiána Juraja Ondrejčáka, alias Piťa, má v rukách právnické eso blízke milionárovi Zoroslavovi Kollárovi. Úradníci jeho meno vyžrebovali z obálky.

Galéria k článku (6 fotografií )
Nedobytná vila: V novembri 2011 sa do nej policajti zlanili, vlani bolo zjavné, že sa o ňu niekto stará.
Vila v Bratislave: Polovica domu je súčasťou Ondrejčákovho majetku, ktorý zhabal súd. Dočasným vlastníkom, respektíve správcom, je Okresný úrad Bratislava.
Na súde: Juraj Ondrejčák dostal šestnásť rokov a prepadol mu majetok.

Nedovolíme, aby Juro o všetko prišiel. Ak mu prepadne majetok, vieme sa o to postarať, povedali ešte pred vynesením právoplatného verdiktu vo veci údajného mafiánskeho bosa Juraja Ondrejčáka, alias Piťa, jemu blízki ľudia.

A vraj už mali vymyslený plán - vytvoria sieť pomyselných veriteľov, ktorým Ondrejčák akože dlhuje peniaze, a tí postupne prihlásia svoje pohľadávky.

Rozsudok Najvyššieho súdu, na základe ktorého si musí Piťo ako hlava zločineckej skupiny odsedieť šestnásťročný trest a prišiel tiež o všetok majetok, platí zhruba pol roka a okolo Ondrejčákovho prípadu sa skutočne vynorilo niekoľko pozoruhodných náhod.

Boháč

Celková hodnota majetku jedného z bosov bratislavského podsvetia sa môže vyšplhať takmer k dvom miliónom eur. V hre sú pozemky v Bratislave i na Donovaloch, byt v historickom centre hlavného mesta i polovica dvoch bytov v bratislavskom Lamači, ktoré podľa katastra vlastní s bývalou manželkou. S ňou sa delí aj o nedobytnú vilu, odkiaľ ho na jeseň 2011 vyviedli policajti.

Ondrejčák sa tiež pýšil slušným vozovým parkom. Nechýbali v ňom vzácne historické autá ani exkluzívne kúsky z dielní súčasných automobilových dizajnérov ako napríklad špeciálne upravený géčkový Mercedes či Bentley Continental Supersports.

Keď verdikt o prepadnutí Ondrejčákovho majetku nadobudol právoplatnosť, jeho dočasným vlastníkom, lepšie povedané správcom, sa stal Okresný úrad Bratislava. To však neznamená, že sa mohol automaticky pustiť do predaja či využívania hnuteľných a nehnuteľných vecí údajného mafiánskeho bosa.

Od roku 2010 sa pri prepadnutí majetku postupuje v súlade so zákonom o konkurze a reštrukturalizácii, takže celú záležitosť rieši príslušný konkurzný súd, ktorý 20. apríla tohto roka vyhlásil na Ondrejčákov majetok konkurz a vyzval prípadných veriteľov, aby sa prihlásili o pohľadávky.

Súd zároveň ustanovil do funkcie konkurzného správcu. Stal sa ním vplyvný bratislavský advokát Karol Kovár, ktorého meno sa neraz spomínalo v médiách. V minulosti bol považovaný za blízkeho spolupracovníka známeho milionára Zoroslava Kollára. Kovár dokonca postupne prebral jeho právnickú kanceláriu.

Čítajte viac:

Príde Piťo o milióny? Súd mu uložil aj trest prepadnutia majetku

Vytiahnutý z obálky

Hoci konkurzy na Slovensku majú už nejaký ten rôčik pomerne jasné pravidlá, ktoré napríklad určujú, že správcu ustanoví súd „na základe náhodného výberu pomocou technických a programových prostriedkov schválených ministerstvom“, existujú aj výnimky. Potvrdzuje to i Ondrejčákov prípad, kde správcu neurčil počítač náhodným výberom.

Podľa hovorcu bratislavského súdu Pavla Adamčiaka bol „správca konkurznej podstaty v predmetnej veci vybraný v zmysle zákona o konkurze a reštrukturalizácii na základe doručeného návrhu Okresného úradu Bratislava I“.

Laicky povedané, súd ustanovil správcu na základe návrhu štátnej inštitúcie, ktorá dostala prepadnutý majetok odsúdenca na starosť. Ako sme už spomenuli, v Piťovom prípade je to okresný úrad. Ten navrhol meno človeka, ktorý bude mať konkurzný proces pod palcom. A vybral ho vraj najtransparentnejšie, ako sa dá. V snahe zamedziť dohadom o výbere „vhodného“ správcu zvolil žrebovanie.

„Zo všetkých správcov konkurznej podstaty, ktorých správcovské kancelárie sídlia v Bratislave, v zozname správcov vedenom na ministerstve spravodlivosti je ich viac ako štyristo, je vykonaný náhodný výber na funkciu správcu konkurznej podstaty,“ dali nám vedieť z ministerstva vnútra, ktoré kompetenčne zastrešuje aj okresné úrady.

Pripísali i dôvetok, že mená všetkých správcov sú v obálkach. Pre istotu sme si ešte raz dali vysvetliť, či sme pochopili správne, že správcu ťahali z obálky.

Predstava, že nejaký úbožiak z úradu strihá papieriky s menami stoviek správcov a hádže ich do obálky, je vskutku čarovná. Navyše, o transparentnom ručnom žrebovaní by vedeli čo-to porozprávať trebárs v susednej Českej republike, kde sa pred časom celý národ zabával na škandále ohľadom výberu dodávateľa stavby multifunkčnej haly za miliardu korún, vyše 36 miliónov eur.

Poverený človek „lovil“ ten správny lístok dovtedy, kým sa mu to nepodarilo. Nuž, a chvíľu to rozhodne trvalo. Kompetentní z okresného úradu však nepovažujú ručné žrebovanie za problémové.

„Zákon pre dočasného správcu nestanovuje povinnosť vybrať správcu konkurznej podstaty technickými a programovými prostriedkami, ktoré dočasný správca ani nemá k dispozícii. Ako najobjektívnejší a najtransparentnejší spôsob preto Okresný úrad Bratislava I volil náhodný výber rukou z obálky, a to za účasti svedkov - zamestnancov úradu,“ argumentovali.

Čítajte viac:

Na súde s piťovcami tiekli slzy, Ondrejčák môže byť na slobode skôr

Kollárov človek

Správcu v Ondrejčákovom prípade teda vyžrebovali z obálky. A určite iba náhoda sa postarala, že šikovná ruka úradníka vytiahla meno nanajvýš zaujímavého človeka. Stačí pohľad do Obchodného registra či do mediálnych výstupov z minulosti. Vyplýva z nich, že Karol Kovár je muž označovaný za blízkeho spolupracovníka skutočného špecialistu na konkurzy Zoroslava Kollára.

V roku 2011 sa meno Zoroslava Kollára objavilo v takzvaných mafiánskych zoznamoch, teda v dokumentoch vypracovaných pre operatívne potreby polície. Boli v nich vymenované jednotlivé skupiny bratislavského podsvetia a ich členovia. K všetkým boli priložené aj osobné informácie, ako rodné čísla, adresy, kde by mali bývať, autá a zbrane, ktoré by mali vlastniť a používať, a tiež fotografie.

Známy slovenský milionár bol zaradený do skupiny piťovcov a svoju povesť sa rozhodol brániť trestným oznámením. Vyšetrovateľ však žiadne porušenie zákona nezistil.

Okrem prepojenia na Zoroslava Kollára je zaujímavé aj pôsobenie Karola Kovára v pozícii konkurzného správcu a advokáta v iných mediálne známych prípadoch. Reč je napríklad o kauze spájanej s podivným konkurzom, ktorým bol dokonaný osud najväčšieho privatizačného investičného fondu VÚB Kupón.

Akcionármi fondu, ktorý spravoval majetok v účtovnej hodnote takmer dvanásť miliárd korún, bolo v čase jeho vzniku, v roku 1993, viac ako pol milióna fyzických osôb. Fond sa postupne pretransformoval na akciovú spoločnosť, pričom jednou z jeho nástupníckych firiem bola aj spoločnosť Istrofin. Tá neskôr skončila v konkurze a správcom sa stal práve Karol Kovár.

Celý prípad sa skončil tým, že pôvodní malí akcionári nedostali ani akcie v nových spoločnostiach, ani svoje peniaze. Meno Karola Kovára sa objavilo aj v kauze Záchranného systému Slovakia. Ako právnik zastupoval britskú spoločnosť Dortex, ktorá od štátu vysúdila 16,6 milióna eur. Ide o prípad, ktorého počiatky siahajú do čias druhej vlády Vladimíra Mečiara.

Vtedajší minister vnútra Gustáv Krajči sa v roku 1998 zaviazal financovať záchranný systém patriaci známemu automobilovému pretekárovi Jozefovi Studeničovi. Mesiac pred parlamentnými voľbami podpísal Krajči list, ktorým sľúbil, že rezort poskytne systému v priebehu troch rokov 2,6 milióna eur.

Nová vláda však záväzok neplnila a Studenič podal na ministerstvo žalobu. Pohľadávku odkúpila spoločnosť Dortex, ktorá napokon súd vyhrala. Spomenúť hodno aj prípad týkajúci sa Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany.

Asi pred dvoma rokmi jedna z Kovárových firiem podala na súd návrh na konkurzné konanie proti kúpeľom. Nárokovala si od nich zaplatenie sumy stotisíc eur. Išlo o jeden z prípadov odkúpenia a vymáhania pohľadávky prostredníctvom spriaznených a personálne prepojených firiem. Konkurzný súd napokon rozhodol v prospech kúpeľov.

Na rade je štát

Fakt, že človeka so zaujímavým pozadím vyžrebovala ruka úradníka aj v prípade konkurzu na Ondrejčákov majetok, je podľa nami oslovených odborníkov zaujímavý, hoci nemožno vylúčiť, že skutočne šlo o náhodu.

„Teraz je dôležité, aby štát nebol pasívny. Určite by mal aktívne monitorovať a vstupovať do celého procesu. Ako poverený správca majetku môže napríklad podať podnet na popretie podozrivých pohľadávok,“ menujú jednu z možností, ako zabrániť prípadným nekalým praktikám.

Na záver treba dodať, že rovnako - ručným spôsobom výberu správcu - postupoval okresný úrad aj v prípadoch prepadnutia majetku ďalších deviatich ľudí označovaných za piťovcov, ktorých polícia zatkla v novembri 2011 pri rozsiahlej policajnej akcii.

Do nedobytného domu šéfa skupiny sa špeciálne vycvičení príslušníci elitnej jednotky dokonca zlanili z vrtuľníka. Zadržaných bolo vtedy spolu dvadsať osôb.

VIDEO Plus 7 Dní