Francúzska europoslankyňa Michèle Rivasiová sa hnevá, že z nej utajovanie informácií robí len bábku. Európska komisia totiž ani samotným europoslancom, ktorí majú kontrolovať rozpočet Únie, neprezradila dôležité detaily zmlúv s farmaceutickými gigantmi. Nákup vakcín, ktorými už očkujeme, ale aj tých, na ktorých schválenie sa na európskom kontinente len čaká, je tak zahalené rúškom tajomstva. Takým poriadnym, nepreniknuteľným, ako sa na covidové časy patrí.

"Kameňom úrazu sú tajnosti okolo podmienok uvedených v jednotlivých zmluvách o nákupe vakcín. O tých vedia europoslanci približne toľko, čo bežný človek. V januári nám po tlaku Európskeho parlamentu na vyššiu transparentnosť bolo za prísnych podmienok umožnené nahliadnuť do zmluvy so spoločnosťou CureVac, ktorá je dnes už prístupná aj verejnosti, rovnako ako zmluvy s AstraZenecou a Sanofi. Jediný "náskok" ako europoslanci máme v prípade prístupu ku kontraktu so spoločnosťou Johnson & Johnson, ktorá nám bola nedávno sprístupnená v čítacej miestnosti. Ani my však nedisponujeme všetkými informáciami," povedala PLUS 7 DNÍ o situácii Lucia Ďuriš Nicholsonová. Podľa nej má komisia čo vysvetľovať.

"Isté časti zmlúv týkajúcich sa spoločného obstarávania vakcín proti ochoreniu COVID-19 neboli po dohode Európskej komisie s farmaceutickými spoločnosťami sprístupnené verejnosti a ani nám ako poslancom Európskeho parlamentu. Nakoniec, bolo to aj predmetom kritiky ohľadom nedostatočnej transparentnosti pri uzatváraní týchto zmlúv. Som presvedčená, že vzhľadom na veľkú finančnú podporu, ktorú Európska únia poskytla pri vývoji týchto vakcín je dôležité, aby bola transparentnosť čo najvyššia a bolo tak možné aj kroky Komisie týkajúce sa spolupráce s farmaceutickými firmami efektívne kontrolovať. Akékoľvek zatajovanie informácií zároveň podľa mňa rozhodne neprispieva k zvyšovaniu dôvery verejnosti v samotnú vakcináciu," kritizuje tajnostkárstvo Monika Beňová.

Čo všetko si farmafirmy s EÚ vyrokovali? Na koho strane je zodpovednosť, ak dôjde ku chybám? Máme horšie podmienky ako USA či Veľká Británia? O zákulisí najcitlivejších rokovaní, aké za ostatné roky Európska komisia viedla, si prečítajte v týždenníku PLUS 7 DNÍ.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: