Tip na článok
CT prístroj: Dá sa kúpiť za päťstotisíc aj o milión drahšie.

Dá sa to aj poctivo: Takto sa kupujú CT-čka

Obstarávanie CT prístroja v Brezne je prvé normálne za posledných desať rokov, hovorí zdroj týždenníka PLUS 7 DNÍ.

Po kauzách s CT prístrojmi sa asi všetci riaditelia nemocníc poriadne zľakli. Zjavne si dávajú pozor na to, čo budú kupovať a za koľko. Napríklad Nemocnica s poliklinikou v Brezne vyhlásila obstarávanie na prístroj, ktorý má byť kvalitnejší ako neslávne známe cétečko v Piešťanoch. Navyše, bude stáť o milión menej!

Naozaj súťažia

Nemocnica v Brezne potrebuje CT prístroj, a tak ešte v októbri minulého roka vyhlásila verejné obstarávanie. Súťažné podklady hovoria o tom, že prístroj má byť nový a musí snímať stodvadsaťosem vrstiev. Niečo podobné chcela aj nemocnica v Piešťanoch. CT sa bude špecializovať najmä na vyšetrenie srdca, bude mať v sebe zabudované aj EKG.

Nemocnica v Brezne je ochotná dať zaň necelých päťstotisíc eur bez DPH. Požiadali sme odborníka na CT prístroje docenta Petra Bořuta, aby sa pozrel na to, či sa v množstve parametrov neskrýva taký, ktorý je našitý len na konkrétneho výrobcu.

„Obstarávanie je urobené tak, že sa doň môže prihlásiť ktorýkoľvek dodávateľ,“ povedal nám. „Naozaj to nevyzerá, že by bol vopred známy víťaz, to zažívam prvýkrát za posledných desať rokov,“ povedal nám jeden z dodávateľov CT prístrojov.

Čítajte viac:

Plus 7 DNÍ odhalil ďalšie predražené nákupy cez medical Group

Vystrašený riaditeľ

Šéfom nemocnice v Brezne je Peter Mečiar. Kardiológ, ktorý založil Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb, prišiel o svoju prácu v kardiologickom ústave pred troma rokmi. Nahradil ho Juraj Frajt. Mečiar teraz riadi brezniansku nemocnicu a my sme sa ho pýtali, ako sa mu podarilo urobiť verejné obstarávanie bez toho, aby bolo našité na konkrétnu firmu.

Chceli sme vedieť viac o priebehu obstarávania aj o tom, kto určil parametre nového prístroja. Sľúbil nám, že sa vyjadrí, ale ani niekoľko dní od sľubu sa nám nepodarilo s ním skontaktovať. Neodpovedal ani na písomné otázky. Novinár telefonujúci do nemocníc kvôli tendrom je v poslednom čase úhlavný nepriateľ riaditeľov.

Čítajte viac:

Predražené nie sú len CT-čka: Ružomberok nakúpil 1000-eurové stolíky

Lepšie a lacnejšie

Docent Peter Bořuta na našu žiadosť porovnal CT prístroj, ktorý chce kúpiť nemocnica v Brezne, s cétečkom v Piešťanoch, pre ktoré padla ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská aj podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová. Piešťanské CT malo stáť milión šesťstotisíc eur, ale k biznisu s Medical Group vďaka médiám nakoniec nedošlo.

Peter Bořuta podrobne posúdil viac ako päťdesiat parametrov a vyšiel mu z nich prekvapivý výsledok: „Bez akéhokoľvek rozpitvávania bude CT prístroj v Brezne vyššej kvality, z hľadiska softvérového aj hardvérového vybavenia, ako CT prístroj, ktorý mal byť v Piešťanoch.

Cenu piešťanského CT zvýšili aj stavebné úpravy, s ktorými Brezno nepočíta, a tiež splátkový kalendár. Ale dať o milión viac za menej kvalitný stroj je skutočne odvaha.

Kedy budú mať CT

Verejné obstarávanie v Brezne je teraz v druhom kole. Do troch mesiacov po podpísaní zmluvy by už malo nové cétečko v Brezne vyšetrovať prvých pacientov.

VIDEO Plus 7 Dní