Kuriózny prípad, za ktorým môžu stáť aj silnejúce protižidovské nálady, sa stal pred pár mesiacmi pred bratislavským súkromným penziónom Ohel David, ktorého klientelu z časti tvoria napríklad aj preživší holokaust.

„Výkriky Heil Hitler prichádzali z parčíku v blízkosti nášho zariadenia a počuli ich aj rodinní príslušníci našich klientov,“ povedali o incidente z komunikačného tímu Ústredného zväzu židovských náboženských obcí, ktorá má penzión pod palcom. Vedenie centra sa o samotnom hajlovaní pod ich oknami dozvedelo prineskoro, no incident konzultovali s políciou. Potvrdila, že sa prípadom zaoberá a prisľúbila, že pri včasnom ohlásení prípadnej udalosti proti výtržníkom zasiahne. 

Centrum Bratislavy sa v poslednom čase stáva často miestom výtržností či napadnutí. V roku 2017 tu Ind Nishit zabil Slováka Braňa, neskôr bol oslobodený, keďže išlo o sebaobranu. O rok neskôr zase Juraj H. dokopal na smrť Filipínca Henryho Acordu a v roku 2019 sa Obchodná ulica stala dejiskom stretu polície s ozborojeným mužom, na ktorého aj vystrelila.

List ministerke

Zmienka o incidente sa už podľa všetkého dostala aj k ministerke vnútra Denise Sakovej. Postarala sa o tom emeritná šéfka organizácie Spoločnosti kresťanov a židov Štefánia Sališová. Upozornila na pokriky „Heil Hitler“ v liste, ktorý odovzdala priamo na ministerstve. „Určite sa stotožníte so mnou, vážená pani ministerka, že takéto chovanie je protizákonné. Naviac ľudia, ktorí toto počujú, už raz na vlastnej koži zažili, čo je hajlovanie a čo po ňom nasledovalo. Je to pre nich maximálne frustrujúce,“ napísala Sališová.

Viac o silnejúcicj protižidovských náladách sa dočítate v novom číslo PLUS 7 DNÍ >>