Tip na článok
Karolovi Mellovi prerušia stíhanie.

Ďalší kiks prokuratúry: Bude Karol Mello čoskoro bezúhonný občan?

Prokuratúra prerušila trestné stíhanie proti Karolovi Mellovi v troch vraždách. Najhľadanejší muž Slovenska je tak obvinený už „len“ v kauze dvojnásobnej vraždy v Moste pri Bratislave.

Galéria k článku (4 fotografie )
Partnerka Karola Mella Zuzana Marošová.
Máj 2011: Karola Mella prepustili z väzby pre pochybenie slovenského sudcu.
Október 2010: Elitní poľskí policajti zadržali Karola Mella v Krakove v prenajatom dome. Poľsko ho vydalo na Slovensko v apríli 2011.

Celé roky po ňom pátrali a dušovali sa, ako s ním zatočia, keď ho budú mať v hrsti. Napokon ho zadržali v susednom Poľsku, dopravili na Slovensko a pre obžalobu v prípade dvojnásobnej vraždy posadili s veľkou slávou do väzby.

V krátkom čase sa však pre chybu sudcu dostal na slobodu. Na rozdiel od kompetentných nelenil a spolu s rodinou zmizol. Napokon vysvitlo, že je v Karibiku, v štáte Belize, kde žije dodnes.

Reč je o Karolovi Mellovi, ktorého neskôr obvinili z ďalších troch vrážd. Takmer po dvoch rokoch od obvinenia a teatrálnych vyhláseniach politikov skončil na stole prokuratúry návrh na prerušenie trestného stíhania v spomínaných troch vraždách.

Oficiálnym dôvodom má byť Mellova neprítomnosť a nedosiahnuteľnosť. Podľa našich zistení však s najväčšou pravdepodobnosťou pochybila samotná prokuratúra.

Prázdne reči

Keď Mella po šiestich rokoch pátrania v októbri 2010 zadržali v poľskom Krakove, bol obžalovaný z jediného skutku. Na krku mal objednávku vraždy expolicajta Juraja Gálu.

Pri vražednom vyčíňaní v decembri 2004 v Moste pri Bratislave rozstrieľali vrahovia zrejme omylom Gálovu tridsaťročnú družku a desaťročného syna, ktorí sa viezli v aute. Brutálny čin šokoval verejnosť.

Keď Mella v apríli 2011 Poliaci napokon vydali na Slovensko, bola to veľká sláva, že za jedným z najhľadanejších mužov spadla mreža. Netrvalo však dlho a karta sa obrátila.

Mello vypochodoval z väzby už nasledujúci mesiac, v tričku pastelových farieb a s modrou taškou cez plece. Muž označovaný policajnými špičkami za jedného z najnebezpečnejších zločincov nezaháľal a vycestoval za hranice Slovenska. Za slobodu sa mohol Mello poďakovať súdu, ktorý pochybil. Sudcu zodpovedného za chybu potrestali znížením platu o polovicu na celý rok.

Vtedajší policajný prezident Jaroslav Spišiak sľúbil: „Budeme pracovať ďalej, zháňať iné informácie, musíme zabezpečiť, aby taký človek nebol na slobode.“ O necelé dva mesiace, v júli 2011, bol na svete nový zatykač. Vydal ho sudca Okresného súdu v Nitre na základe návrhu Generálnej prokuratúry SR. Dôvodom bolo obvinenie Mella z vraždy Jozefa Gudábu.

Zakrátko nasledovali ďalšie obvinenia, a to z vrážd Františka Marka a bratislavského bosa Petra Čongrádyho. Niečo vyše roka po Mellovom zmiznutí na základe medzinárodného zatykača zadržali Mella v stredoamerickom Belize. Na Slovensko sa ho však dostať nepodarilo, Belize ho nevydalo.

Zásadný zvrat

Pobyt v slnečnom Karibiku však nie je jediným bonusom pre Mella. Namiesto štyroch vrážd už bude stíhaný „iba“ za jednu, a to za sprostredkovanie objednávky vraždy expolicajta Gálu v Moste pri Bratislave.

„Vo všetkých troch trestných veciach bol K. M. vylúčený na samostatné konanie. Vyšetrovanie bude prerušené z dôvodu jeho neprítomnosti a nedosiahnuteľnosti,“ dôvodila hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová. Aj keď prokuratúra hovorí o prerušení stíhania pre neprítomnosť a nedosiahnuteľnosť, skutočný dôvod je podľa našich zistení iný.

A opäť poukazuje na pochybenie slovenských orgánov. Na základe obžaloby z objednávky Gálovej vraždy bol Mello zadržaný v Poľsku a vydaný na Slovensko. Podľa európskeho práva ho však nemožno stíhať za vraždy, ktoré neboli súčasťou medzinárodného zatykača, bez súhlasu poľského súdu.

Môže za to takzvaná zásada špeciality. Pre bežného človeka nezrozumiteľný pojem, no pre políciu a prokuratúru právny termín, ktorý ich dostal na šikmú plochu. Krakovský súd totiž ešte v marci, po preštudovaní dôkazov vo vraždách Gudábu, Marka a Čongrádyho, rozhodol, že nedá súhlas na Mellovo trestné stíhanie, a teda ani obvinenie.

Prokuratúra sa síce snažila rozhodnutie poľského súdu zvrátiť, no nepodarilo sa. V praxi to znamenalo, že slovenské orgány nemohli Mella obviniť zo spomínaných troch vrážd. Nemali totiž súhlas poľskej strany. Polícia s prokuratúrou napriek tomu Mella obvinili.

„Ak došlo k obvineniu bez súhlasu súdu vydávajúcej krajiny a prípady neboli súčasťou zatýkacieho rozkazu, na ktorý bol zadržaný vydaný do krajiny, došlo k porušeniu zákona,“ vysvetlila odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská z Právnickej fakulty Univerzity Komenského.

Ľudovo povedané, obvinenie Mella z troch vrážd po vydaní na Slovensko bolo protizákonné. Protizákonné tak bolo aj vydanie zatykača, na základe ktorého Mella zadržali v Belize.

„Ak predchádzalo súdnemu rozhodnutiu o vydaní zatykača nezákonné obvinenie, je zatykač, ktorý vydal súd, nezákonný,“ potvrdila Kurilovská. Tým sa však výpočet nekončí. Kurilovská upozornila, že trestné stíhanie nemalo byť ani začaté.

„Teraz sa prerušuje niečo, čo nemalo ani existovať. V takomto konaní nemožno pokračovať a treba ho nejakým spôsobom skončiť, nie prerušovať,“ uviedla. Na otázku, kto je za procesné chyby zodpovedný, odpovedala jednoznačne - prokurátor, lebo ten dohliada na dodržiavanie zákonnosti.

Výsledok? Mello, najhľadanejší Slovák a podľa kompetentných i jeden z najnebezpečnejších, sa postupne zbavuje jedného obvinenia za druhým. Pre chybu sudcu sa dostal na slobodu, „vďaka“ prokuratúre sa z neho stáva takmer bezúhonný občan. Na krku má už „len“ obžalobu v kauze vraždy ženy a dieťaťa v Moste pri Bratislave. Otázne je, či ide ešte stále o nevedomosť, alebo niečí zámer.

VIDEO Plus 7 Dní