Ministerstvo kultúry vyberá šéfa Literárneho informačného centra (LIC). Riaditeľka Miroslava Vallová, ktorej prácu ocenili viacerí odborníci, odišla do dôchodku a do konkurzu na miesto, ktoré sa po nej uvoľnilo sa prihlásili len dvaja kandidáti. Záujem o rozvoj štátnej inštitúcie, ktorá hospodári s rozpočtom niečo vyše 800-tisíc eur, teda nebol bohvieako veľký. Jeden kandidát sa rozhodol, že po pohovore s personalistkou sa vzdá. Na rezorte teda odborná komisia vypočúvala 1. Júla len jedného. Volá sa Martin Gajdoš.

Príspevková alebo rozpočtová organizácia? S akým rozpočtom LIC hospodári. V prvej otázke kandidát odpovedal nekonkrétne, v druhej sa sekol o viac ako pol milióna eur. Aké diela ste naposledy čítali? "Nečítal som nič nedávno, synovi som kupoval knižky," odpovedal. Obľúbených autorov nemá. Ktoré zo slovenských diel sa mu pozdávalo? Ťažká otázka. Titul ho buď zaujme alebo nie, konkrétne nič. Váhanie, odpovede s otáznikom, kandidát počas vypočúvania pôsobil chvíľu ako nešikovný maturant, inokedy ako náhodný generátor slov.

„Neviem... neviem konkrétne vymenovať…Asi…možno…Nečítal som žiadnu knihu v poslednom čase…Nerobím si zoznamy žiadnych obľúbených autorov…,“ zhodnotili v skratke  odpovede kandidáta Martina Gajdoša ľudia z Transparency Slovensko. Boli prítomní celú hodinu a pol verejného vypočúvania. Jediný kandidát ich nepresvedčil.

Literárne centrum má okrem podpory slovenskej literárnej tvorby doma i v zahraničí na starosti aj vydávanie napríklad aj časopisy Slniečko a Knižnú revue. Kompetencie na takú úlohu riaditeľ musí mať. Kandidát však výberovej komisii nevedel odpovedať ani na základné otázky o edičnej činnosti centra, o tom aký je proces vydávania knihy. "Jeho nedostatky boli zjavné aj pri témach o jednotlivých aktivitách centra ako sú literárna súťaž Medziriadky, Esej Jána Johanidesa či grantový systém SLOLIA. Jazykové zručnosti nevedel preukázať, anglický jazyk používa podľa vlastných slov najmä „v písomnej forme”," všimli si Transparency. Dozvedeli sme sa, že Gajdoš má trénerskú licenciu, o literatúre však skoro nič nevie.

Ešte horšie ako pri otázkach odbornej komisie si Martin Gajdoš viedol pri otázkach verejnosti. Tá mala šancu posielať otázky cez aplikáciu slido. Práca Literárneho informačného centra totiž vplýva na prácu nielen 26 zamestnancov inštitúcie, spolupracuje aj mnohými partnermi, festivalmi, prekladateľmi, spisovateľmi, taletmi, vydavateľstvami. Kandidát ukázal, že o práci v knižnom sektore vie veľmi málo.

Otázka teraz je, či sa vyhlási nové výberové konanie alebo sa jediný kandidát stane v boji samého so sebou víťazom.