Spomedzi odsúdencov je bezkonkurenčne najpopulárnejšia facebookovská stránka Mikuláša Černáka. Sleduje ju takmer 37-tisíc fanúšikov. Medzi odsúdencov, ktorí si uvedomili úžasnú moc Facebooku, patrí aj František Mojžiš, niekdajší šéf nebankovky Drukos.

Vinu neprijal, trest áno

Spájať mená Mojžiša a Černáka v jednej vete nie je spravodlivé, hoci nepochybne obaja patria medzi odsúdencov. Zásadný rozdiel medzi nimi tkvie hlavne v tom, že návratu Mojžiša na slobodu sa nikto obávať nemusí, ale v prípade Černáka už len obyčajná predstava tejto možnosti vyvoláva hrôzu.

Drukos nebola firma bez skutočných aktivít ako BMG Invest, ale tiež balamutila ľudí nereálnym výnosom
Drukos nebola firma bez skutočných aktivít ako BMG Invest, ale tiež balamutila ľudí nereálnym výnosom
Zdroj: Facebook

Drukos nebola firma bez skutočných aktivít ako BMG Invest, ale tiež balamutila ľudí nereálnym výnosom Foto: Facebook

Podľa rozsudku spáchal Mojžiš podvod. Zneužil dôveru viac ako 20-tisíc ľudí. Zavádzal ich prísľubom o pätnásť až 31-percentnom výnose a pripravil ich tak dokopy o stotridsať miliónov eur. Ide o obrovskú, priam neuveriteľnú sumu, ale jedným dychom treba pripomenúť, že Drukos nebola firma bez skutočných aktivít ako Fruniho a Majského BMG Invest.

Mojžiš sa na Facebooku pasuje za nevinného
Mojžiš sa na Facebooku pasuje za nevinného
Zdroj: Facebook

Mojžiš sa na Facebooku pasuje za nevinného Foto: Facebook

Podstatné tiež je, že Mojžiš žil životom slušného človeka. Aspoň dovtedy, kým sám seba nepresvedčil o vlastnej výnimočnosti a ekonomickej genialite. Svoju vinu v prípade zneužitých peňazí nebol schopný uznať, ale pred spravodlivosťou sa neskrýval. Poctivo chodil na súdne pojednávania a v deň rozsudku si na súd doniesol igelitku s osobnými vecami, aby odovzdane prijal trest 8,5 roka za mrežami.

Mojžišova pravda

Do väznice nastúpil Mojžiš v júni 2012, takže zhruba o rok bude môcť požiadať o podmienečné prepustenie. Cestou svojich najbližších sa už vopred stará o to, aby jeho návrat prijala verejnosť čo najlepšie a neustále vysiela signály o svojom údajnom martýrstve a nespravodlivom súde. Už v roku 2015 si nechal na Facebooku zriadiť stránku s provokačným citátom „Podplatený sudca nevie rozoznať pravdu“. V súčasnosti má táto stránka takmer deväťsto fanúšikov. Uverejnené sú na nej vybrané dokumenty týkajúce sa Drukosu a Mojžišovho súdneho procesu.

Vlani v novembri pribudol na Facebooku ešte osobný profil Františka Mojžiša s jeho fotografiou a nápisom Not guilty, čiže „nevinný“. V prvom príspevku sa uvádza: „Profil vznikol za účelom šírenia pravdy o pánovi Mojžišovi a kauze Drukos.

Pán Mojžiš je stále vo výkone trestu odňatia slobody a nemá žiadny prístup na internet, preto jeho stránky spravuje jeho tím.“ Obávať sa reakcii na Mojžišovu „pravdu“ od ľudí, ktorí v Drukose, či v BDV Družstve prišli o všetky úspory, sa Mojžiš nemusí.

Tí, ktorých strata celoživotných úspor postihla najtragickejšie, už dávno spáchali samovraždu alebo zomreli na infarkt a ostatní poškodení patria väčšinou do staršej vekovej kategórie. A ako je známe, dôchodcovia surfujú po sociálnych sieťach iba výnimočne.