Tip na článok
Podľa zamestnancov trenčianskej nemocnice bývalý riaditeľ náhle prišiel o miesto práve pre kšeft s jedálňou.

Ďalší tunel! Zdravotníctvo drancujú schránkové firmy cez stravu

Okrem drahého CT po ministerke Zuzane Zvolenskej zostalo v rezorte zdravotníctva viacero strašiakov. Čo má spoločné tender na nemocničnú stravu s emisnou kauzou?

Galéria k článku (5 fotografií )
Stopka: Podľa zamestnancov trenčianskej nemocnice bývalý riaditeľ náhle prišiel o miesto práve pre kšeft s jedálňou. Vraj sa to ministerstvu nepáčilo, ale nevýhodnú zmluvu nechali bežať ďalej.
Dedičstvo: Okrem drahého CT po ministerke Zuzane Zvolenskej zostalo v rezorte zdravotníctva viacero strašiakov.
Schránka: Sem tečú milióny eur za stravu pacientov a zamestnancov slovenských nemocníc. Dôveryhodná firma.

Vývar nie je iba mastná polievka, ale v biznise je to to mastné a výživné, čo z kšeftu kvapne pre osoby v jeho pozadí. Štyri tendre na dodávku stravovacích služieb do štyroch veľkých štátnych nemocníc budú stáť tento štát a jeho daňovníkov viac ako slávna emisná kauza.

Za stravovacie tendre zaplatíme 81 miliónov eur, emisie nás stáli 70 miliónov eur. Ako sa však ukazuje, medzi tendrami na jedlo pre pacientov a tendrom na teplý vzduch vedú nitky a personálne prepojenia.

Drahé, ale nechutné

„Na jar tohto roku sme začali za zamestnanecké obedy, ktoré nás dovtedy stáli jedno euro, priplácať ďalších 58 centov. Zvýšenie našich doplatkov za stravu súviselo s tým, že dodávku stravy prevzala nová firma, Hospital Catering Solutions."

"Predtým sa varilo v réžii nemocnice, nová firma mala podľa zmluvy zrekonštruovať jedáleň a kuchyňu a spustiť do používania tabletizačný systém. To znamená, že každý pacient by dostal svoje jedlo naporciované a zabalené už z kuchyne."

"Tento systém však dodnes nefunguje. Stravu na oddelenia vozia vo varniciach a sestry ju potom musia pacientom deliť na jednotlivé porcie. Okrem toho, že stravy je menej ako v minulosti, je aj nechutná a pripravovaná z polotovarov."

"Navyše, predtým pripravovali kávu a dobrý čaj v kuchyni, ale teraz ich musia z prášku pripravovať zdravotné sestry, čo rozhodne nie je ich náplň práce,“ hovorí jeden zo zamestnancov trenčianskej nemocnice, ktorý priznáva, že často musia čarovať, aby každý pacient vôbec dostal to, na čo má nárok, a so zemiakovou kašou či s rizotom sa neraz robia kúzla, aby porcia vyzerala opticky väčšia.

„Od zmeny v stravovaní sa výrazne znížil počet stravníkov, ľudia na diskusnom nemocničnom fóre sa sťažovali na malé porcie, presolené jedlo plné práškových náhrad. Jedáleň nám zrekonštruovali, ale ani to nebolo v poriadku. Aj tu treba hľadať príčinu, prečo v lete 2014 odvolali riaditeľa nemocnice. Teraz máme novú pani riaditeľku, ale proces fičí naďalej tak, ako bol nastavený,“ dodáva zamestnanec nemocnice.

Čítajte viac:

Plus 7 DNÍ odhalil ďalšie predražené nákupy cez Medical Group

Toto je praktický pohľad zvnútra na príbeh o desiatkach miliónov eur pre niekoľko spriaznených firiem a osôb, ktoré sa za nimi ukrývajú. Podľa medializovaných informácií si štyri slovenské nemocnice v tendri vybrali dodávateľa jedla. Obstarávanie mala zabezpečiť externá firma Euro dotácie. A vybrala zaujímavo.

V trenčianskom špitáli vyhrala súťaž Hospital Catering Solutions, založená v roku 2012 a sídliaca na adrese rodinného domu v bratislavskej časti Záhorská Bystrica. Firma podľa zmluvy zarobí za desať rokov 23 miliónov eur. Treba podotknúť, že nemocnica si doposiaľ dokázala navariť zhruba za 58-tisíc eur mesačne.

Po novom ju strava - s menšími porciami a s použitím polotovarov - stála mesačne vyše 108-tisíc eur. Okrem Hospital Catering Solutions sa v tendri na dodávku stravovacích služieb uchádzala aj senická spoločnosť Dora Gastro Slovakia. Tá síce v Trenčíne nezvíťazila, zato uspela v rovnakých tendroch v štátnych nemocniciach v Banskej Bystrici, Poprade a Trnave.

Čítajte viac:

Predražené nie sú len CT-čka: Ružomberok nakúpil 1000-eurové stolíky!

Nitky a prepojenia

Zaujímavé je, že obe úspešné firmy, ktoré sídlia v rodinných domoch, personálne spája osoba menom Peter Bittó. Muž žijúci trvalo v Českej republike je predseda predstavenstva Dora Gastro Slovakia a ten istý človek mal plnú moc vystavenú pre Hospital Catering Slovakia.

Jej väčšinovým vlastníkom je luxemburská schránková firma Kanebo Investments, v ktorej sa nemožno dopátrať ku skutočným vlastníkom. Personálne prepojenia firmy Dora Gastro Slovakia sú rovnako zaujímavé. Jej akcionárom bola v minulosti česká akciová spoločnosť Dora Group.

Pri rozkliknutí českého obchodného registra zistíme, že predsedníčkou dozornej rady tejto firmy bola svojho času istá Zuzana Herichová s adresou pobytu v chudobnom paneláku na račianskom Rendezi. A tu už to začína byť zaujímavé, pretože meno tejto dámy sa objavilo v minulosti v sieti firiem a osôb zapletených do 70-miliónového škandálu s emisiami, ktorý sa končil v garáži v americkom meste Snohomish.

Herichová zakladala napríklad aj spoločnosť Ibertax, ktorá bola členom víťazného konzorcia na výber diaľničného mýta. Predsedom predstavenstva v Dora Group bol aj kontroverzný český miliardár a uhľobarón Luboš Měkota, ktorý vlani náhle zomrel počas rozohranej golfovej partie na ihrisku pri Beroune. Měkota bol jedným z vyšetrovaných pre machinácie pri privatizácii firmy Mostecká uhelná společnost. Ani v prípade Dora Group nemožno je v dnešnom stave vypátrať skutočných vlastníkov.

Zaujímavé je aj pozadie obstarávateľskej firmy Euro Dotácie, v štruktúre ktorej stál v minulosti človek blízky funkcionárovi z prostredia českej sociálnej demokracie. Dá sa v tomto prípade vylúčiť, že obstarávateľa nemohli spájať prepojenia s víťazmi tendrov? Na to by mohlo odpovedať napríklad vyšetrovanie Protimonopolného úradu.

Kto rozmotá chobotnicu?

„Podľa paragrafu 19 zákona o rozpočtových pravidlách môže nemocnica ako príspevková organizácia - týka sa to troch zo štyroch spomínaných nemocníc - uzavrieť koncesnú zmluvu na viac ako päť miliónov eur len s predchádzajúcim súhlasom vlády. Ak to vláda schválila, prebrala plnú politickú zodpovednosť. Ak to neschválila, bol flagrantne porušený zákon,“ vyhlásil poslanec parlamentu a podpredseda strany Sieť Miroslav Beblavý.

Zmluvy firmám bez jasného vlastníckeho pozadia podpisoval vedúci služobného úradu ministerstva zdravotníctva Martin Senčák. Ten zostal sedieť na svojej stoličke aj po odvolaní Zuzany Zvolenskej a odstúpení Pavla Pašku.

Podľa Miroslava Beblavého stihla firma Euro dotácie v priebehu novembra - už po zmene vedenia rezortu zdravotníctva - podpísať ďalšie zmluvy s trenčianskou a trnavskou nemocnicou, pre ktoré má riadiť ďalšie verejné obstarávania. Premiér Fico požiadal nového ministra zdravotníctva Viliama Čisláka, aby zmluvy preveril.

VIDEO Plus 7 Dní