"On je typ človeka, ktorý keď uvidí priemyselnú kameru, ihneď začne dávať interview," vyhlásil kedysi o Igorovi Matovičovi bývalý predseda parlamentu Béla Bugár. A zdá sa, že mal pravdu. Už druhú "atómovku" v priebehu dvoch dní sa rozhodol šéf OĽaNO hodiť na slovenských voličov. Včera (14. februára) oznámil, že chce každému za účasť vo voľbách platiť po 500 eur, dnes vyrukoval s populistickým návrhom na citeľné zníženie platov poslancov.

  • Viac o Matovičovom utorkovom návrhu sa dočítate tu:

"Ľudia cítia veľký pocit nespravodlivosti, ak na vlastné oči vidia poslancov, ktorí nevykazujú žiadnu reálnu aktivitu, zjavne chodia len na hlasovania, ale berú cca 5 tisícový plat. Preto navrhujeme, aby plat poslanca bol vo výške priemernej mzdy v národnom hospodárstve a politická strana alebo hnutie získala zákonnú možnosť priplatiť "zo svojho" poslancom príplatok k platu, striktne podľa toho, ako sú jednotliví poslanci aktívni," píše Matovič v dôvodovej správe.

Poslanci by tak mali okolo 1295 eur mesačne, čo je posledná dohľadateľná priemerná mzda. Zvyšok by doplatila strana, ktorá by potom na stránke národnej rady aj zdôvodnila koľko a za čo poslanec dostal.

Zabezpečiť si lojalitu

Igor Matovič sa podľa politológa Radoslava Štefančíka týmto spôsobom snaží zabezpečiť stabilitu poslaneckého klubu. "Aj keď na to mohol myslieť na začiatku volebného obdobia a nie na konci, keď mu niekoľko poslancov odišlo z poslaneckého klubu," hovorí Štefančík. Myslí si, že je zaujímavé, že to navrhuje človek, ktorého strana mala dlhé roky štyroch členov a teraz má možno niekoľko členov nad hranicou , ktorú vyžaduje legislatíva. "Keby s tým prišiel niekto iný, politik, ktorý má zaužívanú stranu s regionálnymi štruktúrami, stálo by to za diskusiu. Ale keďže s tým prichádza Matovič, nejde mu o nič iné, len aby boli poslanci odkázaní na predsedu a tak mu prejavovali loajalitu," myslí si Štefančík.

Čistý populizmus

A dopĺňa, že je to nebezpečné, lebo to vytvára závislosť poslanca od vedenia strany a nie od jeho vedomia a svedomia ako hovorí Ústava. O korupciu však podľa neho nejde, keďže strany majú možnosti, ako neposlušného poslanca sankcionovať. Návrhy však pokladá za populizmus. "Igor Matovič perlí práve preto, lebo sa blížia voľby a vymýšľa nápady, ktoré vzbudzujú pozornosť. Celá táto stratégia je pre neho typická. Takýmito nápadmi diktuje témy volieb a upriamuje na seba mediálnu pozornosť. Tým kradne mediálny priestor ostatným stranám," vysvetľuje Štefančík. "Veď koho by dnes zaujímali problémy slovenského školstva zdravotníctva, keď tu máme Igora Matoviča s jeho "atómovkami". Na prvý pohľad je to šialené, ale myslím si, že to má premyslené, aby sa o ňom neustále hovorilo. A čím bližšie budeme k voľbám, tým bude razancia jeho šialeností narastať," dodáva politológ.