Vyšetrovateľke Národnej kriminálnej agentúry Bibiane Mašanovej vedenie Policajného zboru zrejme dôveruje. Je jednou z tých, ktorí sa podieľajú na rozpletaní ekonomických káuz spojených s Marianom Kočnerom a jemu blízkymi osobami. Podľa našich informácií zastrešuje hneď niekoľko takých prípadov.
Bibiana Mašanová však nie je len vyšetrovateľkou skúmajúcou pozadie Kočnerovho zákerného a podlého fungovania. Sama totiž figuruje v kauze, ktorej sa už niekoľko mesiacov venuje Úrad inšpekčnej služby. Práve na základe jej zvláštne napísanej žiadosti, boli v roku 2017 nezákonne vylustrovaní 28 novinári a desiatky ich rodinných príslušníkov vrátane detí. Tento zoznam sa takmer o dva roky našiel v trezore Mariana Kočnera. Podnikateľa, ktorý v minulosti spomínanú vyšetrovateľku v komunikácii so svojimi kumpánmi volal krstným menom a vysvetľoval im, že je o. k. a „ona skákať nebude“.
Takmer 170 poškodených
Meno Bibiany Mašanovej sa doteraz verejne príliš neskloňovalo. Pritom práve ona ako vyšetrovateľka Národnej jednotky finančnej polície dostala v roku 2016 na stôl prípad Filipa Rybaniča, asistenta poslanca NR SR Jozefa Rajtára, ktorý ako zamestnanec Tatrabanky nazrel do účtov vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ale i Jána Počiatka, Mariana Kočnera a Ladislava Bašternáka.
Informácie o pohybe na účtoch následne vyzradil vtedajšej redaktorke časopisu Trend Xénii Makarovej. Na základe vyšetrovania Bibiany Mašanovej Rybaniča neskôr právoplatne odsúdili. Krajský súd mu vlani v júni vymeral trojročný trest s podmienečným odkladom na jeden rok.
Dokumentovanie Rybaničovej kauzy však sprevádzali aj veci, nad ktorými zostáva rozum stáť. Odhalilo to až vyšetrovanie vraždy investigatívneho žurnalistu Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Polícii sa v rámci neho podarilo zistiť veru kadečo, napríklad i to, že začiatkom roka 2017 došlo k nezákonnej lustrácii 28 novinárov a ich blízkych rodinných príslušníkov. Ich zoznam sa našiel v trezore Mariana Kočnera.
A začalo sa pátrať. Kto, prečo a na základe čoho potreboval z policajných databáz vytiahnuť množstvo informácií o desiatkach ľudí, ktorí sa ničím neprevinili. Veď boli medzi nimi aj malé deti! Prípadom sa stále zaoberá Úrad inšpekčnej služby, ktorého vyšetrovateľ vedie trestné stíhanie vo veci prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a prečinu neoprávneného nakladania s osobnými údajmi. „V trestnom konaní vedenom pre neoprávnené lustrácie novinárov vystupuje 168 poškodených. Z toho je 28 novinárov a 140 iných osôb,“ potvrdila hovorkyňa inšpekčnej služby Petra Friese.
Čudná žiadosť
Doterajšie vyšetrovanie prípadu, ktorý ešte nie je uzavretý, pritom odhalilo zarážajúce skutočnosti. Napríklad konanie vyšetrovateľky, ktorá celú lustračnú mašinériu spustila. Bola to práve Bibiana Mašanová. Tá v rámci kauzy Rybanič dostala 7. februára 2017 skvelý nápad. Požiadať o súčinnosť iný útvar Národnej kriminálnej agentúry. Konkrétne odbor podpory riadenia, ktorému v tom čase len čosi vyše mesiaca šéfoval Pavol Vorobjov, sused bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara vo Veľkých Janíkovciach.
Mašanová mu adresovala žiadosť, ktorej obsah vyvoláva poriadne rozpaky, ak nie rovno podozrenia. Od Vorobjovovho odboru totiž chcela, aby „vykonal lustráciu možných páchateľov v súvislosti s vecou obvineného Filipa Rybaniča“. Áno, čítate správne! Presne takto formulovala elitná vyšetrovateľka žiadosť pre iný útvar. Chcela, aby vylustrovali možných páchateľov! Nič viac, nič menej. Žiadne mená ani bližšia špecifikácia podozrivých osôb. Človek sa zamyslí nad tým, prečo pani vyšetrovateľka rovno nepožiadala o odovzdanie páchateľov a dôkazov k tomu. Aspoň by mala menej roboty.
Ale, čuduj sa svete, Vorobjovov útvar zrejme presne vedel, kto by tými bližšie nešpecifikovanými páchateľmi v prípade Filipa Rybaniča mohol byť. O desať dní, teda 17. februára 2017, totiž doručili Mašanovej odpoveď. No a jej súčasťou bola aj príloha v podobe 28 takzvaných vzťahových diagramov. Každý sa týkal jedného novinára a jeho najbližšej rodiny, deti nevynímajúc.
Ja nič, ja muzikant
Presne tieto diagramy sa vraj našli aj v trezore Mariana Kočnera. Bibiana Mašanová neskôr, presnejšie v apríli 2019, vyšetrovateľovi inšpekčnej služby vysvetľovala, že svoju žiadosť bez uvedenia konkrétnych osôb tak formulovala preto, lebo si myslela, že z odboru podpory riadenia ju budú kontaktovať a že „tam bude nejaká spolupráca“.
Na otázku, či kontaktovala konkrétneho príslušníka, ktorý vzťahové diagramy vypracoval, a či sa zaujímala, akým spôsobom vytypoval dané osoby, uviedla, že nie. Ako elitnej vyšetrovateľke jej zrejme vôbec neprišlo zvláštne, že diagramy boli vypracované aj na novinárov, ktorí o prípade Rybanič nenapísali ani čiarku. Aspoň tak možno usudzovať z jej výpovede, v ktorej na otázku, či s nejakým nadriadeným riešila vzniknutú situáciu, odvetila: „Nie... Ja som si tie osoby len pozrela cez Google, naštvalo ma to, že toto je celá na prd spolupráca,“ uviedla Mašanová pred vyšetrovateľom prípadu.
Jedným z lustrovaných bol pritom aj Viktor Vincze, ktorý v televízii Markíza moderuje správy a k prípadu Rybanič bol najbližšie vtedy, keď o ňom čítal z televíznej čítačky.
Tajný zoznam
Zaujímavá je tiež výpoveď dnes už bývalého príslušníka Policajného zboru. Je ním Michal Zubčák. Práve on údajne vypracoval spomínaných 28 vzťahových diagramov. A ako vedel, koho konkrétne má lustrovať? Požiadal ho vraj o to jeho nadriadený Pavol Vorobjov, ktorý mu dal aj zoznam 27 alebo 28 osôb. „Vysvetlil mi, prečo to nebolo súčasťou tej žiadosti, že ide o citlivý prípad, aby nedošlo k úniku informácií. Toto mi povedal riaditeľ Vorobjov. Ja som hovoril len s ním, s nikým iným,“ rečnil Zubčák pred vyšetrovateľom inšpekčnej služby. Pokračoval, že čo sa týka zoznamu, bola to obyčajná A4 a na nej mená a priezviská, pričom jemu nič nehovorili.
Na otázku, ako postupoval v prípade menovcov Zubčákovcov, konštatoval, že si informácie vyhľadával cez Google. „To keď som si nebol istý, či ide o novinára, alebo nie. Nie všetci mali fotku na Googli, tými som si nebol veľmi istý, ale keďže neprišla nijaká spätná reakcia, považoval som to za vybavené.“ Takže tak. Jednoducho niet
nad Google.
Vypovedať v tejto veci bol aj Pavol Vorobjov. Ten tvrdil, že zoznam 28 novinárov vraj nebol oficiálnou súčasťou žiadosti, ktorú jeho odboru adresovala Bibiana Mašanová. „Žiadosť mala síce prílohu, ale nie oficiálnu, na žiadosti to nebolo uvedené, keďže tieto jednotky sa boja úniku informácií,“ motal Vorobjov a dodal, že vlastne ani netuší, kto a akým spôsobom mu neoficiálnu prílohu, teda zoznam 28 novinárov, odovzdal. „To neviem. Neviem, či to priniesli osobne alebo to bolo v podpisovej knihe, alebo tú prílohu dali dodatočne...“
Na správnej strane?
Gro prípadu, v ktorom ako poškodení sú aj rodičia novinárov, ich životní partneri, ale aj malé deti, sa teda točí okolo zoznamu. Lenže toho jednoducho niet. Vyšetrovateľka Mašanová tvrdí, že žiadny k svojej žiadosti nepripájala, Vorobjov, že ho dostal neoficiálne, no nevie, od koho a akým spôsobom, nuž a Zubčák už pracoval len s tým, na čo ho vyzval jeho vtedajší nadriadený. Situácia tak pripomína začarovaný kruh, z ktorého cesta von, teda ku konkrétnemu páchateľovi, je ťažká. Fakt je, že skutok sa stal. Polícia bez akéhokoľvek dôvodu dala dokopy informácie takmer o 170 ľuďoch, pričom tie sa našli v trezore mafiánskeho podnikateľa Mariana Kočnera, ktorý tak presne vedel, kto kde býva, akým autom jazdí, či má zbrojný preukaz. A zrejme niektoré z nich aj použil na sledovanie novinárov.
Konkrétny vinník sa zrejme hľadá ťažko. Obyčajnému smrteľníkovi to však pripadá ako fungovanie organizovanej skupiny pracujúcej buď priamo pre Kočnera, alebo jemu blízkych kumpánov. Doteraz sa nahlas hovorilo len o Vorobjovovi a Zubčákovi, ktorí mali prsty aj v lustrácii zavraždeného novinára Jána Kuciaka. Informácie o ňom zisťovali na jeseň 2017, teda vyše pol roka po tom, ako na spomínaných 28 jeho kolegov. Ich lustráciu odštartovala pre laika prapodivne znejúcou žiadosťou vyšetrovateľka Bibiana Mašanová, ktorá ako jediná z menovaných stále pracuje v Národnej kriminálnej agentúre.
Pod palcom má pritom podľa našich informácií minimálne päť ekonomických prípadov spojených s Marianom Kočnerom. S mafiánskym podnikateľom, ktorý sa o nej v minulosti vyjadroval decentným slovníkom. Vyplýva to z komunikácie, ku ktorej sa polícia dostala počas dokumentovania vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Tak napríklad 7. marca 2018, teda pár týždňov po dvojnásobnej vražde, vraj Kočner písal Jane Šlachtovej, známej z niekoľkých jeho káuz: „Bibiána je o. k. Ona robí všetky moje veci. Aj Sprint press. Takže jej povieš, že je to dávno, už s tou firmou nič nemáš, doklady nemáš a nič si nepamätáš. Ona len musí urobiť úkon.“
Samozrejme, uvedené nemusí vôbec nič znamenať a Bibiana nemusela mať ani páru, akú mienku o nej Marian má. Vedomosti o tom, akým spôsobom sa mafiánsky podnikateľ vyjadroval o ľuďoch, ktorí podľa neho neboli až tak o. k., však navodzujú silné pochybnosti, či vyšetrovateľka Bibiana vždy stála na správnej strane rieky.
Veď napokon aj bývalý vyšetrovateľ Jozef Šátek v istej diskusii uviedol, že „ak nejaká požiadavka od vyšetrovateľky vôbec išla na lustráciu ‚podozrivých‘, tak v tomto prípade to vôbec nemalo žiadne logické ani vecné dôvody, najmä s dôrazom na novinárov, ktorí takúto informáciu už len sprostredkovali, a ešte k tomu takého vysokého počtu, až 28. Skôr sa zdá, že tento prípad ‚lustrátor‘ zneužil na zisťovanie údajov o novinároch, ktorí politickej moci neboli naklonení, a s týmito údajmi mohlo byť ďalej obchodované.“