Na Táloch lyžiar zrazil osemročné dievčatko a spôsobil jej vážne zranenia, s ktorými skončila na jednotke intenzívnej starostlivosti. Informáciu o nehode priniesla RTVS. V tomto roku ide o ďalšiu vážnu nehodu na lyžiarskom svahu. Vo februári v stredisku Veľká Rača osemročný chlapec po zrážke s ďalším lyžiarom zraneniam podľahol.

Vrazil do nej zozadu

Rodina Piterkovcov sa lyžovala na svahu v stredisku Tále. Okolo obeda, keď bolo na svahu menej ľudí, osemročnú Terezku vo veľkej rýchlosti zozadu zrazil lyžiar.

„Myslím, že tam testoval lyže a jazdil veľkou rýchlosťou. Lyžiar sa aj spýtal, či je v poriadku a keď sa manželka dostala k malej, pustil sa na lyžiach dole,“ uviedol pre RTVS otec zranenej lyžiarky Róbert Piterka.

Lyžiara, ktorý nehodu spôsobil, už rodičia nenašli. Zvažujú, že na neho podajú trestné oznámenie. Je totiž povinnosťou človeka, ktorý nehodu spôsobil zastať a poskytnúť prvú pomoc.

Nebola nutná operácia

Po niekoľkých hodinách sa však zdravotný stav malej lyžiarky zhoršil a museli ju previezť do Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici. S ťažkými zraneniami ležala niekoľko dní na jednotke intenzívnej starostlivosti. Aktuálne je v stabilizovanom stave.

„Mala tržné poranenia sleziny. Chvalabohu sa to všetko zlepšilo a nebola nutná operácia. Je to na dobrej ceste,“ dodal otec malej Terezky. Odborníci upozorňujú, že deti sú na svahoch vždy zraniteľnejšie a preto sa lyžiari musia držať bieleho kódexu. Inštruktori lyžovania preto vyzývajú, aby lyžiari boli na svahu opatrnejší, viac sledovali okolie a najmä predvídali možné kolízie.
„Vždy je zodpovedný ten, ktorý ide zozadu. On vidí a musí predpokladať, čo ten pred ním urobí. Radím sa možno hodiť o zem, ale väčšinou to človek nespraví a ide do tej zrážky. Nedokáže totiž zmeniť smer jazdy v zlomku sekundy,“ skonštatoval prezident Slovenskej asociácie učiteľov lyžovania a snowboardingu Jaroslav Pavelka.