Na najbližšom pojednávaní v obnovenej kauze vraždy Grzegorza Szymaneka sa očakávajú už len záverečné reči. Mikuláš Černák  sa priznal, že strčil pištoľ do Szymanekových úst a vystrelil. Keďže na doživotie je odsúdený už dávno, rozhodnutie súdu by mu mohlo byť ľahostajné. Ale nie je. Svojim priznaním zároveň usvedčuje zo spoluúčasti na vražde aj  niekdajšieho kamaráta Jána Kána.  Černák dúfa, že Kán príde do basy za ním.

 

Do úst a do hrude

Černák tvrdí, že tej jesennej noci roku 1997 hneď po výstrele podal zbraň vedľa stojacemu Kánovi a Kán strelil  do hrude ešte chrčiaceho Szymaneka. Černákovu výpoveď potvrdzuje Šaňo Horváth, ktorý ešte v pohnutých deväťdesiatych rokoch ukázal policajtom Szymanekov hrob v horách nad Polomkou. Zo Szymanekovej vraždy od samého začiatku usvedčoval Černáka.

Horváth vypovedal o priebehu Szymanekovej vraždy mnohokrát, vrátane výpovede pred poľským súdom. Akurát Kána ako spoluvrahova, či aspoň ako človeka  prítomného pri Szymanekovej vražde nikdy nespomínal.  Proti Kánovi vypovedá len posledné roky.

Ako Matovič a Kaliňák  

 Ján Kán celý čas tvrdí, že je nevinný. Lenže mužovi známemu zo spoločnej fotografie s Mikulášom Černákom zhotovenej vo chvíli, keď sa spoločne prišli vydať do rúk polície, nie je ľahké veriť. Tesne pred uzavretím dokazovania na súde sa preto rozhodol pre ešte o jeden pokus, ako dokázať svoju nevinu. Šiel na detektor lži.  Do tej istej spoločnosti, v ktorej vyšetrenie na polygrafe využil aj Matovič, alebo Kaliňák.

 "Výsledky testu predložím súdu a vyzývam Černáka a Horvátha, aby na detektor  šli tiež. Nech dokážu, že neklamú," hovorí Kán. "Uvedomujem si, že výsledok testu nie je plnohodnotný dôkaz. Ale ak polícia používa úplne bežne detektor lži v prípade preverovania policajtov, nechápem, prečo sa bráni jeho využitiu v prípade trestných konaní."

Dva roky pri bosovi

Pripomenuli sme Kánovi, že bol pravou rukou Mikuláša Černáka. Nemôže čakať, že ho teraz bude niekto  ľutovať.  Kán nám na to povedal: "Pravou rukou Černáka som nikdy nebol.  Černák nikoho takého nepotrebova.  Nevyhýbam sa zodpovednosti za obdobie, keď som patril k černákovcom. Áno, bol som černákovec. Zhruba dva roky. Ľutujem všetko, čo sa vtedy stalo. Spojiť sa s Černákom bola chyba. Každý, kto sa nejakým spôsobom dostal do kontaktu  s Černákom, má iba problémy." 

Mimochodom, výzvu na vyšetrenie na detektore lži adresoval Černákovi aj bos sýkorovcov Róbert Lališ. Toho Černák usvedčuje zo spoluúčasti na vražde Róberta Holuba.