Tip na článok
Určený na zbúranie

Ďalšie barbarstvo: Alpskú vílu v Tatrách má nahradiť apartmánový hotel

V najstaršej zachovanej budove vo Vysokých Tatrách býval rakúsky arciknieža aj následník trónu, ale má uhnúť novostavbe

Galéria k článku (12 fotografií )
Určený na búranie
Určený na búranie
Určený na búranie

Prvú poschodovú stavbu vo Vysokých Tatrách dal v rokoch 1848 – 1850 postaviť nájomca Smokovca Johann Georg Rainer s manželkou Elisabethou. Spočiatku ju volali jednoducho Veľký dom, neskôr ju premenovali na Obydlie víly, ale hovorilo sa jej tiež Alpská víla, po vzniku Československa dostala názov Bellevue.

Určený na búranie
Určený na búranie
Július Dubravay

„Všetkých sedemnásť hosťovských izieb bolo situovaných na južnú stranu, priebežná chodba, na opačnej severnej strane, slúžila aj ako tepelná bariéra. Hlavné priečelie v redukovanom neskoroklasicistickom výraze je členené pilastrami, za ktorými sa pod omietkou skrývaju drevené stojky hrazdenej konštrukcie,“ hovorí historik umenia Maroš Semančík. „V roku 1881 tu bol ubytovaný brat panovníka Františka Jozefa II, arciknieža Karol Ľudovít so svojim synom, budúcim následníkom trónu Fratiškom Ferdinandom d'Este. Za socializmu v budove sídlil podnik Interhotel Tatry a naposledy tu boli umiestnené kancelárie rôznych súkromných firiem.“

Historik umenia Maroš Semančík
Historik umenia Maroš Semančík
Július Dubravay

Aj keď o tejto pamiatke ťažko možno hovoriť ako o najkrajšej tatranskej budove, patrí jej iné prvenstvo - prvá poschodová stavba vo Vysokých Tatrách. S históriou, akú veľa iných budov nemá, veď ktorá sa môže pochváliť, že v nej býval rakúsky arciknieža aj s následníkom trónu? Napriek tomu jej hrozí asanácia. Tú už schválili a podľa zámeru vlastníka by na jej mieste mal vyrásť apartmánový hotel.

Určený na búranie
Určený na búranie
Július Dubravay

Ak sa tak stane, Vysoké Tatry budú opäť chudobnejšie. Ale budú mať o jeden apartmánový hotel viac. Ako zvyčajne.

VIDEO Plus 7 Dní