Rebríček najvplyvnejších ľudí v Európe, ktorý vypracoval spravodajský server Politico, vedie francúzsky prezident Emmanuel Macron, sú v ňom nemecká kancelárka Angela Merkelová, ruský prezident Vladimir Putin, britský premiér Boris Johnson, ale aj švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová či Nemka Carola Racketeová, kapitánka lode zachraňujúcej migrantov.

Podľa servera Politico ponúka Čaputová pre progresívcov v strednej a východnej Európe nádej, že možná je aj iná budúcnosť. Server ju označuje za eurofilku a liberálku v regióne sužovanom plazivým autoritárstvom a protikorupčnú bojovníčku v krajine otrávenej správami o špinavostiach. „Opozičné hnutia v celom regióne využili jej marcové zvolenie za prvú slovenskú prezidentku ako dôkaz, že najnovšie členské štáty EÚ nevyhnutne nesmerujú k neliberálnej demokracii – a že skorumpovaná a tyranská elita môže byť porazená,“opisuje Politico.

Zuzana Čaputová je medzi 28 najvplyvnejšími ľuďmi v Európe
Zuzana Čaputová je medzi 28 najvplyvnejšími ľuďmi v Európe
Zdroj: TWITTER

Portál ďalej opisuje Čaputovú ako prezidentku, ktorá aj napriek tomu, že má v prvom rade reprezentatívnu funkciu, dokázala svoj úrad využiť na to, aby upozornila na dôležité témy. Medzine patrí napríklad korupcia, životné prostredie, LGBTQ komunita.