V článkoch nedávno zverejnených v týždenníku PLUS 7 DNÍ uvádzajú ich autori okrem iného informácie, že neonacisti nám tu veselo hajlujú, na utajených koncertoch zarábajú na predaji nacistických symbolov a čoraz viac sa rozťahujú, že polícia nie je schopná zasiahnuť proti narastajúcemu extrémizmu a podobne. Nie je pravda, že polícia nekoná. S týmto vyhlásením prišla na svojej facebookovej stránke polícia po tom, ako sme zverejnili fakty o utajených neonacistických koncertoch v kravíne pri dedine Plavecký Mikuláš. Na videu obhajuje prácu polície samotný riaditeľ národnej jednotky boja proti terorizmu a extrémizmu NAKA Martin Smiško.

Ďalšie odhalenia o brlohu náckov na Záhorí: A policajti sa stále len vyhovárajú

Bez problémov?

V predošlom čísle PLUS 7 DNÍ sme upozornili, že na Záhorí prebiehajú už celé roky akcie, na ktorých vystupujú domáce aj zahraničné kapely, hajluje sa tam a vyzýva na vraždenie nepriateľov rasy a znovuzavedenie nacistického teroru. Vyhlásenie našej polície by mohlo verejnosť upokojiť, ak by sa zakladalo na faktoch.

Na naše konkrétne otázky, či vie o týchto akciách a prečo nekoná, nám totiž zaslali len odpoveď v podobe jedinej vety - skopírovanej frázy. Vo videu to polícia obhajuje údajnými „operatívnymi“ informáciami. Nevedno, o aké ide.

Ďalšie odhalenia o brlohu náckov na Záhorí: A policajti sa stále len vyhovárajú

Aktívnejší Česi

Ako sme totiž zistili, to, čo nedokáže naša polícia, je bez problémov možné v cudzine. A to už pred piatimi rokmi. V českej správe o extrémizme za rok 2012, ktorú vydalo tamojšie ministerstvo vnútra, sa doslova hovorí o akciách, ktoré veselo fungujú na Slovensku. Kravín na Záhorí nazývajú Skinhouse a uvádzajú - „Na území Slovenskej republiky sa ďalej konali koncerty určené aj pre českých pravicových radikálov... navštevujú vystúpenia zahraničných kapiel v blízkom okolí... Príkladom môže byť Skinhouse na Slovensku, pôvodom kravín v Plaveckom Mikuláši, v ktorom sa usporadúvajú súkromné koncerty.“ Správa uvádza, že len v roku 2012 bolo na Záhorí 6 koncertov s „českou organizačnou účasťou“. Zdá sa, že s našimi otázkami sme sa miesto našej polície mali obrátiť skôr na zahraničnú. Kým správy našej polície a tajnej služby sú štandardne všeobecné a miesto faktov plné fráz, česká správa dokázala už pred piatimi rokmi jasne opísať nielen kravín na Záhorí, ale aj pomenovať Kotlebovu stranu. „Z programových cieľov strany trčí zjavný ultranacionalizmus, rasizmus a xenofóbia.“

Minister, primitívi a kšeft

Vo videu totiž polícia relativizuje aj vzostup neonacistických aktivít na Slovensku. Za posledných päť rokov sa pritom fašistom podarilo prepracovať do parlamentu. Viacero mien z kravína sa navyše spája s postavou ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Na Záhorí vystupoval kandidát Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko a ikona slovenského neonacizmu Rastislav Rogel, ktorý v piesňach vyzýva na hajlovanie a osobne sa pozná s ministrom vnútra Kaliňákom.

Polovica budovy kravína patrí neonacistovi Marcelovi Grzybovi, ktorý bol podozrivý ako údajný páchateľ útoku na Hedvigu Žákovú-Malinovú. Čerstvý minister Kaliňák vtedy protiprávne vstúpil do vyšetrovania prípadu a spolu s premiérom Ficom „vyrobili“ z obete páchateľa, čo im mohlo priniesť hlasy nacionalistických voličov. Mimochodom, neonacisti nezarábajú len „na predaji nacistických symbolov“, ako zaznelo vo videu polície. V samotnom kravíne zrejme celé roky dochádza k nemalým daňovým únikom - na videách vidno krígle piva, stovky neonacistov si tu pravdepodobne užívajú bar s nelegálnym predajom alkoholu. To značí, že kým malého živnostníka by poťahovali už za čapovanie piva na chate pre kamarátov, tu sa bez problémov kšeftuje a okrem odboru boja proti extrémizmu sa o vec nezaujímajú ani príslušné odbory Finančnej správy. To naozaj nikomu neprekáža? Za posledných päť rokov boli v Plaveckom Mikuláši koncerty kapiel krajín z celého sveta, autobusy tu údajne zvážajú fanatikov z celej Európy. Extrémisti sa na koncerty zvolávajú krátko pred koncertmi cez internetové siete, posledný koncert tu podľa našich informácií zatiaľ bol na jeseň minulého roku.

Trápne výhovorky

Polícia vo svojom vyhlásení odmieta kritiku za nečinnosť a tvrdí, že situácia je u nás rovnaká ako v iných krajinách. Ako sa to však zhoduje s faktom, že minimálne päť rokov nezakročila v prípade „Skinhouse“ a nedokázala rozložiť ani jedinú neonacistickú bandu, združenie či politickú stranu? „Ak v priebehu dlhšieho času neonacisti nerušene robia svoje akcie, je to dôsledok nečinnosti štátu,“ hovorí politológ Grigorij Mesežnikov z Inštitútu pre verejné otázky. „Porovnávanie s inými krajinami kríva na obe nohy, lebo ak sú problémy aj v iných štátoch, nemôže to byť dôvod na ospravedlnenie našej vlastnej neefektívnosti. Po druhé, u nás sa do parlamentu dostala otvorene neonacistická strana, jej vodca v predchádzajúcich rokoch vždy vyviazol bez trestu za svoje protizákonné aktivity, čo jeho kumpánov len povzbudzovalo. Koncerty na Záhorí v nich vzbudzujú pocit neohrozenosti, že si môžu dovoliť čokoľvek, a občania oprávnene očakávajú, že polícia konajúca v mene štátu sa tak bude správať - ako nekompromisný a tvrdý obhajca princípov, na ktorých je tento štát založený.“

Krátky sumár

2006 - V júli nastupuje na post ministra vnútra Robert Kaliňák za Smer, v auguste v Nitre zbijú Hedvigu Malinovú, jedným z podozrivých je neonacista Marcel Grzyb. Minister Kaliňák protiprávne vstupuje do vyšetrovania prípadu a skutoční útočníci zostávajú bez trestu.

2007 - V našom časopise sme prvýkrát priniesli informácie o aktivitách neonacistického speváka Rastislava Rogela, ktorý sa osobne pozná s Kaliňákom a na ktorého sa na polícii „záhadne“ strácali trestné oznámenia.

2008 - Na ministerstve vnútra začali rušiť jednotky na potláčanie extrémizmu, vraj u nás žiadny extrémizmus nie je.

2009 - Martin Málik, organizujúci koncerty pod hlavičkou medzinárodnej teroristickej organizácie Blood and honour, kupuje kravín na Záhorí.

2010 - Neonacisti ovládnu Stranu priateľov vína, ktorú neskôr premenujú na Ľudovú stranu Naše Slovensko.

2012 - Česká polícia vo svojej správe o extrémizme spomína kravín na Slovensku aj „zjavný“ rasizmus, ktorý trčí z Kotlebovej strany, tá však nerušene funguje ďalej. Kaliňák sa opäť stáva ministrom vnútra.

2013 - Marcel Grzyb kupuje polovicu kravína.

2015 - Rogel so svojou kapelou vystupujú v kravíne.

2016 - Koncerty v kravíne ďalej nerušene pokračujú, Rogel kandiduje za Kotlebovu stranu ĽSNS a neonacisti sa vo voľbách dostávajú do parlamentu.

2017 - Polícia nám oznamuje, že vôbec nie je nečinná a že situácia s extrémizmom na Slovensku je normálna.