Tip na článok
Daniel Lipšic: Ficova vláda v roku 2007 pripravila pôdu na realizáciu emisného obchodu.

Daniel Lipšic: Je ťažké vystopovať politikov, ktorí zbohatli na emisiách

Veľké ryby v pozadí emisnej kauzy vystopujeme len tak, ak začnú rozprávať už známi aktéri miliónového kšeftu.

Ani minulotýždňové odhalenie pozadia škandalózneho predaja emisií z roku 2008 neodkrylo meno žiadneho politika, ktorý by mal z obchodu zisk. Bývalý minister vnútra tvrdí, že v takýchto prípadoch je veľmi ťažké vystopovať politikov, ktorí celý kšeft umožnili a zbohatli na ňom.

Na všetky transakcie totiž používajú nastrčené biele kone a peniaze si dávajú posielať na nevystopovateľné zámorské účty v daňových rajoch.

Predseda strany NOVA DANIEL LIPŠIC (40) zverejnil organigram toku peňazí z predaja emisií niekoľko hodín pred tým, ako takmer identické údaje zverejnila aj špeciálna prokuratúra. Z dôvodu bezpečnosti nechce zverejniť zdroj, z ktorého schému získal. Zhovárala sa s ním EVA MIHOČKOVÁ.

Medzi vašou schémou a tou, ktorú zverejnila prokuratúra, je jeden rozdiel. Na tej vašej figuruje Jozef B. s rovnakým dátumom narodenia, ako má Jozef Brhel, vplyvný podnikateľ spájaný so Smerom. Ako si to vysvetľujete? Ten organigram je detailnejší, pretože opisuje jednotlivé transakcie a sumy. Je to detailný náčrt, ako Interblue získal od Japoncov za naše emisie 123 miliónov eur, z toho 76 miliónov pripadlo Slovenskej republike a 47 miliónov si rozdelili súkromné firmy. Táto schéma vykazuje vysokú mieru dôveryhodnosti. Je pomerne jednoduché transakcie overiť, pozrieť sa na čísla účtov, dátumy, sumy a mená. Používa terminológiu švajčiarskeho zákona o boji proti praniu špinavých peňazí. Vďaka tomu môžeme sčasti vidieť, kto mal nakoniec z celého biznisu prospech, pretože na základe tohto zákona musí banka pri neobvyklých obchodných operáciách uviesť aj meno osoby, ktorá je ekonomickým beneficientom. Tá pritom nemusí byť vlastníkom toho účtu, ale je zrejmé, že operácia je v jej prospech.

Tam vyskočilo meno Jozef B.? Predpokladám, že to bol tento prípad. Nechcem zatiaľ zverejniť priezviská, pretože aj keď je malá šanca, pripúšťam, že organigram mohol byť pozmenený. Preto som už oslovil švajčiarsku ministerku spravodlivosti a chcem do Švajčiarska vycestovať, aby som sa pokúsil jeho pravosť preveriť.

Jozef B. s dátumom narodenia ako Jozef Brhel je teda jednou z osôb, ktorá mala v konečnom dôsledku z transakcie prospech? Ako som povedal, najprv to musia oficiálne potvrdiť švajčiarske orgány. Banka musí mať doklad o tom, kto je ekonomickým beneficientom transakcie.

Potvrdiť alebo vyvrátiť to môže len švajčiarska polícia? Áno, na základe ich vlastných zákonov.

Videli ste ten organigram s celými menami? Áno, ale pokiaľ ho nebudem mať verifikovaný, nemôžem ich zverejniť.

Budú sa s vami Švajčiari baviť, keďže nie ste vyšetrovací orgán ani minister? Neviem, ale pokúsim sa o to. Je to moja povinnosť. Vracia sa totiž doba, keď politické špičky kauzy bagatelizujú, zlyhania sa netrestajú a bežní ľudia strácajú vieru v elementárnu spravodlivosť.

Prečo ste sa o to nepokúsili, keď ste boli v rokoch 2010 až 2012 ministrom vnútra? Pretože som v tom čase o žiadnom organigrame nevedel. Je otázka, či vôbec bol vo vyšetrovacom spise. Mám informáciu, že bývalé vedenie Generálnej prokuratúry ho síce malo k dispozícii, ale nezaložilo ho do spisu a pokúsilo sa s ním obchodovať. Ja som sa k nemu dostal až v polovici januára tohto roku a v priebehu niekoľkých dní som ho odovzdal generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi.

Ako je možné, že vy ste ho nemali, keď ho mali niektoré médiá už od roku 2010 a dokonca o ňom a o mene Jozefa Brhela v tejto súvislosti hovoril aj váš vtedajší stranícky šéf Ján Figeľ? Neviem. Osoby, ktoré s tým chceli obchodovať, určite neprišli za mnou.

Vy ako minister vnútra ste sa nespýtali Jána Figeľa, odkiaľ má informácie o angažovanosti Jozefa Brhela v kauze emisií, keď o tom verejne hovoril? Nie, nikdy som priamo neintervenoval do vyšetrovania. V kauze emisií ma zaujímalo, ako ďaleko vyšetrovatelia postúpili a prečo sa to nehýbe ďalej. V tom čase bol najväčší problém v Maďarsku. Pre vyšetrovanie bolo totiž kľúčové objasniť, či naši predstavitelia v čase predaja emisií vedeli, že iné krajiny ich predávajú za vyššie sumy. Keďže oni v tom čase rokovali najmä v Maďarsku, vyšetrovatelia potrebovali vypočuť maďarských svedkov, ktorí by potvrdili, že slovenskí predstavitelia o vyšších cenách vedeli. Preto som osobne oslovil maďarského ministra vnútra a generálneho prokurátora, aby som celý proces urýchlil.

Len je pre mňa nepochopiteľné, že váš vtedajší stranícky šéf Ján Figeľ to vedel a vy ako minister vnútra ste to nevedeli. To sa už musíte spýtať Jána Figeľa, odkiaľ mal tú informáciu. Mne o tom nikdy nehovoril.

Nevyťahujete teraz starú vec ako súčasť predvolebnej prezidentskej kampane? Určite nie. Dostal som sa k tomu v januári a nechcel som to vôbec zverejňovať. Odniesol som to generálnemu prokurátorovi, čo bola moja povinnosť. Názor som zmenil až po premiérovej tlačovke, kde vyzval poslancov za Smer, aby zabránili konaniu mimoriadnej schôdze ku kauze emisií. Tvrdil, že on s tým nikdy nič nemal a ešte napadol Radičovej vládu, že mala dosť času, aby vec vyšetrila. Vtedy pretiekol pohár mojej trpezlivosti. Keby Radičovej vláda trvala dlhšie ako necelé dva roky, dnes by už určite boli konkrétni ľudia obvinení.

A mal s tým niečo Robert Fico? Mal s tým niekoľko vecí. V prvom rade jeho vláda v roku 2007 zmenila zákon o obchodovaní s emisnými kvótami, ktorý dovtedy umožňoval predávať emisné kvóty len na dražbe. Po tejto zmene už bolo možné obchod zrealizovať aj cez sprostredkovateľa.

Takže si pripravili pôdu, aby emisie mohli predať cez Interblue? To je evidentné. Ak si v roku 2007 zmeníte zákon a v nasledujúcom roku vďaka tomu urobíte kšeft, v ktorom sa stratí takmer päťdesiat miliónov eur cez nastrčenú firmu, tak to asi nie je náhoda.

Ja nič!: Robert Fico tvrdí, že emisie sú výlučne kauzou jeho bývalého koaličného partnera SNS. Foto: TASR

Fico argumentuje tým, že celá vec bola v réžii SNS, ktorú za to aj potrestal. Ale veď on a jeho ministri za to hlasovali vo vláde a jeho poslanci v parlamente! A ak si spomínate, tak v prvých týždňoch po prevalení celého škandálu to bol práve Robert Fico, kto emisný obchod najviac obhajoval a presviedčal verejnosť, že je všetko v poriadku.

Je možné, aby on ako premiér v tom čase nevedel o nevýhodnosti celého obchodu? Už sa objavila informácia, že ako premiér dostal varovanie od SIS, že ten predaj je nevýhodný. Či je to pravda, alebo nie, neviem a ťažko špekulovať.

Takže zodpovednosť Smeru za túto kauzu je iba politická? Je tam aj trestnoprávny rozmer. Koncom minulého roka zastavili vyšetrovanie hlavnej časti kauzy emisií s tým, že nešlo o trestný čin. A to napriek svedectvám maďarských svedkov, ktorí potvrdili, že našim predstaviteľom povedali, že emisie môžu predať aj za vyššie ceny.

Vyšetrovateľom vraj nestačili iba svedectvá, ale potrebovali aj zmluvy o predaji, ktoré žiadna iná krajina nezverejnila. To je nezmysel, veď v Trestnom poriadku nikde nie je napísané, že svedecká výpoveď je menej hodnotná ako písomný dokument. To je absolútne zavádzanie. Množstvo trestných činov sa preukázalo len na základe svedeckých výpovedí.

Vyšetrovanie sa teda zastavilo, pretože chýbala odvaha vyšetrovateľov, alebo to bola politická objednávka? Ťažko povedať, ale že chýbala odvaha, to je jasné. Zastavenie trestného stíhania v tejto veci sa totiž nedá nijako obhájiť. Ďalšie trestné stíhanie sa vedie aj z podozrenia na pranie špinavých peňazí, lenže tam je jeden zásadný problém. Ak totiž samotný emisný biznis nebol trestným činom a zastavilo sa stíhanie, potom nemohlo dôjsť ani k praniu špinavých peňazí, pretože nepochádzajú z trestnej činnosti.

Generálny prokurátor Čižnár už vydal pokyn na preskúmanie dôvodnosti zastavenia stíhania. Je teda šanca, že sa to predsa len vyšetrí? Bol by som veľmi rád. Musím povedať, že keď som sa koncom januára stretol s generálnym prokurátorom, tak som mal dobrý pocit. Povedal, že sa na to pozrie a že do toho pôjdu. Bol by som rád, keby som sa nemýlil. Je tu však ešte jedna rovina, a tou sú daňové trestné činy. Bude veľmi zaujímavé zistiť, kde sa zdanilo tých 47 miliónov eur, ktoré odtiekli z emisného kšeftu rôznym firmám a ľuďom. Keďže to na Slovensku nebolo, je dôvodné podozrenie, že došlo k trestnému činu skrátenia dane.

Kto sú však ľudia, ktorí celý emisný kšeft zorganizovali a zhrabli peniaze? Máme si naozaj myslieť, že to boli len manažéri Interblue a poradca ministra? To by aj mňa zaujímalo. V tomto smere by nám veľmi pomohlo, keby sme dokázali trestne stíhať aspoň za krátenie dane minimálne tých ľudí, ktorých mená už poznáme. Potom by totiž bola veľká šanca, že by začali spolupracovať, aby si zmiernili trest a doviedli by nás tak k veľkým rybám v pozadí. Obávam sa, že dnes nie je záujem nikoho stíhať ani len za daňové úniky, pretože niekto mocný sa cíti ohrozený. Veď aj Al Caponeho dokázali odsúdiť až za daňové úniky.

Prekvapilo vás, že z tej schémy nevypadlo meno žiadneho politika? Máte pravdu, že ľudia, ktorí tam figurujú a ktorí tu už v roku 2010 robili tlačovky a verejne sa k tomu obchodu hlásili, asi neboli konečnými prijímateľmi celého zisku. Museli za tým byť aj politici a nechcem špekulovať, z ktorých strán prvej vlády Roberta Fica. Práve preto dnes nie je záujem tých ľudí stíhať.

Je vôbec možné vystopovať ľudí, ktorí boli skutočnými architektmi a beneficientmi toho obchodu? Je to možné, iba ak ľudia, ktorí do toho vložili svoje mená ako biele kone, začnú rozprávať. Inak je to komplikované, pretože si nemyslím, že konečné transakcie išli cez švajčiarske banky. Predpokladám, že využili skôr rôzne zámorské ostrovy, kde sa k podobným údajom nedostanete.

Nemohli by vyšetrovatelia ďalej rozpletať finančné transakcie všetkých spoločností patriacich osobám, ktoré už poznáme? Mohli, ale opäť narazíme na problém, že tie rozhodujúce koncové transakcie sa mohli realizovať cez krajiny, ktoré nám už neposkytnú takú súčinnosť ako Švajčiari. Preto si stále myslím, že rozhodujúce na rozkrytie celého pozadia by boli svedecké výpovede.

Fico tvrdí, že celý obchod bol v réžii SNS a je verejným tajomstvom, že ministri tejto strany neurobili nič, o čom by nevedel Ján Slota. Nie je preto prekvapivé, že žiadna linka nesmerovala k nemu? V takýchto obchodoch je málokedy vystopovateľný priamo politik. Na to používajú biele kone, ktoré robia transakcie, a je možné, že ešte aj vlastníkom účtu niekde v Belize je len nejaká nastrčená figúra, aj keď ekonomickým beneficientom je politik.

Čo nové priniesla vlastne schéma, keďže z nej vyskočili iba mená, ktoré boli známe už v roku 2010? Veľmi presne a detailne opisuje nielen mená, ale aj bankové prevody, ktoré sa dajú ľahko overiť. Je to dôkaz, že títo ľudia získané peniaze nezdanili na Slovensku, čo by mohlo umožniť ich stíhanie a následne odkrytie celého pozadia aj s menami veľkých rýb.

Bude mať prokuratúra pod vedením Jaromíra Čižnára vôľu takto razantne postupovať? Jaromír Čižnár je vo funkcii ešte pomerne krátko. Na jednej strane musím povedať, že ma niektoré jeho nedávne rozhodnutia príjemne potešili. Na druhej strane tu ide o takú vážnu vec, že si nie som istý, či bude mať voľné ruky konať. Obávam sa, že skôr nie.

Čižnár sa teraz vložil aj do vyšetrovania prípadu útoku extrémistov na študentský bar v Nitre a otvorene skritizoval laxný prístup dvoch prokurátoriek. Získal si tým u vás body? Určite oceňujem jeho priamy postoj a fakt, že sa nesnaží zakrývať pochybenia svojich podriadených. Postavil sa k tomu ako chlap, na rozdiel od ministra vnútra Kaliňáka, ktorý sa zastával nečinných policajtov. Pochybiť totiž môže každý, ale je nemysliteľné, aby úplne evidentné zlyhania následne obhajoval minister vnútra! A to ešte úplne hlúpym spôsobom, že čakali na znalecký posudok, aby mohli zvoliť prísnejšiu kvalifikáciu obvinenia, čo je úplný nezmysel.

Ako je vôbec možné, že sa niečo také stane, že existuje kamerový záznam z brutálnej bitky a policajti ani prokurátori štyri mesiace neurobia nič? Je to trestuhodná nedbanlivosť predovšetkým na strane polície. Prokurátorka pochybila v dozore. Nemyslím si však, že polícia chcela niečo zamiesť pod koberec. Jednoducho to zanedbali. Možno mali pocit, že keď ich nadriadení sa nejdú pretrhnúť, nemusia ani oni. Neviem.

Nie je to v tom, že extrémisti sú nejakým spôsobom infiltrovaní do polície? Minimálne v Nitre je to totiž dlhodobý problém, s ktorým sa nič nerobí. Neviem, či to bol tento prípad, ale infiltrácia extrémistov do ozbrojených zložiek štátu je dlhodobý problém nielen v radoch polície, ale aj armády. Ako najväčší problém tu vidím, že Kaliňák začal obhajovať zanedbanie ich povinnosti. Vraj policajti otáľali tak dlho, aby mohli páchateľov obviniť zo spáchania ťažšieho trestného činu, a na to potrebovali znalecký posudok. Ale už z povahy útoku zaznamenaného na kamerách bolo zrejmé, že išlo o trestný čin výtržníctva v súbehu s ublížením na zdraví. Dokonca mohlo byť jasné aj to, že vzhľadom na intenzitu útoku, údery a kopance smerované na hlavu išlo minimálne o pokus spôsobiť ťažkú ujmu na zdraví. Na to nepotrebovali čakať niekoľko mesiacov. Ale aj keby to neurobili hneď, tak v trestnom konaní je úplne bežné, že kvalifikácia trestného činu sa postupne mení a môže sa aj sprísniť, zatiaľ čo páchateľ je vo väzbe.

Minister Robert Kaliňák tvrdí, že je to spor, či udriete na začiatku menším kladivkom, alebo si počkáte a použijete veľké kladivo. To je hlúposť. Poviem to na príklade - polícia by vyšetrovala nejaké usmrtenie, ale nevedela by hneď na začiatku zhodnotiť, či išlo o zabitie, vraždu, alebo úkladnú vraždu, a tak by páchateľov vôbec neobvinila a ponechala ich na slobode. Nitrianski policajti zmarili väzobné stíhanie páchateľov, pretože je jasné, že dôvod na väzbu po tom, ako štyri mesiace behali po slobode, už nenájdete.

Ako v tejto súvislosti vnímate zrušenie oddelení extrémizmu na krajských riaditeľstvách? Registroval som to, ale nemyslím si, že to prispelo k tomu, čo sa stalo v Nitre. Je to síce krok späť, ale minister vnútra už avizoval, že majú nejakú novú koncepciu boja proti extrémizmu. Tak si počkajme, s čím prídu.

Generálny prokurátor Čižnár kritizoval nitriansku prokurátorku za to, že nevydala pokyn na obvinenie páchateľov, pretože si ani len neotvorila ich spis. Aký častý môže byť takýto prístup? Určite sa to deje. Vždy som hovoril vyšetrovateľom, že nie sú asistentmi prokurátora a aby sa nebáli robiť svoju prácu, pretože sú procesne nezávislí. Nech vznesú obvinenie a ak je neodôvodnené, prokurátor ho zruší. Mali by však postupovať viac samostatne, čo si vyžaduje veľkú odvahu a pocit, že vyšetrovateľ v citlivých prípadoch bude mať podporu ministra vnútra. Ťažko však môžeme očakávať odvahu policajtov, keď vidia, že nie je záujem riešiť politické kauzy ani v najvyšších kruhoch. Zrejme nebude náhoda, že po dvoch rokoch tejto vlády nevidíme ani jeden odhalený prípad korupcie.

Keď ste povedali, že Jaromír Čižnár vás príjemne prekvapil, veríte, že dá obnoviť aj vyšetrovanie nahrávky s hlasom podobným Ficovi? Bol by som veľmi rád. Nejde len o nahrávku, ale aj o zmluvu o financovaní Smeru. Vnímam, že generálny prokurátor má záujem robiť niektoré veci inak a lepšie, ale obávam sa, že do najzávažnejších káuz napokon nepôjde. Znovu sa totiž vracia doba, že politické a ekonomické špičky stoja nad zákonom a nič sa im nemôže stať.

VIDEO Plus 7 Dní