Zrušením diaľničných známok sa predseda Národnej rady SR a SNS Andrej Danko snažil otvárať tému dobudovania diaľničného prepojenia Slovenska. Uviedol to v utorok pred novinármi. Zároveň dodal, že rešpektuje vôľu ľudí v hlasovaní na sociálnej sieti, kde sa viac ľudí priklonilo k ponechaniu diaľničných známok. Komunikoval to aj koaličným partnerom.

Ak sa nezmení systém financovania výstavby diaľnic, dostavané podľa neho nebudú ani v roku 2040. "Tie rozprávky o tom, že to bude 2026 alebo 2030, ja považujem za absolútne, naozaj, klamstvá," podotkol Danko. Základným problémom podľa neho je, že Národná diaľničná spoločnosť nemá peniaze na projektové práce, zároveň sú podľa neho stavebné práce zdĺhavé.

"Tak som hovoril, že štát by si mal obstarať úverovú linku na NDS, ktorá by sa mala aj zlúčiť so Slovenskou správou ciest (SSC), následne by mali mať úverovú linku, aby konečne nakreslili realizačné projekty, dokončili stavebné konania, aby sme eurofondy čerpali na skutočné stavebné práce, a keď nebudú stačiť eurofondy, aby sme si požičali peniaze," zdôraznil.

Odhaduje, že zhruba 8 miliárd si Slovensko môže požičať aj bez aktivácie dlhovej brzdy a bez "šialeného" zadlženia. "Tieto peniaze by mali stačiť na tých 270 kilometrov, o ktorých hovorím, a potom by občania vedeli, za čo platia a platili by to. Ja sa hanbím, pretože si uvedomujem, že tieto štyri roky tento problém tu je, že sa neriešil," vyhlásil Danko. Základný úsek, ktorý treba dobudovať, podľa neho predstavuje 270 kilometrov.

Tému zrušenia diaľničných známok nebude podľa vlastných slov "siliť". Súčasne k hlasovaniu o návrhu na zrušenie diaľničných známok na sociálnej sieti dodal, že anketa bola "hejtovaná". "Zaujímavé by bolo, kto na ňu začal útočiť, kto hlasoval z Afriky, z Južnej Ameriky, a komu to vadí, že či to nie je niekto, kto má aj ekonomicky blízko k tejto téme, alebo je to nejaký politický súper, ktorý to chcel zosmiešniť," poznamenal.

Hlavné priority schôdze sú podľa neho v podobe 13. dôchodku a Istanbulského dohovoru. "A iba Istanbulský dohovor nevie prezidentka vrátiť a myslím si, že nebude mať odvahu vrátiť 13. dôchodok," skonštatoval.

Hlasovať o návrhu vlády na skrátené legislatívne konanie k zrušeniu diaľničných známok by sa v Národnej rade SR malo opäť v utorok o 17.00 h. Rovnako by mali zákonodarcovia rozhodnúť aj o zrýchlenom režime k zvýšeniu prídavku na dieťa. Plénum nebolo v utorok pri hlasovaní o diaľničných známkach trikrát uznášaniaschopné. Poslanci koalície aj opozície boli pri poslednom hlasovaní buď neprítomní, alebo sa zdržali.