Hoci bývalý druhý najvyšší ústavný činiteľ Slovenskej republiky Andrej Danko odišiel z politiky s posmechom a za zvuku silného voličského kopanca, na trase od stožiara k dedinským cyklocestám, ktoré aktuálne brázdi kade-tade, z ambícií nepoľavil. Kandidovať opäť za šéfa SNS mu neradí len politológ, časť vlastných ľudí, odradiť ho chce aj starší syn expolitika Jána Slotu.

Kritika od „zlého človeka“

Z ľudí, ktorí ohlasujú, že chcú stranu s najdlhšou históriou plniť novým obsahom a trúfajú si znovu ju doviesť do parlamentu, odborníkovi až zabehlo. „Zarážajú ma mená, ktoré vystupujú v tomto možnom súboji o predsedu strany. Najviac však meno Andreja Danka,“ hovorí politológ Tomáš Koziak.

Na Andreja Danka si dnes už málokto spomenie ako na antitézu grobiana Slotu, s ktorou    vstupoval do vysokej politiky. Toto leto bojuje o politické prežitie a Koziak na ňom nenechá nitku suchú. „Tým, že chce kandidovať, dokazuje, že je človek, ktorého ambície oveľa prevyšujú jeho schopnosti. Trpí absolútnou absenciou sebareflexie,“ povedal na margo degradovaného kapitána.

Kritika Danka sa ozýva aj zvnútra strany. Akýmsi hovorcom nespokojných je exposlanec Anton Hrnko. Ten tvrdí, že politických nominantov SNS, ktorí sú dnes obvinení z korupcie, neschvaľoval žiaden stranícky orgán. „Boli to nominácie predsedu Andreja Danka.“

Hrnko pritom strávil veľa rokov v strane na vysokých pos­toch a za štyri roky vo vládnej    koalícii sa neozval navonok ani raz. Navyše priznal, že s obvineným podnikateľom Martinom Kvietikom, ktorý je zapletený do korupčnej kauzy Dobytkár, mal sám priateľské vzťahy. Podľa Danka je Hrnko „neskutočne zlý človek“.

 

So Slotom vybabrali

Mnohí členovia SNS nechcú prezradiť, koho by radi videli na čele strany, radšej takticky vyčkávajú. A podľa politológa na otázku, kto z potenciálnych kandidátov javí talent dobrého lídra pre národniarov, sa natíska odpoveď - nikto.

Exposlanec Radovan Baláž akoby ani neexistoval, jeho tvár ostala pre verejnosť v podstate neznáma aj po štyroch rokoch v parlamente. „To, že sa Baláž nepredviedol, že premrhal šancu ukázať svoje politické schopnosti, svedčí o tom, že pozerá vyššie, ako dorástol,“ komentoval politológ.

Trochu vzrušenia do boja o predsednícku stoličku upadajúcej strany vniesol iba mladý Slota. Poznáme ho síce len podľa mena ako syna politika, ktorý odišiel zdiskreditovaný. V každom prípade však meno Slota predstavuje silnú značku. Aj v politike platí, že zlá reklama je tiež reklama.

To si zjavne uvedomuje aj súčasné vedenie SNS. Strana totiž prihlášku mladého Slotu neschválila. Výhovorka je „matematická“. „SNS takmer pred mesiacom uzavrela prijímanie členov kvôli prepočtu delegátov. Čakali by sme, že pán Slota skôr vstúpi do strany k pánovi Harabinovi, ktorému pomáhal poraziť SNS.“

Či teda Pavla Slotu neprijali preto, že potrebujú tri mesiace na prerátavanie delegátov, alebo preto, že jeho otec pred voľbami podporil Harabinovu stranu Vlasť, nie je celkom jasné.

Bezchrbtový živočích

„Som asi jediný, kto poslal za posledného pol roka prihlášku do SNS, a oni ju odmietnu?! Je to len oddialenie nevyhnutného. Beriem to ako zbabelosť, Andrej si nepripustí konkurenta,“ reagoval na rozhodnutie Pavol Slota. Ani tak vraj súboj nevzdáva a vymýšľa, ako sa na snem prepašovať.   

„Existujú nástroje, je tam nejednoznačnosť, že za kandidáta nemôže ísť nečlen. Navyše tam budem mať nejakých ľudí. Snem je najvyššia inštancia, môžu navrhnúť za člena hocikoho a bude sa hlasovať. Tak, ako Danka spravil môj otec predsedom, mňa môžu prijať za člena,“ trúfa si. O svojej vízii pre SNS však veľa povedať nechcel, vraj „aby mu ju nemohli prebrať iní kandidáti“.

Danko cez hovorkyňu obvinil Pavla Slotu, že dal strane Vlasť milión. Mladý Slota to považuje za výmysel. „Od detstva sa považujem za eseneskára. To, že otec podporil Vlasť a Harabina cez môj profil, keďže sám Facebook nemá, neznamená, že som to spravil ja,“ smeje sa. „Ak teraz nie­ktorí členovia prechádzajú frustráciou, tak ja som ňou prešiel pred ôsmimi rokmi, keď sa z Andreja stal jeden bezchrbtový živočích. Chcem ísť do strany nie preto, že sa teraz idem o ňu biť, ale preto, že ju chcem zachrániť,“ odkazuje.

A vyzýva členov, aby sa vraj zobudili. „SNS je moja srdcovka, nerobím to ako svoj biznisplán. Strana zomiera. Na budúci rok jej môžeme namiesto 150. výročia vystrojiť pohreb, ak bude pokračovať deštruktívna politika tohto človeka.“

Nie som Jano

Náhly záujem Pavla Slotu o SNS sa nepozdáva ani odvekej súperke a občasnej spojenkyni starého Slotu Anne Belousovovej.

„Mladý Slota nazval svojho otca najvlasteneckejším predsedom SNS. No super! Výsledok jeho ,vlastenectva‘ je, že v base sedia dvaja bývalí ministri a podľa mňa by tam mal sedieť aj on, pretože niekto tie zločiny predsa organizoval. Ako sa ukazuje, pri mladom Slotovi platí, že hnilé jablko nepadlo ďaleko od prehnitého stromu. Najskôr starý Slota predal SNS Dankovi a jeho sponzorom a teraz ju chce reprivatizovať cez svojho syna,“ komentovala.

Syn bývalého politika si nemyslí, že jeho meno môže strane uškodiť. „Keď spojíte Slotu a SNS, má to takú silnú rezonanciu, že to prehluší aj spojenie SNS a Danko,“ nádeja sa. „Som Slota a som hrdý na to, že som Slota. Ale nie som Jano, som Paľo Slota,“ predstavil sa národu, pričom sa jedným dychom k otcovi hlásil a zároveň ho popieral.

FOTO Slotu staršieho aj mladšieho v GALÉRII