Podľa vašich vyjadrení a rovnako podľa premiérových to vyzerá tak, že máte spolu osobný problém. Je to tak?

To určite nie. V politike nemôžete brať veci osobne. Toto zisťujem a uvedomujem si čím ďalej, tým viac. Do politiky som „prestúpil“ zo súkromnej sféry, v ktorej som dlhé roky pôsobil. Zisťujem, že procesy v politike sú odlišné. V politike existuje rivalita a chápem, že premiér sa snaží oslovovať aj voličov SNS. Viem to ja, podobne ako on, že medzi našimi a ich voličskými skupinami je istý prienik. Ospravedlňte ma však - nebudem hovoriť detaily našich rozhovorov ani nebudem riešiť v médiách, kto komu volá, kto komu píše. Je pravda, že nie vždy máme na seba „šťastie“ a vyrozprávame si veci osobne. Ale to nemôže byť dôvod na to, aby sme si odkazovali veci cez médiá. To nikdy ničomu neprospelo.

Ale problémy komunikovať máte.

Prekvapilo ma, že sa napríklad šírila informácia, ako som zrušil koaličné stretnutie, pritom sme boli dohodnutí na súkromnom stretnutí. Podstata je však tá, že na tomto rokovaní napríklad predseda vlády ani raz nepovedal, že mi odvolá ministra školstva.

My sme sa spolu rozprávali o riešeniach aj o personálnych výmenách, a to nielen na úrovni ministra. Dvanásť hodín nato nastal úplný opak a ja som ostal len šokovaný, čo premiér urobil. Ani raz mi nenaznačil, že takto konať bude, a za týmto si stojím.

Je medzi vami a Robertom Ficom dôvera?

Odpoviem na to inak, ako by ste očakávali. Denne sa presviedčam o tom, že vo vysokej politike dôvera a osobné priateľstvo nie sú pojmy, ktoré by v nej znamenali to isté ako v súkromnej sfére. V súkromí si priateľov vyberáte. Máte na to priestor podľa vlastných preferencií a očakávaní. V politike je to inak. V politike vám „priateľov“ určia voliči. Vzácnu dôveru medzi priateľmi v politike nehľadajte. Po posledných udalostiach musím konštatovať, že nás čaká ešte veľa stretnutí, aby sa obnovila aspoň elementárna úroveň dôvery.

Ja som predtým Roberta Fica nepoznal. Nestretával som sa s ním. Do koalície sme nevstupovali s tým, že sa ideme priateliť so smerákmi. Vstupovali sme tam preto, že spoločne s koaličnými partnermi si uvedomíme mieru zodpovednosti za riadenie štátu a jeho ďalší osud. A dohodli sme sa, že vzájomne, teda formou koaličnej vlády, budeme štát riadiť, a to tak, aby mal z toho osoh občan.

Viete si predstaviť spoluprácu s ním na úrovni predsedov a rovnako spoluprácu SNS so Smerom do konca volebného obdobia tak, aby vláda skutočne pracovala pre ľudí a míňala energiu na priority programy a nie na mocenské spory?

To je ten najväčší problém - neriešiť mocenské spory, ale robiť politiku pre ľudí, riadiť rezorty a posúvať krajinu vyššie. Politika na Slovensku, žiaľ, skĺzla do úplne nepochopiteľnej úrovne - kto je s Ficom a kto proti nemu, kto je so Sulíkom a kto proti nemu. Toto je podľa vás správne? Podľa mňa nie. Chceme, aby sa na Slovensku prestalo na veci nazerať čierno-bielo, aby sa konečne začala robiť politika, z ktorej budú mať osoh občania Slovenska. Aj preto musíme spolupracovať so stranami, ktoré možno niekomu nie sú po vôli, ale kde vidíme možnosti realizovať program SNS. Mnohé z nášho programu sa už podarilo urobiť a to ma teší najviac. Zrušili sme daňové licencie, zvýšili paušálne výdavky, do školstva sme doniesli rekordnú časť financií a podarilo sa nám nastaviť zmier v rezorte. Staráme sa o kvalitu našich potravín - a to nie je fráza. Strážime našu pôdu pred špekulantmi, začíname budovať cyklotrasy po celom Slovensku. Za niečo viac ako rok toho nie je málo a máme pripravených ešte veľa potrebných opatrení. Do politiky a do vlády som nevstupoval preto, aby som sa zahltil žabomyšími hádkami. Ale ako predseda koaličnej strany sa nemôžem len tak pozerať na to, ako niekto s radosťou a možno až cielene hádže špinu na SNS.

Mnohí naši členovia chcú vystúpiť z tejto vlády, ale je mojou povinnosťou poradiť sa so všetkými štruktúrami strany a konať tak, ako to cíti naša členská základňa. Verím však, že je tu stále ešte možnosť dohody.

Celý rozhovor si môžete prečítať v aktuálnom čísle PLUS 7 DNÍ.

Plus 7 dní
Zdroj: Mário Gotti