Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) mal predtým už problém s vtedy podpredseníčkou NR SR Luciou Ďuriš Nicholsonovou, s ktorou sa v roku 2016 dohadovali na jej popôrodných službách v parlamente, v januári tohto roka ju zas v diskusnej relácii nazval "cigánočkou zo SaS-ky", kvôli Dankovým úradníkom nemala Zuzana Čaputová inauguračnú večeru na Hrade, ale v Redute a nakoniec, kvôli príhovoru predsedu parlamentu počas inauguráčného aktu, sme 7 minúť nemali žiadneho prezidenta, teraz sa Danko sporí s predsedníčkou Zahraničného výboru Národnej rady SR Katarínou Cséfalvayovou (Most-Híd).

Blaha môže

Problémové sa mu vidia jej pracovné zahraničné cesty. Kancelária NR SR zverejnila zoznam zahraničných ciest všetkých predsedov výborov. Cséfalvayová podľa Danka cestuje nadpriemerne. Vyzýva ju, aby nezneužívala vnútorné administratívne procesy NR SR na svoju politickú kampaň.

Zo štatistík, ktoré zverejnila Kancelária NR SR vyplýva, že Cséfalvayová absolvovala v tomto roku šesť zahraničných ciest. Najviac ciest, sedem, absolvoval predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti Ľuboš Blaha (Smer-SD). Kancelária podotkla, že Blaha je zároveň vedúcim Stálej delegácie NR SR v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy a členom Stálej delegácie NR SR v Parlamentnom zhromaždení OBSE.

Andrej Danko a Ľuboš Blaha.
Andrej Danko a Ľuboš Blaha.
Zdroj: Marek Ištók

Bez vysvetlenia

"Vyzývam pani Katarínu Cséfalvayovú, aby nezavádzala verejnosť a nezneužívala vnútorné administratívne procesy NR SR na získanie politických bodov. Zo štatistík je evidentné, že cestuje nadpriemerne. Zároveň vylučujem akúkoľvek osobnú zaujatosť,"reagoval Danko. Kancelária NR SR tiež dodáva, že pri každej zahraničnej ceste sa posudzuje ekonomická rentabilita cesty, rozpočtové náklady a prínos cesty.

Cséfalvayová pre portál Aktuality.sk uviedla, že šéf parlamentu jej neschválil zahraničnú cestu do Gruzínska, kde sa mala zúčastniť na medzinárodnej konferencii "Európska cesta Gruzínska" (Georgia"s European Way) v Batumi. Doplnila, že pred časom jej bola zrušená aj cesta do Budapešti, kde sa vyžadovali minimálne náklady a cesty sa napokon zúčastnili dvaja iní poslanci. Šéfka zahraničného výboru pre portál povedala, že dôvody zrušenia ciest jej neboli vysvetlené.

Katarína Cséfalvayová z Mostu-Híd
Katarína Cséfalvayová z Mostu-Híd
Zdroj: foto David Duducz