Istanbulský dohovor, ktorý pripravovali aj naši zástupcovia od roku 2009 a ktorý je o odstraňovaní násilia na ženách, označil pred pár dňami Andrej Danko za nástrahu, ktorú jeho strana nepodporí. Vraj kvôli registrovaným partnerstvám. Aj keď s nimi Istanbulský dohovor nič nemá. Snaží sa zachrániť prepad preferencií?
Ženy umierajú
Na Slovensku pritom problémy s domácim násilím a násilím na ženách rozhodne popierať nemôžeme. Aj tento víkend zomrela žena, matka dvoch detí rukami svojho partnera. Dobodal ju priamo v aute tých, ktorí majú pomáhať a chrániť. Podľa medializovaných informácií chcela na svojho muža podať trestné oznámenie a tak ju muži zákona išli odviezť na stanicu. Už to nestihli.
Podobných prípadov, snáď okrem miesta útoku, je na Slovensku mnoho. Práve Istanbulský dohovor by mohol vytvoriť prostredie, ktoré by násilie na ženách eliminovalo. Dokument, ktorý vytvára nielen právny rámec, ale aj spôsoby ochrany žien pred násilím a úlohy jednotlivých štátov čaká na ratifikáciu Slovenskom. Andrej Danko sa však opäť postavil na zadné a odmieta ratifikáciu podporiť.
Amatérska lož nepomôže
„Istanbulský dohovor obsahuje pod zámienkou rovnoprávnosti muža a ženy veľmi veľa nástrah vo vzťahu k registrovaným partnerstvám. Ja nebudem skrytými mechanizmami vnášať do slovenskej legislatívy veci, ktoré si vyžadujú väčšiu spoločenskú diskusiu,“ vyhlásil Danko.
Spôsob, akým to Danko komunikuje, pôsobí, akoby chcel zabojovať o radikálnejších a konzervatívnejších voličov, napríklad aj zo šíku Kotlebovcov. „Jeho predbehlo nielen ĽSNS, ale aj OĽaNO a dokonca aj strana Sme rodina, ktorá nemá fakticky žiaden program,“ hovorí politológ Michal Horský. „V tejto situácii je naozaj paradoxné, že v dokumente s celým názvom Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách, domácemu násilou a boji proti nemu, vidí pán Danko aktivity LGBTI. Je to opäť iba amatérska lož politika, ktorá strácajúcu sa dôveru v stranu SNS nezastaví,“ dodáva Horský tvrdo.
Padá
Podľa posledných prieskumov verejnej mienky sa Dankovej SNS dosť nedarí. Napríklad z prieskumu agentúry Polis za august 2017 vyplýva, že SNS by volilo len 7,2 percent voličov, čo je prepad o 2,3 percenta, než národniarom namerali predtým. Podľa Polisu je SNS až piatou stranou, ktorá by šla do parlamentu. Podľa prieskumu agentúry AKO, tiež za august, predbehla SNS, ktorej namerali 9,1 percenta aj Kollárova Sme rodina (9,4 percenta).