Najskôr skomplikovali prezidentke Zuzane Čaputovej výber konania jej inauguračnej večere a potom na ceremoniál zavolali aj tých porazených prezidentských kandidátov, ktorí nezastávajú žiadnu volenú funkciu. Spolupráca kancelárie Národnej rady na slávnostnom uvedení novej prezidentky do úradu sa niektorým môže javiť ako "trucpodnik".

Úradníci od Andreja Danka (SNS) však ani v jednom bode nevidia problém. A kým šéf parlamentu odišiel na návštevu Bieloruska, krízovú komunikáciu si zobral na starosť šéf Kancelárie NR SR, kontroverzný Daniel Guspan. V  pondelok po poludní vydal tlačovú správu, v ktorej pozvánky aj konanie koncertu na Hrade, ktorý koliduje s inauguračnou recepciou, naliehavo vysvetľuje.

Harabin aj Daňo

Kancelária parlamentu tvrdí, že pozvánky pre neúspešných kandidátov sa rozosielali aj v minulosti. „Tak, ako bolo v minulosti zvykom pri každom skladaní sľubu hlavy štátu, s výnimkou pána prezidenta Andreja Kisku, na slávnostný akt boli pozývaní všetci neúspešní kandidáti na post prezidenta. Kancelária v zmysle dodržania tejto tradície oslovila aj tento rok všetkých kandidátov,“ napísali z parlamentu. Jediný problém je, že porazení z minulých rokov ani bývalá šéfka protokolu národnej rady Katarína Diková Strýčková si na nič také nespomínajú. Navyše, minimálne dvaja pozvaní-porazení sú známi svojim zvláštnym správaním.

Štefan Harabin o Zuzane Čaputovej nakrútil video, kde tvrdí, že prezidentka patrí do Leopoldova. Spochybňoval samotné výsledky volieb a rozmýšľal ako ich zvrátiť. Zvláštnymi spôsobmi oplýva aj aktivista Martin Daňo, ktorý je známy vyvolávaním konfliktov s politikmi a všadeprítomnou kamerou, ktorú nosí na čelenke.

Danko odišiel, úraduje Guspan

Kancelária národnej rady sa snaží presvedčiť, že v prípade dohodnutia koncertu huslistu na Hrade na rovnaký deň, ako je inaugurácia nebol problém. Opakuje, že by všeko kvôli čaputovej zrušili. „Z Kancelárie prezidenta SR nám počas organizovania a plánovania slávnostného aktu potvrdili, že im priestory Reduty vyhovujú tak z protokolárneho, ako aj z logistického hľadiska,“ zdôraznil šéf Kancelárie NR SR Daniel Guspan v tlačovej správe zaslanej médiám.

Čaputová však cez víkend vysvetlila, že situácia, pred ktorú bola postavená, vyzerala trochu inak. „Inauguračná recepcia, ktorá sa deje vo večerných hodinách, sa diala na Hrade aj keď nastupoval prezident Kiska. Počítali sme s touto možnosťou. Je to však priestor, ktorý poskytuje Kancelária Národnej rady. Došlo k prenajatiu Západnej terasy na účely koncertu presne v tomto istom termíne. My sme sa informovali na Úrade pre ochranu verejných činiteľov či to z hľadiska bezpečnosti nebude problematické. Dostali sme informáciu, že to nie je vhodné.  A hoci NR SR ponúkala zrušenie koncertu, mne sa nezdalo vhodné začínať svoj prezidentský mandát zrušením koncertu," povedala v relácii Na telo.

Guspan zrejme cítil po víkende, ktorý určite neprospel imidžu, aký by chcel parlament o sebe a svojom šéfovi budovať, potrebu vyviniť sa zo situácie. „Kancelárii prezidenta SR bolo zo strany Národnej rady od začiatku plánovania celého procesu niekoľkokrát zdôraznené, že priestory Bratislavského hradu, ako aj celý areál tejto národnej kultúrnej pamiatky, im je plne k dispozícii. Je faktom, že NR SR dodržiava princíp, že organizovanie štátnoreprezentačných aktov a podujatí v reprezentačných priestoroch Bratislavského hradu má vždy najvyššiu prioritu. O tom sú vždy upovedomení aj všetci potenciálni záujemcovia o prenájom priestorov. Napriek tomu KP SR listom upovedomila K NR SR o zámere organizovať slávnostnú recepciu v priestoroch Reduty,"zopakoval zas stanovisko, ktoré týždenník Plus 7 dní v celom znení publikoval už aj vo svojom printovom článku.

Kontroverzný kancelár: Daniel Guspan zodpovedal za rekonštrukciu Hradu aj za kauzu otvorených listov poslancov.
Kontroverzný kancelár: Daniel Guspan zodpovedal za rekonštrukciu Hradu aj za kauzu otvorených listov poslancov.
Zdroj: MATEJ KALINA

Kto je Daniel Guspan?

V parlamente pôsobí od roku 2013, kedy nahradil Viktora Stromčeka. Do národnej rady ho vraj navrhol Pavol Paška. Guspan vyštudoval strojnícku fakultu technickej univerzity v Košiciach. Venoval sa však najmä hoteliérstvu a gastronómii. Od roku 2006 bol šéfom známeho hotela Aston na Bajkalskej ulici v Bratislave. Guspan zodpovedal z veľkej časti za 23-miliónovú rekonštrukciu Bartislavského hradu. V máji 2017 dostal prívlastok "Dankov poštár", keď sa prevalilo, že úradníci parlamentu otvárajú poslancom listy.