Krátko po oslavách 60-tich narodenín dostal Andrej Kiska nemilú správu. Zákonný sudca  po takmer roku rozhodol, či sa exprezident posadí v daňovej kauze do lavice obžalovaných. Z verejne dostupných informácií vyplýva, že značná časť mediálnej pozornosti sa 18. apríla tohto roka sústredí do Popradu. Práve v meste pod Vysokými Tatrami sa v uvedený deň začne ostro sledovaný proces, v ktorom bude bývalá hlavu štátu vystupovať v pozícii obžalovaného. Spolu s Kiskom aj jeho kolega zo spoločnosti KTAG Eduard Kučkovský.

Daňoví podvodníci?
Obaja sa mali dopustiť  zločinu daňového podvodu. Spáchali ho údajne  v súvislosti s neoprávneným uplatnením nároku na vrátenie nadmerného odpočtu v celkovej výške viac ako 155-tisíc eur spoločnosťou KTAG, s. r. o. Podľa orgánov činných v trestnom konaní sa tak stalo za obdobie jún 2013, november 2013 a apríl 2014. Podvod mal súvisieť so zaúčtovaním daňových dokladov na predvolebnú a volebnú prezidentskú kampaň do účtovníctva firmy KTAG, ktorá však uvedenú činnosť nemala v predmete podnikania.
Obžaloba na Kisku a Kučkovského bola na Okresný súd v Poprade doručená vlani 12. apríla. Vzápätí sa dostala na stôl zákonného sudcu, ktorý ju musel poriadne preštudovať a rozhodnúť, či bude vec vôbec pojednávať. Práve tento úkon trval takmer rok, pod čo sa podpísala najmä skutočnosť, že ide o značne rozsiahly spisový materiál. Podľa už medializovaných informácií má 17 zväzkov, ktoré dopĺňa ďalších 34 príloh účtovníctva, CD nosiče, USB kľúče, či znalecké posudky. Po naštudovaní spisu sa mohol sudca pokojne rozhodnúť, že ho vrátiť orgánom činným v trestnom konaní na ďalšie konanie. Napokon však vytýčil hlavné pojednávanie.  

Akcia Súmrak  
Ide o mimoriadne zaujímavú kauzu, ktorá sa okrem pôvodných aktérov, teda Andreja Kisku a Eduarda Kučkovského, postupne rozvetvila o ďalšia vplyvné a kedysi vysokopostavené osoby. Napríklad expremiéra Roberta Fica, bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ale tiež niekďajšieho policajného šéfa Tibora Gašpara, či známeho nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra. Všetkých vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry vlani na jar obvinil v rámci akcie Súmrak zo založenia zločineckej skupiny ako i vyzradenie bankového a daňového tajomstva.
Uvedenej trestnej činnosti sa mali dopustiť práve v súvislosti s prípadom Andreja Kisku. Informácie ohľadom jeho daňovej kauzy vraj získavali cez bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa či šéfa Finančnej správy Františka Imreczeho. Následne tieto pustili do médií prostredníctvom Tomáša Rajeckého, človeka kedysi blízkeho mafiánovi Jurajovi Ondrejčákovi alias Piťovi. Rajecký sa k uvedenému priznal. Súd mu v januári tohto roka schválil v tejto veci  dohodu o vine a treste, ktorá spočívala v podmienečnom treste v trvaní 2,5 roka. Paradoxom je, že ostatným aktérom kauzy Súmrak obvinenie zrušila generálna prokuratúra na základe paragrafu 363.