Tip na článok
Dovolenka: Keď chcete vyplniť daňové priznanie elektronicky, je lepšie zobrať si dovolenku. Ak máte šťastie a účtovníka v rodine, zaberie vám to iba celý deň.

Daňová nočná mora: Elektronický systém za milióny je pre ľudí stále chaotický

Ak si myslíte, že nový portál Finančnej správy za vyše osem miliónov eur vám uľahčí vyplniť daňové priznanie, ste na omyle.

Galéria k článku (3 fotografie )
Nedostupné: Finančná správa zaplatila za eDane 11 miliónov eur.
Pomoc: Daňové úrady si asi povedali, že skomplikujú život aj tým, čo chcú poctivo zaplatiť dane.
Odborník: Šéf daniarov František Imrecze ako bývalý riaditeľ softvérového gigantu SAP dobre vie, čo je výborná programátorská práca.

Že štát komplikuje život občanom, ak odeň niečo chcú, sme si už zvykli. Ale že úradníci komplikujú a mätú ľudí, aj keď štát chce od občanov ich peniaze, tak to je úplne nový prístup.

Stránka Finančného riaditeľstva, teda daniarov, pôsobí na pohľad jednoducho a usporiadane. Zdanie však klame. Mnohí ľudia na nej dlhý čas neúspešne blúdia, kým sa vôbec dopátrajú k dôležitým informáciám, ktoré potrebujú na vypísanie daňového priznania.

Práca pre Sizyfa

Tortúra sa začne aj vtedy, keď sa pokúsite vyplniť daňové priznanie elektronicky pomocou aplikácie eDane. Keď si ju stiahnete, zistíte, že je síce funkčná, čo je milé prekvapenie, ale iba na rok 2012. A to už také milé nie je. Skúsite teda ďalšiu aplikáciu - e-Dane Java. Tá však funguje vskutku zvláštne. A najmä vtedy, ak máte počítač Apple a nie klasické PC.

Museli by ste vypnúť veľkú časť ochrany vášho počítača, aby ste ju vôbec spustili. A tak začnete opäť blúdiť po portáli Finančnej správy a ak máte šťastný deň, odhalíte v jeho útrobách dobre skrytý elektronický formulár, ktorý vám aj pomôže vypočítavať jednotlivé údaje.

Ak sa nezľaknete, že na tomto formulári nikde nie je miesto na podpis daňovníka a prácne si ho vyplníte, po jeho vytlačení s úľavou zistíte, že v tlačenej forme už miesto na podpis je. To je však jediné, čo vás poteší.

S hrôzou sa pozeráte na vytlačené stránky, sú len prázdnym tlačivom, bez údajov, čo ste tak namáhavo do formulára vpisovali. Kde zmizli, je naozaj záhada.

Skúšate volať na call centrum, kde sú však aj po niekoľkých pokusoch pracovníci obsadení. Pomôžu vám až na internetovom online čete. Heuréka! Tam vám ozrejmia detaily, ktoré mohli byť pokojne uvedené pri formulári.

Alebo bez ich pomoci s nádejou skúsite dokument uložiť vo formáte PDF a tak ho vytlačíte aj s vašimi údajmi. Lenže strany nesedia, takže to môžete celé rovno zahodiť. Dve hodiny vášho života sú, slušne povedané, premrhané.

Bez pomoci

„Mimoriadne zábavné sú aj vysvetlivky či poučenia, ako vyplniť jednotlivé riadky. Ideálne by bolo, ak by ste si na to vyhradili celý deň a zobrali si k tomu niekoľko zákonníkov. Ani náhodou totiž nečakajte jednoduché rady v jazyku zrozumiteľnom pre bežných ľudí, ale množstvo kostrbato formulovaných odkazov na rôzne paragrafy viacerých zákonov,“ podelil sa s nami o svoje skúsenosti čitateľ s vysokoškolským ekonomickým vzdelaním.

„Je naozaj absurdné, ak človek, ktorému zdaňuje celý jeho príjem zamestnávateľ, musí iba preto, že za rok dostal dividendy vo výške 80 eur, zabiť pol dňa hľadaním nejakej fungujúcej aplikácie, aby potom vyplnil priznanie mimoriadne zložité aj pre ekonomicky vzdelaného človeka."

"Paradoxne, napokon aj tak radšej využije stránku súkromnej firmy, ktorá ponúka elektronické daňové priznanie zadarmo,“ dodáva nahnevaný čitateľ. Otázka je, načo štát platí firme 11 miliónov eur za štátne daňové priznanie.

Rukopis úradníkov

„Webová stránka Daňového riaditeľstva po redizajne je prehľadnejšia. Stále však cítiť rukopis úradníkov. Text je zrozumiteľný len pre človeka, ktorý si v minulosti daňové priznanie podal alebo sa v danej oblasti aspoň trochu pohybuje,“ myslí si aj autor portálu Študentské financie Patrik Lučan, ktorý cezeň pomáha študentom aj s daňami.

Podľa neho je web daniarov pre bežných ľudí nepoužiteľný. „Obsahuje veľa informácií, ale chýbajú konkrétne návody. Je to, akoby ste si kúpili nábytok a v návode by ste našli iba opis jednotlivých častí, chýbal by však postup, ako tieto časti poskladať,“ hodnotí Lučan.

Ako dodáva, často je nutné aj v jednoduchých prípadoch vyhľadať radu odborníka. Niekedy podľa neho môže pomôcť návod v novinách, zaplatiť si poradcu či zaobstarať špecializovaný softvér.

Pomoc hľadajú inde

Aj náš čitateľ po niekoľkých neúspešných pokusoch vyplniť daňové priznanie začal pátrať na webe a nakoniec našiel bezplatný program slovenskej softvérovej firmy. A tam priznanie vyplnil a vytlačil. A spolu s ním to za prvý týždeň zverejnenia urobilo vyše desaťtisíc ľudí.

„Denne si program stiahne okolo tisícky záujemcov. Reakcie sú, samozrejme, pozitívne. Tlačivá vyplnia jednoduchšie ako v eDani a sú radi, že mohli daňové priznania podať,“ vraví Jiří Galdia zo spoločnosti Kros.

Ako dodáva, web Finančnej správy je určite lepší ako po minulé roky, no ideálny nie je. Hlavný problém však vidí v tom, že každý rok je podanie daňových priznaní mierne odlišné.

„Opäť sa podáva cez inú aplikáciu, v aplikácii z minulého roka priznania ani nebudú zapracované, chýba však informácia prečo. Na stránkach neboli ani aktuálne informácie, kedy budú elektronické priznania v aplikácii k dispozícii.“ Vyštudovaný stavebný inžinier Ivan Gula z Trenčína kritikou naozaj nešetril. „Minuloročné daňové priznania neboli síce dielom génia, ale tie tohtoročné vyrábal idiot,“ hnevá sa.

Všetko je dokonalé?

Finančná správa kritiku až tak katastrofálne nevníma. Nečudo, keď jej nový portál stojí vyše 8,4 milióna eur a technická podpora ďalších 2,3 milióna eur. Zmluvu naň podpísalo ministerstvo financií so spoločnosťou Ditec vlani v januári. Podľa hovorkyne Patrície Macíkovej pripravuje Finančná správa zrozumiteľné návody, príručky aj texty.

No hádam to do konca marca, keď je posledný termín na daňové priznania, aj stihnú. Prvýkrát vraj spravili aj videonávody, ktoré navigujú po ich webstránke. Návod, ako vyplniť daňové priznanie, tam však nie je.

„Nebránime sa pripomienkam a ľudia nám ich môžu adresovať prostredníctvom call centra či Facebooku finančnej správy,“ vysvetľuje Macíková. O rady k daniam z príjmov už telefonicky alebo mailom požiadalo takmer 20-tisíc ľudí. Také jasné a zrozumiteľné to teda asi nie je.

VIDEO Plus 7 Dní