Chyba, ktorú by nikto nechcel zažiť. Aj keď si ju priamo zúčastnení muži už neuvedomovali, pre ich príbuzných bola mimoriadne bolestivá. Pohrebná služba na Zemplíne totiž zamenila telá dvoch nebožtíkov, a tak sa stalo, že jedna rodina pochovala cudzieho človeka. Nasledovala exhumácia a ďalší pohreb.

Veľa náhod pokope

Úmrtie dvoch mužov - jedného zo Zemplínskej Širokej a druhého z Lastomíra - bol pre príbuzných mimoriadne bolestivý proces, pre pohrebnú službu príležitosť pomôcť pozostalým čo najcitlivejšie a najdôstojnejšie odprevadiť ich z tohto sveta.

Obidve smútiace rodiny oslovili zhodou okolností tú istú pohrebnú službu. Tá všetko chcela urobiť tak ako predtým počas 25-ročnej praxe. „No stala sa taká nemilá vec, došlo k zámene nebohých pánov. Veľmi nás to mrzí a veľmi sa ospravedlňujeme príbuzným. Je to prvýkrát, nechápem, ako sa to mohlo stať,“ krúti hlavou nešťastný Milan Botka z pohrebnej služby. Ako teda?

Skrátka, zaúradovala náhoda. Vlastne viacero náhod. Obaja zosnulí boli približne rovnako starí, jeden mal šesťdesiatdeväť, druhý sedemdesiat rokov. Obaja sa volali Milan. Oboch si upravených v rakvách prevzali smútiace rodiny.

Najskôr Milana v Lastomíre, aby ho pochovali so všetkými poctami. Lenže... Príbuzným ani vo sne nenapadlo, že plakali nad hrobom cudzieho človeka.

Čítajte viac:

Babka-milionárka zomrela ako tuláčka. Pohreb jej zaplatil starosta

Pozorný hrobár

Že s nebožtíkom ležiacim v truhle v dome smútku v Zemplínskej Širokej nie je všetko v poriadku, si všimol miestny hrobár Marián Ridaj. „Viete, v dedine sa medzi sebou poznáme. Hneď som si uvedomil, že to nie je on. Náš kamarát hovoril, že choroba človeka zmení a živý a mŕtvy človek vyzerajú inak. No mne to bolo čudné, bol som ochotný aj sa staviť. Pozrel som sa na neho z jednej strany, z druhej a videl som, že to nebol on,“ vysvetľoval hrobár.

Jeho slová sa potvrdili hneď, ako rodina zbadala nebožtíka v dome smútku. „Zažila som neskutočný šok. Neprajem to nikomu. Smrť zmení človeka, ale nie až tak, každý pozná svojho,“ hovorí nebožtíkova dcéra Monika a dodáva, že okamžite zavolali pohrebnú službu, aby zistili, kde je ich mŕtvy príbuzný.

Žiadali nápravu. Ich príbuzný však už bol pochovaný v Lastomíre. A tak ani nie 24 hodín po pohrebe ho vykopali, aby ho znovu so všetkými poctami pochovali v Zemplínskej Širokej. Rovnako ako druhá rodina z Lastomíra, ktorá Milana uložila do hrobu, kde predtým skončil pre nich cudzí človek.

Odškodnia ich

Príbuzní zažili šok, zvažujú ďalšie kroky i trestné oznámenie. Pohrebná služba si sype popol na hlavu a pozostalým sa veľmi ospravedlňuje. „Budem sa im snažiť všetko refundovať, všetky škody nahradíme a odškodníme ich,“ sľubuje Milan Botka z pohrebnej služby. Pripúšťa, že k nepríjemnej zámene mohlo dôjsť i podobou oboch pánov. „Odovzdali sme nebohých rodinám, obe si ich prevzali. Nikto z prítomných neprotestoval, že to nie je ich príbuzný. Prišlo sa na to až podľa tetovania, ktoré jednému chýbalo,“ vysvetľuje a ešte raz dodáva: „Nemali by sa, ale také veci sa stávajú. Bol to trapas a je nám to naozaj veľmi ľúto.“