Celý rok bez rodiny zavretý v cele strávil Nishit, Slovák s indickým pôvodom, ktorého obžalovali z vraždy. Po roku súd rozhodol, zatiaľ neprávoplatne, že sa proti trom útočníkom len bránil. Vo väzbe sa spriatelil s niektorými obvinenými, ktorých viedol pri spoločných modlitbách. Nishit je totiž napriek prvým správam o útočiacom moslimovi kresťan. Pre PLUS 7 DNÍ sa rozhovoril o pobyte za mrežami, ale aj o tom, ako vnímala proces jeho rodina.

Rok čakania

Nishit T. pôsobí bez pút a obkolesenia bacharmi ako normálny sympatický chlapík, s ktorým si hocikto rád podebatuje o čomkoľvek. Privítal nás doma s manželkou, ktorá pri ňom celý rok stála. Vysoký tmavý muž s plachým úsmevom, ktorý pracuje ako IT manažér v nadnárodnej firme, sa najskôr opýta, či si dáme kávu. So šálkou na stole sa nám otvorí, a tak počúvame spoveď človeka, ktorý si rok odsedel vo väzbe. Incident, pri ktorom prišiel o život Branislav z Bratislavy, sa odohral v októbri 2017. Prvé mediálne výstupy hovorili o potýčke pre taxík, o Arabovi, ktorý podrezal Slováka. Prípad rezonoval v spoločnosti a mnohí nielen cez sociálne siete prejavovali nenávisť k cudzincom. Nishita, ktorého polícia zadržala pár hodín po incidente, obvinili a potom aj obžalovali z vraždy. Branislav totiž skonal na následky bodného poranenia krku.

Vytetovaný kríž

„Bol som šokovaný, keď som sa dozvedel, že niekto zomrel pri tom, ako som sa bránil. Plakal som, keď mi právnik hovoril o Braňovi. Narodil sa len deň po mne,“hovorí Nishit a hlas sa mu trasie. Tak ako už predtým na súde dodáva, že mu je veľmi ľúto, že Braňo prišiel o život. Bol to však on, kto sa bránil útoku, čo potvrdil aj súd. Predseda senátu vyhodnotil Nishitovo konanie ako nutnú obranu. Pár hodín po tom, čo sa incident stal a Braňo zomrel, už médiami kolovali správy o útočiacom Arabovi, ktoré polícia postupne popierala. Nishit je pritom silno veriaci kresťan, ktorý má dokonca vytetovaný kríž na hrudi. 

Oslobodený

Pohľad verejnosti na celý prípad sa však zmenil až na jar tohto roku, keď sa objavilo video zaznamenávajúce sekundy pred Braňovou smrťou. Na ňom vidno, ako muža v bielych nohaviciach, Nishita, zastavila trojica chlapov. Tí ho začali sácať, udierať aj kopať. Na záberoch vidieť, ako im Nishit ukazuje nôž a máva ním, až pokým nezájdu za odstavené auto a jedna postava nepadne na zem. Video zavážilo ako dôkaz aj na súde. Po oslobodzujúcom rozsudku sa Nishit dostal domov. „Cítim sa šťastne, že som znovu pri rodine. Najmä s deťmi. Moji rodičia sú tiež veľmi šťastní, som totiž jedináčik a oni sú sami. Veľmi sa mi uľavilo. Bol to veľmi veľmi dlhý rok,“ hovorí Nishit. Rozprávame sa po anglicko-slovensky.

S manželkou: Lucia pri Nishitovi celý čas stála a pomáhala mu.
S manželkou: Lucia pri Nishitovi celý čas stála a pomáhala mu.
Zdroj: Juliána Bieliková

Štvormesačná ponorka

Kvôli bezpečnosti strávil Nishit prvé mesiace väzby oddelený od slovenských väzňov. V cele bol po celý čas len s jedným Afričanom. „Bolo to ťažké. Prvý mesiac som bol na izbe s kamerou, bola veľmi chladná, všade bola oceľ. V takom prostredí sú najhorší kriminálnici. Po mesiaci, keď referent zistil, že nie som žiaden agresívny šialenec, presťahovali ma do normálnej cely. Ale štyri mesiace som strávil s jediným človekom. Bol frustrovaný a nahnevaný, bolo ťažké ho počúvať, celý deň hovoril o svojom prípade. Dvadsaťštyri hodín denne, toľko nie je človek ani s manželkou,“ opisuje Nishit. Aj hodinovú prechádzku totiž trávil so spoluväzňom. Až neskôr ho pustili na vychádzky aj s inými ľuďmi.

Viedol modlitby

Podľa Nishita ho nad vodou držala najmä viera. V kaplnke v Justičnom paláci sa najskôr modlil so spoluväzňom, potom vytvoril modlitebnú skupinku. „Časom sa pridávali aj iní. Rozprávali sme sa o Bohu. Zo začiatku boli prekvapení, že nie som moslim. Nakoniec som sa skamarátil s dvoma spoluväzňami. Doteraz si píšeme,“ hovorí Nishit. Ten si na svoju stranu nakoniec naklonil aj bacharov, ktorí videli, že nie je vraždiaci maniak. Najmä po zverejnení videa ho povzbudzovali a držali mu palce.

Dcérka je môj tieň

To, že Nishit skončil zo dňa na deň vo väzbe, pocítili najmä jeho deti. „Dcérka mala dva a pol roka, veľmi prežívala, že zrazu pri nej nebol ocino. Kedykoľvek si na neho spomenula, aj pri rozprávke, tak plakala. Syn to dával najavo inak, je skôr introvert. Desať mesiacov sme nemohli mať kontaktné stretnutie,“hovorí manželka Lucia. No dodáva, že ani po ňom deti nechápali, prečo spolu môžu byť len dve hodiny. „Teraz je dcérka ako môj tieň, stále chce byť pri mne,“dopĺňa Nishit.

Žiaden bitkár

Napriek tomu, že prvostupňový súd Nishita oslobodil a jeho konanie označil ako nutnú obranu, nájdu sa ľudia, ktorí tvrdia, že mal radšej utekať. Alebo ako Nishitovej manželke policajti povedali, načo sa bránil, mohlo sa to skončiť len vybitými zubami či zlomenými rebrami. „Nemôžem behať, stále beriem lieky pre bolesti chrbta. Nemohol by som pred nimi utiecť, keď ma bili, cítil som, že sú oveľa silnejší, veľmi som sa bál, najmä som nerozumel tomu, prečo to robia,“vysvetľuje Nishit. „Braňo bol vyšší a aspoň o 30 kíl ťažší než manžel. Boli to pravidelní športovci a manuálne pracujúci ľudia, ktorí sú fyzicky zdatní. Manžel sedí od rána do večera na zadku pri počítači,“ zapája sa do diskusie manželka. „Keď som vytiahol nôž a mával ním, dúfal som, že ma prestanú biť a ujdú,“ dodáva Nishit a pôsobí viditeľne skrúšene, ako si na incident spomína. Opäť opakuje, že nikomu nechcel ublížiť.

Známa tvár

Po tom, čo sa mnohokrát objavil v televízii, ale aj v novinách, ho ľudia na ulici spoznávajú. Väčšina iba pozerá. „Susedia sú milí, vedia, že nie som šialenec. Kolegovia, s ktorými robím, mi držali palce. Jeden mi dokonca prezradil, že ma bránil v diskusiách a ľuďom vysvetľoval, že som normálny človek,“ dopĺňa Nishit. Jeho prípad však ešte nie je skončený. Rozhodovať o ňom bude krajský súd. „Stále myslíme na to, že to nie je koniec, že ešte príde obálka s predvolaním, ale snažíme sa normálne žiť,“ hovorí a pozerá na manželku.