Tip na článok
Denisa Beníčková (vľavo) na snímke s právničkou Danicou Birošovou.

Dcéru poslanca za Smer preverujú elitní policajní vyšetrovatelia

Denisa Beníčková, je dcérou bývalého poslanca za Smer v Trenčíne a za jej riaditeľovania sa podozrivo presúvali majetky firmy. Polícia preveruje, či nejde o trestný čin.

Galéria k článku (3 fotografie )
Nová čistička: Z eurofondov sa už postavila nová čistička v Novom Meste nad Váhom. Prevádzkuje ju mestská a nie súkromná firma, ako to bolo doteraz.
Dobojované: Primátor Trenčína Richard Rybníček, vpravo, a Nového Mesta nad Váhom Jozef Trstenský nakoniec z vodovodu súkromníka dostali. Stálo ich to však dva milióny eur na nezaplatenom nájomnom.
Odpojení: Pre neoprávený odber mečiarovskej firmy ostali ľudia v Trenčianskych Tepliciach začiatkom februára bez vody.

V Trenčíne sa schyľuje k definitívnemu koncu privatizérov z čias Vladimíra Mečiara. Navyše s policajnými vyšetrovateľmi za chrbtom. Niekdajšie mesto módy bolo pritom za jeho vlády priam eldorádom pre kamarátov a spriaznené podnikateľské duše z liahne Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS).

Neplatia

Trenčianska vodohospodárska spoločnosť (TVS), ktorá patrí ľuďom blízkym HZDS, mala do 1. novembra 2014 v prenájme vodovodné rozvody a kanalizáciu v Trenčíne a okolí. Za dodanú vodu vyberala od ľudí a podnikateľov peniaze. Majiteľom vody a rúr je však obecná spoločnosť Trenčianske vodárne a kanalizácie (TVK), ktorú vlastní Trenčín, Nové Mesto nad Váhom a okolité dediny v regióne.

Koncom roka 2013 mečiarovská TVS dostala od majiteľov vody ročnú výpoveď s tým, že všetok majetok v prenájme má vrátiť. Od podania výpovede si mečiarovskí prenajímatelia povedali, že nájomné platiť nebudú, pritom od ľudí v Trenčíne a okolí peniaze za vodu vybrali.

„Spoločnosť TVS dlhuje našej spoločnosti TVK Trenčín k dnešnému dňu zhruba 2,3 milióna eur,“ tvrdí hovorkyňa obecnej spoločnosti vodární a kanalizácií Zdenka Pepelová. Ako dodáva, dlžnú sumu ešte zvyšuje škoda za neoprávnený odber vody po vypršaní zmluvy. „Odhadom ide o ďalších 170-tisíc eur bez DPH,“ hovorí Pepelová.

Dcérenka

Riaditeľkou neplatiacej spoločnosti TVS, ktorú svojho času ovládali niekdajší mečiarovskí privatizéri Milan Topoli a Jozef Kardoš, je Denisa Beníčková. Jej otec Daniel Beníček bol donedávna hrdým šéfom mestského klubu Smeru v Trenčíne.

Ako mestský poslanec sa nikdy netajil, že jeho dcéra pracuje vo firme, ktorá ľuďom v Trenčíne predáva vodu, no už akosi zabudla za ňu zaplatiť skutočným majiteľom. „Keby som tam nemal dcéru, tak nemám také informácie,“ uviedol Beníček na mestskom zastupiteľstve, kde sa zastával spoločnosti TVS.

A práve jeho dcéru ako riaditeľku preveruje Národná kriminálna agentúra. Za neplatenie faktúr totiž podali obecné vodárne a kanalizácie na Beníčkovú a spol. trestné oznámenie.

Po rozhodnutí rozhodcovského súdu, že dlžnú sumu musí zaplatiť, spoločnosť TVS akoby náhodou začala prepisovať svoje majetky na inú firmu. Elitná Národná kriminálna agentúra (NAKA) potvrdila, že prípad preveruje.

„Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry v súčasnosti posudzuje predložené listinné podklady spolu s podnetom,“ uviedol hovorca policajného prezídia Martin Wäldl. O začatí trestného stíhania však ešte nerozhodol. Má na to čas do konca apríla. Podľa našich informácií z NAKA je pravdepodobné, že vyšetrovateľ prípad riadne otvorí, lebo je tam priveľa podozrivých okolností.

Prepisy svojim

Koncom februára právoplatne rozhodol Rozhodcovský súd Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory o tom, že nájomné 960-tisíc eur zatiaľ za jeden štvrťrok plus trovy a úroky musí TVS zaplatiť. Necelý týždeň nato však niektoré nehnuteľnosti TVS prechádzali na spoločnosť Segal Plus.

Vyzerá to teda tak, ako keby sa mečiarovskí privatizéri po rozhodnutí súdu narýchlo zbavovali majetkov pred exekúciou, o ktorú, mimochodom, veritelia už požiadali. Už samotné prepisy majetkov na firmu, v ktorej v tom čase boli majitelia s kaukazskými menami Kiur Idrisov a Nugzar Kisišvili, sú zaujímavé.

To najlepšie však prišlo až neskôr. Firma Segal Plus so záložným právom na majetky TVS 30. marca zmenila majiteľa. Kaukazskí podnikatelia podľa Obchodného registra firmu predali Mariánovi Havranovi z Nového Mesta nad Váhom.

A muž s rovnakým menom vlastní firmu HP projekt na polovicu s istým Martinom Pilkom z Trenčína. A Pilko sedí kde? Priamo v predstavenstve Trenčianskej vodohospodárskej spoločnosti, ktorá založila svoje majetky firme Segal Plus.

Takže firma TVS založila pred hroziacou exekúciou majetky v podstate svojim ľuďom. A tu môžu mať ľudia z TVS vrátane dcéry smeráckeho poslanca ako riaditeľky podniku problém s políciou. Ak sa totiž dokáže, že úmyselne skrývali majetky pred hroziacou exekúciou, mohlo by ísť o trestný čin poškodzovania práv veriteľa.

„Ide o dosť amatérsku chybu. Lebo títo dvaja ľudia asi ťažko budú tvrdiť, že sa nepoznajú a o ničom nevedeli, keď na polovicu vlastnia jednu firmu,“ uviedol pre týždenník PLUS 7 DNÍ policajný vyšetrovateľ z Trenčína, ktorý si však neželal byť menovaný, lebo prípad riešia jeho bratislavskí kolegovia.

Inak v tejto súvislosti Pepelová z TVK potvrdila, že už podali návrh na súd, aby prevody pozemkov a budov anuloval.

Bez vody

Spory ohľadom odberu vody vyvrcholili vo februári tohto roka až do stavu, keď mesto Trenčianske Teplice ostalo bez vody. Problém bol v tom, že TVS ešte stále dodávala Tepliciam vodu, hoci už od novembra 2014 nemala platnú zmluvu s majiteľom vody a vodovodných rozvodov.

„Situáciu sme považovali za neoprávnený odber vody z verejného vodovodu,“ uviedla hovorkyňa TVK Pepelová. V podstate tak TVS odoberala a predávala Tepliciam vodu načierno.

Riaditeľka „čierneho odberateľa“ TVS Denisa Beníčková sa mestským poslancom v Tepliciach snažila vysvetliť, že všetko majú pod kontrolou. Na otázku, či teda dokážu zabezpečiť dodávku vody, však nakoniec musela priznať, že nie.

Potomkovia Mečiara

Pôvodne bola Trenčianska vodohospodárska spoločnosť, sprivatizovaná Milanom Topolim a Jozefom Kardošom v pozadí, zlatou baňou. Od ľudí za vodu ročne vybrala zhruba 12 miliónov eur. Mimochodom, v Trenčíne bola dlhodobo najdrahšia voda na Slovensku. Za nájom TVS zaplatila mestám a obciam podľa našich informácií ročne asi 3,8 milióna eur a sem-tam zalátala nejakú dieru v potrubí.

Do infraštruktúry však neinvestovala. Veď bola iba nájomcom na dvadsať rokov podľa zmluvy podpísanej ešte za vlády Vladimíra Mečiara. Vyplatila pár zamestnancov, seba a zvyšok mala ako zisk. Účtovne aj milión eur, no v skutočnosti to mohlo byť viac. Situáciu však zmenila dotácia z Európskej únie na projekt vo výške 80 miliónov eur.

Brusel na nové čističky a kanalizáciu v regióne dal peniaze, ale pod podmienkou, že ich nebude prevádzkovať súkromník, ale samotné mestá a obce, ktorým mala nová infraštruktúra slúžiť. A tak obecná firma, ktorá získala eurodotácie, vypovedala zmluvu s TVS s ročným predstihom.

A odvtedy sa mečiarovskí privatizéri naťahujú s primátormi a starostami o vodu. Podľa Beníčkovej dlžné nájomné a poplatky za vodu nezaplatili, lebo si započítali zatiaľ nejasné pohľadávky voči obecnej firme. Vraj tam namontovali vodomery, ktoré im nevrátili.

VIDEO Plus 7 Dní