FOTO zo súdu s Dušanom Dědečkom nájdete v GALÉRII

Dědček je vinný, súd mu dal 15 trest rokov

Metský súd Bratislava I. uznal Dušana Dědečku za vinného a bol odsúdený na 15 ročný trest odňatia slobody. Rozsudok je zatiaľ neprávoplatný, pretože zástupcovia rodín obetí a prokurátor si vzali zákonnú lehotu na rozmyslenie.

Príbuzní pätice zosnulých odchádzali zo súdu sklamaní. Výška trestu sa im nezdala ako dostačujúca. Až na jedného z nich sa pred novinármi odmietali vyjadriť k rozhodnutiu. „To sa nedá odpustiť. Každý jeden z vás má blízkych. Žite s tým pocitom, keby vám ich zabil. My s manželkou chodíme na hrob našej dcéry, zatiaľ čo on sa bude naďalej stretávať so svojimi blízkymi“ vyjadril sa otec jednej z obetí, podľa ktorého by nebolo pre Dědečku postačujúcim trestom ani doživotie.

Dozorový prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava podal na Dušana Dědečka obžalobu v závere marca tohoto roka pre obzvlášť závažný zločin všeobecného ohrozenia v nepriamom úmysle. Dnes sa obžalovaný postavil pred Metský súd Bratislava I., kde ešte poslednýkrát vypovedal a vypočul si verdikt.

Viditeľne pochudnutý prišiel obžalovaný Dědeček do pojednávacej miestnosti. Mlčky predstúpil pred senát Mestského súdu Bratislava I. "Mrzí ma to ešte raz a chcel by som sa ospravedlniť rodinám, ktorým som spôsobil nešťastie, " začal vypovedať muž pred senátom Mestského súdu Bratislava I, ktorý jedným šmahom zmenil osud piatim rodinám.

V záverečnej reči prosil o odpustenie

Na záver pojednávania dostal slovo ešte samotný obžalovaný. "Mňa nesmierne mrzí, že sme sa tu dnes museli stretnúť kvôli tragickej udalosti, ktorú som spôsobil. Ktorú Slovensko nezažilo a verím, že sa nikdy nezopakuje. Ja som si nezaslúžil život a uvedomujem si, že žiadne slová ani činy nezmierňa vašu bolesť. Chcem a budem vás po zvyšok života prosiť o odpustenie, aj keď to nejde. Prosím, prepáčte a odpustite," Dušan Dědeček v záverečnej reči vyjadril ľútosť nad svojím činom.

Na snímke je obvinený Dušan Dědeček na Mestskom súde Bratislava.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN

Prišla ho podporiť manželka

V súdnej miestnosti sa podľa našich informácií nachádzala aj manželka Dušana Dědečku, ktorá nenápadne sedela medzi ostatnými ľuďmi a občas jej bolo vidieť v očiach slzy. Taktiež pôsobila utrápene a snažila sa na seba neupriamovať pozornosť. Svojho otca prišiel na proces podporiť aj syn obžalovaného. Dědečkova rodina sa snažila novinárom vyhýbať.

Na snímke je pojednávanie s Dušanom Dědečekom na Mestskom súde Bratislava.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN

Na proces obžalovaného bývalého šéfa Defolympijského výboru sa prišli pozrieť aj pozostalí piatich obetí. Rozsudok nad človekom, ktorý ich obral o ich najbližších, si chceli vypočuť priamo v súdnej sieni. Počas pojednávania viacerých z nich premohli emócie a pri spomienkach na ich milovaných neudržali slzy.

Pozostalí piatich obetí na súde s Dušanom Dědečkom, 8. jún 2023
Zdroj: Karol Farkaš

O život pripravil päť mladých ľudí

Mužovi, ktorý ešte počas jesene minulého roka šéfoval Deaflympijskému výboru, sa zmenil život o 180 stupňov. Presne 2.októbra 2022 sa vyrútil z podjazdu, ktorý sa nachádza pri Hodžovom námestí v Bratislave, rýchlosťou 143 km/h a doslova vpálil do zástavky, kde sa nachádzali väčšinou študenti, ktorí čakali na autobus. Pri nehode, ktorú spôsobil, vyhaslo päť mladých životov.

Dušanovi Dědečkovi namerali až 2,07 promile a ďalším šetrením sa zistilo, že v krvi mal dokonca aj zostatkové množstvo liekov. Podľa obžaloby popíjal Dědeček počas celého dňa, nielen v priestoroch Deaflympijského výboru, ale aj neskôr na návšteve u svojho syna.

FOTO Dušana Dědečku a jeho manželky na pojednávaní si pozrite v GALÉRII

Svoj čin oľutoval, písal i pozostalým

Dědeček od začiatku svôj čin ľutuje. Z väzby dokonca poslal list pozostalým v ktorom sa ospravedlňuje za to , čo urobil. Aj cez média oľutoval svoj čin, ktorého sa dopustil.