Tip na článok
Tvrdý boj: Herci ani netušia, aké problémy ich Horná Dolná v skutočnosti prežíva.

Dedina známa zo seriálu Horná Dolná: Nikto nám nechce pomôcť!

V skutočnej seriálovej dedine nepanuje idylka ako na obrazovke, prebieha tam tvrdý boj o poľovný revír.

Galéria k článku (4 fotografie )
Úrady nekonajú: Vlastníci sú už zúfalí. Stohy papierov z úradov sa im kopia na stole.
Známy seriál: V dedine je aj krčma, kde sa točia humorné scény zo seriálu Horná Dolná.
Starostovia majú hlavu v smútku: Lehoťania pre úradné prieky zrejme prídu o hektáre poľovného revíru.

Aj keď v komediálnom seriáli pôsobí Horná Dolná príjemným a harmonickým dojmom, v skutočnosti tam skupinka obyvateľov zvádza tvrdý boj o lesy, ale aj o vlastný život. Hádajú sa tam o hektáre pôdy, kde miestni už desiatky rokov poľujú. „V tomto štáte nám nepomôžu ani listy vlastníctva. Úradníci nám robia len napriek. Nikto nám nechce pomôcť, lebo to vždy zahladia,“ posťažovali sa nám zástupcovia majiteľov rozľahlého poľovného revíru.

Ani starostovia si nepomôžu

V Novej a Starej Lehote zďaleka nie je taký pokojný život, ako ho poznáme z televíznej obrazovky. Hlavu v smútku majú najmä obaja starostovia. „Viete, ľudia určite vidia v seriáli, aký je to pekný kraj.A teraz nám chcú zobrať, čo je naše. My tu roky poľujeme, staráme sa o zver a relaxujeme v prírode. A teraz je to o peniazoch. Sme už z úradníckych ťahaníc nešťastní,“ zhrnul situáciu starosta Starej Lehoty Jaroslav Pikus.

„Kto v tomto štáte garantuje princíp nedotknuteľnosti vlastníctva a vlastníckych práv?“ pýtajú sa aj obyvatelia dediny, ktorú na televíznej obrazovke poznáme ako Horná Dolná. V seriáli vedie obec veselý a bezstarostný starosta Peter Sklár, alias Karol Frlajz. No reálni starostovia obcí Stará a Nová Lehota až takí veselí nie sú. Vraj kus pôdy, na ktorej miestni doteraz poľovali, chcú ovládnuť oligarchovia a oni boj s nimi prehrávajú.

Úrady nekonajú: Vlastníci sú už zúfalí. Stohy papierov z úradov sa im kopia na stole.
Úrady nekonajú: Vlastníci sú už zúfalí. Stohy papierov z úradov sa im kopia na stole.
Július Dúbravay

Úrady nekonajú: Vlastníci sú už zúfalí. Stohy papierov z úradov sa im kopia na stole. Foto: Július Dúbravay

„Vlastníci dali svojimi podpismi najavo, komu chcú prenajať revír, ale robia sa tam všetky možné obštrukcie. Myslím si, že za týmto bojom možno hľadať konkurenčný revír. Nadpolovičná väčšina vlastníkov pôdy vyjadrila, čo chce, a stále nie je jasné, čo sme nesplnili. Od lesného úradu taká odpoveď ešte nedošla. Myslíme si, že keby to bolo kóšer, jednoducho dajú stanovisko - preto a preto ten revír nemáte. My sme tu mali také ľudové poľovníctvo a teraz to začína byť biznis. Teraz si na náš revír robia chute úplne iní ľudia, čo s Lehotou nemajú nič spoločné,“ hovorí rozhorčene starosta Pikus.

Úrady ich ničia

Prieťahy sa vraj začali pred rokmi. Vtedy hospodár poľovníkov a jeden z majiteľov pôdy František Michalka zažil nepríjemný incident. „Prepadli ma o šiestej večer dvaja páchatelia, ktorí ma surovo dobili, mal som zlomeninu lebečnej kosti. Bolo to na zomretie, ale, našťastie, mám tvrdú hlavu,“ konštatuje Michalka, bytostne presvedčený, že dôvodom „nakladačky“ bol práve revír.

„Som predseda Združenia vlastníkov poľovných pozemkov Nová Lehota a nikdy som nedopustil nijaké čierne kšefty,“ tvrdí František Michalka, ktorého podobne ako kedysi speváka Joža Ráža dával po útoku dokopy uznávaný lekár Juraj Šteňo. Vyšetrovanie incidentu stále pokračuje. „Pred rokmi išli na nás silou, teraz cez úradníkov,“ ponosuje sa Michalka a začína vysvetľovať, ako to v reálnej Hornej Dolnej teraz vyzerá.

Známy seriál: V dedine je aj krčma, kde sa točia humorné scény zo seriálu Horná Dolná.
Známy seriál: V dedine je aj krčma, kde sa točia humorné scény zo seriálu Horná Dolná.
Július Dúbravay

Známy seriál: V dedine je aj krčma, kde sa točia humorné scény zo seriálu Horná Dolná. Foto: Július Dúbravay

Na Slovensku sa podľa zákona môže poľovať iba v uznaných revíroch. Zmluvy sa podľa starého zákona uzatvárali na desať rokov a takáto zmluva teraz vlastníkom revíru v Novej Lehote a Starej Lehote vypršala. V máji minulého roku sa majitelia pozemkov stretli a rozhodli, že revír opäť zveria do rúk pôvodného poľovníckeho združenia, no narazili na problémy.

„Na základe rozhodnutia vlastníkov dostal okresný úrad všetky potrebné dokumenty a podpisy. Okresný úrad túto zmluvu nezaevidoval, no dôvody, prečo ju nezaeviduje, sa nám nezdajú relevantné. Vytkol nám totiž to, čo inokedy nerieši,“ pokračuje František Michalka. Vlastníci aj tak pripomienky úradu podľa neho akceptovali, nedostatky napravili a stretli sa opäť. A odhlasovali to isté.

Aby mohli rozhodnúť nadpolovičnou väčšinou, dokopy sa muselo dať vyše tisíc majiteľov pozemkov. Opäť nastali komplikácie. „Viete, vlastníci si zvolili štyroch zástupcov, ktorí zmluvu podpíšu. No ukázalo sa, že jeden z nich kope za inú stranu, a nepodpísal. A začal nás vydierať. Chcel, aby sme mu uznali revír v revíre, kde si bude vodiť hostí a poľovať bez registrácie,“ rozčuľuje sa predseda združenia. Viete čo? Dovidenia!: Vlastníci zvolali tretie zhromaždenie, kde si zvolili nových zástupcov a znovu odhlasovali podpísanie zmluvy.

Starostovia majú hlavu v smútku: Lehoťania pre úradné prieky zrejme prídu o hektáre poľovného revíru.
Starostovia majú hlavu v smútku: Lehoťania pre úradné prieky zrejme prídu o hektáre poľovného revíru.
Július Dúbravay

Starostovia majú hlavu v smútku: Lehoťania pre úradné prieky zrejme prídu o hektáre poľovného revíru. Foto: Július Dúbravay

„Tá sa opäť odniesla na Okresný úrad v Novom Meste nad Váhom a odvtedy sa začali peripetie, boj so štátnymi úradníkmi. Úrad tri mesiace nerobil nič, až keď sme napísali sťažnosť, začal konať. No zmluvu nezaevidoval. Zase bolo čosi v neporiadku. Už to vyzerá tak, že nám naschvál robia prieky, lebo je to vyše tisíc vlastníkov, ktorých musíme zvolávať, a to je naozaj fuška. Navyše mám z toho všetkého nepríjemný pocit, že ak by sme ich zvolali všetkých štvrtýkrát, určite by si na okresnom úrade zas našli dôvod, prečo nám nevyhovieť,“ sťažujú sa majitelia pozemkov.

Snažili sme sa získať stanovisko aj úradníkov z okresného úradu. Zaujímalo nás, prečo nechcú akceptovať rozhodnutie majiteľov pôdy a zmluvu im ani na tretíkrát nezaevidovali. „Boli tu za mnou, rozprávali sme sa o tom. Chceli vytvoriť nejakú audionahrávku, s čím som ja vôbec nesúhlasila,“ povedala nám prednostka Okresného úradu v Novom Meste nad Váhom Andrea Augustínová.

„Myslím, že sme im vyhoveli vo všetkých bodoch, ktoré požadovali. Postupujeme podľa zákona, oni si asi predstavujú niečo iné. Boli poučení, ja vám určite takto cez telefón nebudem žiadne informácie podávať,“ odpovedala rázne prednostka a keď sme jej položili otázku, aké konkrétne náležitosti vlastníci pôdy nesplnili, odpovedala: „Viete čo?! Dopočutia!“ A zložila.

Skúsili všetko: Pofidérny leták posielala vlastníkom konkurencia, takto chcela spoločenstvo rozbiť.
Skúsili všetko: Pofidérny leták posielala vlastníkom konkurencia, takto chcela spoločenstvo rozbiť.
Július Dúbravay

Skúsili všetko: Pofidérny leták posielala vlastníkom konkurencia, takto chcela spoločenstvo rozbiť. Foto: Július Dúbravay

Obratom sme jej zaslali otázky aj e-mailom - hoci to bolo už pred dvomi týždňami, odpoveď neprišla. Obrátili sme sa preto na ministerstvo vnútra ako nadriadený orgán okresného úradu. Z tlačového odboru nám oznámili: „Pani Augustínová nám sľúbila, že vám pošle odpoveď.“ Do uzávierky sa tak nestalo.

Kto je teda zodpovedný?

Hoci nám na ministerstve vnútra najprv povedali, že prednostka Okresného úradu v Novom Meste nad Váhom nám odpoveď pošle, neskôr nám z toho istého ministerstva prišla na naše otázky reakcia, z ktorej vyplýva, že pani Augustínová „v problematike poľovného revíru ako prednostka nemá rozhodovaciu právomoc ani zodpovednosť pri výkone špecializovaných činností štátnej správy, ktorá je v plnej kompetencii zamestnancov príslušného odboru, v tomto prípade pozemkového a lesného odboru. Z toho dôvodu vám nebola kompetentná podať informácie a ukončila telefonát s vami s pozdravom, nie zložením telefónu. Na váš e-mail, ktorý dostala 13. septembra, vám neodpovedala z dôvodu, že od 13. 9. do 20. 9. čerpala riadnu dovolenku“.

Tejto zamotanej kauze sa budeme ďalej venovať.

VIDEO Plus 7 Dní