Tip na článok
Tvrdý boj: Herci ani netušia, aké problémy ich Horná Dolná v skutočnosti prežíva.

V dedine známej zo seriálu Horná Dolná prebieha tvrdý boj

Aj keď v úspešnom komediálnom seriáli pôsobí Horná Dolná príjemným a harmonickým dojmom, v skutočnosti v Novej a Starej Lehote, kde sa nakrúca, skupinka obyvateľov zvádza tvrdý boj o lesy, ale aj o vlastný život.

Hádajú sa tam o hektáre pôdy, kde miestni už desiatky rokov poľujú.

Ich revír chcú vraj vplyvní ľudia

Hlavu v smútku majú najmä obaja starostovia. „Viete, ľudia určite vidia v seriáli, aký je to pekný kraj. A teraz nám chcú zobrať, čo je naše. My tu roky poľujeme, staráme sa o zver a relaxujeme v prírode. A teraz je to o peniazoch. Sme už z úradníckych ťahaníc nešťastní,“ zhrnul situáciu starosta Starej Lehoty Jaroslav Pikus.

Známy seriál: V dedine sú aj rekvizity, kde sa točia humorné scény z vymyslenej dodeinky Horná Dolná.Foto: Július Dubravay

„Kto v tomto štáte garantuje princíp nedotknuteľnosti vlastníctva a vlastníckych práv?“ pýtajú sa aj obyvatelia dediny, ktorú na televíznej obrazovke poznáme ako Horná Dolná. Kus pôdy, na ktorej miestni zo Starej a Novej Lehoty doteraz poľovali, chcú vraj ovládnuť vplyvní ľudia a oni boj s nimi prehrávajú.

Najskôr bitkári, teraz úradníci

Prieťahy sa vraj začali už pred rokmi. Vtedy hospodár poľovníkov a jeden z majiteľov pôdy František Michalka zažil nepríjemný incident. „Prepadli ma o šiestej večer dvaja páchatelia, ktorí ma surovo dobili, mal som zlomeninu lebečnej kosti,“ spomína Michalka, predseda Združenia vlastníkov poľovných pozemkov Nová Lehota. Je presvedčený, že dôvodom „nakladačky“ bolo práve revír. „Pred rokmi išli na nás silou, teraz cez úradníkov,“ vraví.

Úrady nekonajú: Vlastníci sú už zúfalí. Stohy papierov z úradov sa im len kopia na stole.Foto: Július Dubravay

Na Slovensku sa totiž podľa zákona môže poľovať iba v uznaných revíroch. Zmluvy sa podľa starého zákona uzatvárali na desať rokov a takáto zmluva teraz vlastníkom revíru v Novej Lehote a Starej Lehote vypršala. V máji minulého roku sa majitelia pozemkov stretli a rozhodli, že revír opäť zveria do rúk pôvodného poľovníckeho združenia. No narazili na problémy. Napriek tomu, že podľa nich splnili všetky náležitosti, okresný úrad ich žiadosť nezaevidoval. A navyše sa snaží neustále hľadať rôzne nedostatky, aby sa vlastníci - je ich vyše tisíc - museli stretať znova a znova. „Nikto nám nechce pomôcť,“ posťažovali sa nám zástupcovia majiteľov revíru.

Kto im podľa nich hádže polená pod nohy? Dočítate sa to v najnovšom čísle týždenníka PLUS 7 DNÍ.

VIDEO Plus 7 Dní