Tip na článok
Naisto vyhrá: Primátor Žarnovice Kamil Danko je jediný kandidát. Zdá sa však, že ľudia ho podporujú.

Dediny bez starostov: V niektorých obciach nechce kandidovať nikto

Ani vyše tisícový plat vo viacerých malých obciach nepresvedčil, aby vôbec niekto kandidoval na starostu. Riešením by bolo spojenie dedín.

Galéria k článku (4 fotografie )
Dušan Sloboda: Podľa analytika by malým obciam pomohlo zlučovanie. Z 2 900 samospráv by mohlo ostať 300.
Vynovené: Žarnovičania vyzdvihovali, že mesto sa za Dankovho šéfovania zmenilo.
Stačilo: V Dolnom Dubovom nemajú kandidáta. Súčasný starosta si chce radšej nájsť ženu.

Kým v Bratislave, Košiciach či Žiline je kandidátov na primátora až priveľa, v takej Dolnej Dubovej či Ondavke nebudú mať ľudia koho voliť. Starostovať tam nechce nikto.

Voľby sa tu budú cyklicky opakovať, až kým sa nenájde odvážlivec, ktorému bude stačiť hoci aj jeden jediný hlas, aby funkciu získal. Tak je to aj v okresnom meste Žarnovica, kde kandiduje iba terajší primátor Kamil Danko. Ide naozaj o unikát.

Vyhrá určite

Danko bude určite primátor aj po tretí raz. Súperi, ktorí sa mu chceli postaviť, totiž nakoniec kandidátky nepodali, a tak Dankovi bude vo voľbách stačiť jediný, hoci aj jeho vlastný hlas. Len nedávno pritom prekonal zastavenie srdca a zvažoval, že primátorské kreslo už opustí. No nakoniec si to rozmyslel.

Domáci ho evidentne podporujú. Keď sme sa ich v uliciach pýtali, ako je možné, že majú len jedného kandidáta, zhodli sa na tom, že pracuje dobre a má podporu ľudí. „Cesty opravil, byty stavia, je prístupný, ak má niekto nejaký problém, môže za ním prísť,“ vysvetľuje pani Anna. „Je to najlepší primátor za posledných štyridsať rokov,“ presviedča nás Ľudovít.

A hoci teoreticky by mu na výhru stačil jediný hlas, chce robiť kampaň. „Mimoriadne dôležité je aj zastupiteľstvo. Musí mať legitimitu. Chcem preto ľudí presvedčiť, aby išli voliť,“ hovorí bývalý vojak z povolania, ktorý neváha kritizovať ani vedenie svojej strany Smer. Napríklad za to, že na čelo jeho Banskobystrického samosprávneho kraja sa aj s ich prispením dostal Marián Kotleba.

Bez starostu

Žarnovica nie je jediná obec s jedným kandidátom na primátora či starostu. Napríklad v okrese Svidník je takýchto obcí 22. Horšie to je v piatich obciach, kde nechce byť starostom nikto. Jednou z nich je aj Dolné Dubové neďaleko Trnavy.

Obec vôbec nepôsobí zadlžene, čo by mohlo kandidátov odradiť. Ani nie je. Jej starosta Marek Hrčka (37), ktorý priznal, že by si už rád našiel ženu, čo sa mu pri starostovaní nedarí, sa rozhodol nekandidovať.

Obec pritom vedie ôsmy rok. „Je to škoda, je veľmi šikovný, je nám ľúto, že už nechce byť starosta,“ posťažovali sa nám miestne ženy. Podľa nich má Hrčka asi inú pracovnú ponuku, kde nebude mať toľko starostí. Nik iný však kandidátku nepodal.

Šéfovať môže zástupca

„Ak nechce nik kandidovať na starostu, ale zastupiteľstvo je zvolené, môžu poslanci vybrať spomedzi seba zástupcu starostu,“ vraví poslanec Anton Martvoň (Smer), ktorý prednáša správne právo na Univerzite Komenského.

Zástupca však nemá rozhodovacie právomoci. „Môže viesť zastupiteľstvo, schvaľovať niektoré výdavky, ale nemal by vydávať rozhodnutia napríklad v stavebnom konaní. V týchto prípadoch obec zastúpi okresný úrad,“ vysvetľuje Martvoň.

Zastupujúci starosta by mal predsedovi parlamentu dať návrh na vypísanie ďalších volieb starostu. Aj odmenu by mal mať vyššiu než poslanec, rovnakú ako starosta.

Niekde je problém

Voliči z Dolného Dubového však zrejme nebudú mať po doplňujúcich voľbách taký problém ako napríklad ľudia z Ondavky. Tam nechcel byť starostom nik už v roku 2010. Zo šestnástich obyvateľov si na to nikto netrúfa. Možno aj preto, že obec je zadlžená a v nútenej správe. Dokonca tam nemal kto ani odvážať odpad.

Pred dvoma rokmi sa dostal do exekúcie aj miestny cintorín. Nového starostu sa im podarilo zvoliť až v druhých doplňujúcich voľbách. Opäť už však kandidovať nechce. Obyvatelia Ondavky už dávnejšie túžili po spojení s inou obcou. Podľa odborníka to nie je také jednoduché.

„Zákon hovorí, že sa aj teraz môžu obce zlučovať. Na základe referenda, na ktorom sa musí zúčastniť nadpolovičná väčšina voličov. U nás máme problém, aby boli referendá úspešné. De facto to teda nie je možné ani k tomu nedochádza. Bolo by potrebné systémové riešenie, takzvaná municipalizácia,“ tvrdí Dušan Sloboda z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika.

Aj preto už dlhšie hovorí o spájaní do takzvaných súobcí. „Municipalizácia by znížila počet obcí, ktorých je teraz vyše 2 900,“ dodáva Sloboda.

„Súobcia“ by mali spoločný úrad, starostu aj zastupiteľstvo. „Dve tretiny z vyše 2 900 obcí majú teraz menej ako tisíc obyvateľov a dokonca každá desiata obec má menej ako 200 obyvateľov. Sú veľmi drobné a slabé. Potom nikto nechce kandidovať a prevziať zodpovednosť,“ pokračuje Sloboda.

Viac ako polovicu rozpočtu malých obcí často zhltne iba administratíva - plat starostu, matrikárky a úrad, ktorý je otvorený pár hodín týždenne. „Tam občania za svoje dane nedostávajú také kvalitné služby ako vo väčších obciach. Ľudia sa potom sťahujú a ich obce sa menia na chalupárske osady a hrozí im zánik,“ dopĺňa analytik.

Ušetrilo by sa

„Tých 2 900 obcí by sa mohlo združiť do 160 až 300, boli by to silnejšie samosprávy,“ hovorí Sloboda. V niektorých častiach Slovenska by podľa neho mohlo mať jedno „súobcie“ aj 10-20 malých dediniek s tým, že by sa aj ušetrilo a zvýšila sa kvalita služieb.

Také ľahké to však nebude, keďže na Slovensku sa o municipalizácii jednoducho nehovorí. Podľa Slobodu sa proti postavilo aj Združenie miest a obcí.

Koľko zarábajú?

Platy primátorov a starostov sa odvíjajú od priemernej mzdy a počtu obyvateľov obce. Poslanci im takto vypočítanú mzdu môžu ešte o 70 percent zvýšiť. Ak však má obec menej ako 500 obyvateľov, starosta by mohol pracovať aj bezplatne, ak s tým súhlasí on aj zastupiteľstvo.

Tu chýba kandidát na starostu:

Dolné Dubové - okres Trnava Ižipovce - okres Liptovský Mikuláš Ondavka - okres Bardejov Zálesie - okres Kežmarok Harakovce - okres Levoča

VIDEO Plus 7 Dní