Je to anketa, ktorá ešte ani riadne nezačala a už spôsobila poriadny rozruch. Malý slovenský národ ide hľadať najväčšieho Slováka vo formáte relácie BBC. RTVS z sms hlasovania stiahla Jozefa Tisa, ale až potom, ako mali k jeho zaradeniu výhrady mobilní operátori. Poslanca Antona Hrnka vyrušuje aj ďalšie meno.

Kto by mal byť podľa vás víťazom ankety Najväčší Slovák?

V prvom rade chcem povedať, že som si čítal kritériá, ktoré stanovil pán Rezník. Takže by som ho žiadal, aby jedného nerehabilitovaného vraha ešte zo súťaže vyradil.

Máte na mysli Jánošíka?

Áno, je to človek, ktorý bol obvinený z vraždy domanižského farára a za to bol povesený na hák. Nečítal som, že by bol tento rozsudok niekedy zrušený a on rehabilitovaný.

Dvaja sú teda „z hry von“, nás však zaujíma, či máte favorita...

Predovšetkým si myslím, že to celé začalo zle. Lebo dať riešiť otázku smerom k národným dejinám Národnej kriminálnej agentúre je niečo zvrátené. Je to skutočne možné len na Slovensku, lebo otázka ešte nie je výpoveďou k danej veci. Druhá vec je, že každá historická epocha mala svojich dejateľov, ktorí boli určitým spôsobom  velikánmi.

Napríklad?

Keď pôjdeme na začiatok našich dejín, tak tam musíme nájsť Svätopluka, ďalších uhorských kráľov, Mateja Korvína, Máriu Teréziu. Ak ideme k národnému hnutiu, tak určite Ľudovít Štúr, možno aj Daxner, Francisci, Pavol Mudroň. Prvá vojna Štefánik, medzivojnové Hlinka. A tak by sme mohli ísť až k dnešku.

U tých novodobejších sa otázka, či boli Slováci nemusí položiť. Ale v tých dávnejších časoch je slovenská národnosť týchto osobností asi len bájka...

Súčasťou slovenských dejín je každý, kto nejakým spôsobom v týchto dejinách zahviezdil. Napríklad Mária Terézia je súčasťou slovenských dejín napriek tomu, že mala nemecký a iný pôvod. Jednoducho ľudia nie sú súčasťou dejín nejakého národa podľa toho, kde sa narodili, ale podľa toho, kde pôsobili a kde sa o niečo zaslúžili.

Anketa sa však volá Najväčší Slovák. Nemôže to miasť?

Viete, aj v angličtine má „slovak“ viacero významov. „Slovak“ je národnosť a „slovakian“ je občan Slovenskej republiky.

Môže byť Slovákom niekto, kto nevedel slovenský jazyk?

Samozrejme, že áno.