Zoltán Andruskó s kuklou na hlave odišiel do výkonu trestu. Senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku schválil dohodu o vine a treste na 15 rokov väzenia pre Zoltána Andruskóa, ktorý má byť spoluzodpovedný za vraždu novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Voči rozsudku sa už nemôže podať odvolanie a stal sa právoplatným.

Desať rokov odmietla

Prokurátor Vladimír Turan v dohode o vine a treste navrhoval desať rokov, no predsedníčka senátu Pamela Záleská to odmietla. Dohoda je spravodlivá len pre obvineného, povedala v reakcii na ňu Záleská. Andruskó zobchodoval ľudský život, Andruskó zobchodoval aj trest, vyjadrila sa.

Prokurátor Turan v reakcii na pôvodné rozhodnutie súdu povedal, že Andruskó začal spolupracovať s políciou hneď pri zadržaní a poskytol významné informácie, ktoré pomohli pri objasnení dvojnásobnej vraždy.

Andruskó sa po vyjadrení predsedníčky poradil so svojou obhájkyňou a následne prijal trest 15 rokov väzenia. Definitívne sa dostal do pozície svedka, tak ako je uvádzaný v obžalobe na štvoricu obvinených.

Spolupracoval

Za dvojnásobnú vraždu by mu hrozil až doživotný trest. Zoltána Andruskóa zadržala polícia v rovnaký deň ako dvojicu vykonávateľov, a to 27. septembra 2018. Od prvého dňa s políciou spolupracoval a vďaka jeho svedeckej výpovedi sa tím Kuciak dostal k Alene Zsuzsovej, ktorú zadržali deň potom.

Zoltán Andruskó mal byť medzičlánkom medzi obvinenou Alenou Zsuzsovou a obvinenými Miroslavom Marčekom a Tomášom Szabom. Zatiaľ čo bola Zsuzsová podľa prokuratúry sprostredkovateľom vraždy novinára pre Mariana Kočnera, tak boli Miroslav Marček a Tomáš Szabó samotní vykonávatelia. Podľa obžaloby sa ku skutku okrem Andruska priznáva aj Miroslav Marček, ktorý tvrdí, že zastrelil Kuciaka aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú.

Z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sú obvinení Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Miroslav Marček a Tomáš Szabo. Hlavné pojednávanie sa začne v januári 2020.

Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača. Podľa obžaloby si vraždu objednal Marian Kočner ako pomstu za články, ktoré Kuciak publikoval o jeho ekonomickej trestnej činnosti.