Tip na článok
Michal Muránsky skončil na psychiatrii krátko po tom, ako zdemoloval byt a vykrikoval, že je pánboh so sedemapolcentimetrovým vtákom.

Demolátor Muránsky vykrikoval, že je pánboh. Nahulil sa zo šalvie

Poslanec Michal Muránsky porozbíjal byt a napadol suseda, tvrdil že je pánboh. Skončil na psychiatrii.

Galéria k článku (6 fotografií )
Michal Muránsky v nemocnici krátko po tom, ako vykrikoval, že je pánboh.
Michal Muránsky skončil na psychiatrii.
Šalvia divotvorná

Bolo mrazivé pondelkové ráno, keď sa na Mestskej ulici v Bratislave ozvalo rinčanie skla a praskanie nábytku, ktoré prehlušil iba mužský krik a ženský plač. Obyvatelia domu číslo päť netušili, čo sa deje.

„Vyšiel som z dverí, na zemi bol porozhadzovaný nábytok, obraz, veľa skla a krv. Pán Muránsky, ktorý býva oproti nám, bol úplne nepríčetný. Vykrikoval nejaké nezmysly a dobýjal sa do ďalšieho bytu na našom poschodí, kde býva jeho kamarátka. Jeho spolubývajúca i kamarátka plakali, tak som ho vyzval, aby prestal. Potom ma udrel,“ približuje dramatické ráno sused a ukazuje modrinu.

Nerozumie, čo sa mohlo stať.„Vždy bol veľmi slušný, no teraz bol ako zmyslov zbavený,“ dodáva.

Pánboh

Michal Muránsky je poslanec v mestskom zastupiteľstve v Bratislave a predseda komisie územného a strategického plánovania, životného prostredia a výstavby. Kandidoval za stranu Sloboda a solidarita, svoj hlas mu dalo 5 572 voličov z mestskej časti Ružinov a dnes je členom strany Nová väčšina - Dohoda exministra vnútra Daniela Lipšica.

Muránskeho ranné vyčíňanie má trochu ďaleko od predstavy počestného politika zastupujúceho záujmy občanov. Tridsaťjedenročný poslanec stihol do príchodu policajtov porozbíjať zariadenie svojho bytu aj okno bytu svojej susedky. Čo robiť mala i pohotovostná motorizovaná jednotka, ktorú zavolali susedia.

„Vykrikoval, že je pánboh so sedemapolcentimetrovým vtákom a že ho na psychiatriu nikto nedostane. Policajti mu vraveli, aby prestal. On stále rozbíjal všetko, čo mu prišlo pod ruku. Potom skočili na neho, ale poviem vám, mali čo robiť. Dvaja na ňom kľačali a on sa vzpieral a kričal nejaké výmysly. Ruky mu museli zviazať putami,“ doplnil sused.

Muži zákona zavolali záchranárov. Muránsky mal totiž na hlave, na rukách i na nohách krv. Zdravotník zhodnotil, že poslanec je pod vplyvom omamných a psychotropných látok, je nepríčetný, nereaguje adekvátne na okolie a treba ho hospitalizovať na psychiatrii.

Na psychiatrii

Po rannom extempore previezli poslanca do Fakultnej nemocnice na Mickiewiczovej ulici v Bratislave. Keď sa ocitol v rukách odborníkov, bol vraj pokojnejší - po prvý raz od zadržania reagoval na otázky lekára. Tvrdil, že už v nedeľu večer začal fajčiť takzvaný nórsky štiepok a dal si aj tesne predtým, než odštartovalo ranné extempore.

Nórskym štiepkom myslel druh halucinogénnej šalvie, ktorá vraj nie je na zozname zakázaných látok. Poslanca Muránskeho si v nemocnici nechali. Istý čas strávil v špeciálnej miestnosti psychiatrickej kliniky.

Napriek všetkému, čo sa odohralo, policajti voči nemu zatiaľ nezačali trestné stíhanie. Nikto nepodal trestné oznámenie. A tak si pán poslanec zrejme ponesie dôsledky len v podobe škody, ktorú narobil, a poriadnej hanby.

Čítajte viac:

Nahulený demoloval byt: Mestský poslanec Michal Muránsky skončil na psychiatrii

Šalvia divotvorná

Ide o psychoaktívnu rastlinu, ktorá sa radí medzi halucinogény. Spravidla sa užíva v podobe koncentrátu - extrakt vyrobený z listov sa fajčí. V ponuke ju majú viaceré špecializované internetové obchody. Účinok sa dostaví takmer okamžite, najsilnejší zážitok trvá minútu, maximálne pár minút.

Ak to užívateľ nepreženie s dávkovaním, na „zem“ sa vráti zhruba do pol hodiny. Optimálne množstvo sa však odhaduje ťažko a vyžaduje si skúsenosti.

Dušan, ktorý šalviu viackrát vyskúšal, varuje: „Ide o krátky, ale intenzívny zážitok. Skákal som z postele na zem, lebo som si myslel, že je tam trampolína. Dlhú minútu som hľadel do bezodnej čiernej diery.“ Šalvia by sa podľa neho nemala užívať bez „sprievodcu“ - človeka, ktorý je triezvy a má s ňou skúsenosti.

Zážitok závisí tiež od toho, či sa dotyčný nachádza v psychickej pohode a kto sú jeho spoločníci. „Poznám chalana, ktorý chcel vyskočiť z okna, lebo si myslel, že je tam bazén. Keby sme ho nezadržali, už by nebol medzi nami,“ dodal.

Cena sa začína na hranici dvadsať eur za gram, slabší koncentrát možno kúpiť aj za desať eur. Gram marihuany možno kúpiť za šesť až desať eur, trip od desať eur.

Riaditeľ bratislavského centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica potvrdil, že užívateľ môže ohroziť seba i svoje okolie, keďže šalvia výrazne mení vedomie. Pre svoje účinky patrí medzi omamné psychotropné látky. Hoci nevyvoláva závislosť, neznamená, že nie je nebezpečná.

VIDEO Plus 7 Dní