Milióny na nápravu

Občania zatiaľ úžitok z rozhovorov medzi šéfom Úradu vicepremiéra pre investície a informatizáciu a estónskym digitálnym „guru“ nevidia. Momentálne sa musia ako užívatelia trápiť s portálom Slovensko.sk, tak ako ho dala vláda vytvoriť.

Zbabraný web, na ktorom len skutočný macher nájde, čo hľadá, stál pritom 50 miliónov eur. Pellegrini uznáva že sa musí zmeniť, zodpovednosť za chyby dáva štátnej agentúre NASES.

Opravy budú stáť ďalších 20 miliónov eur. K tomu treba prirátať ešte náklady na zahraničných radcov.

Je to guru

Okrem iných sa Pellegrini rozhodol využiť aj služby estónskeho IT špecialistu Taaviho Kotku. Paradoxne, malé Estónsko je totiž v digitalizácii ďaleko pred nami. „Kotka je to guru estónskeho úspechu,“ hovorí Pellegrini.

Keď sa ho pýtame, ako je možné, že v Estónsku online služby občanom fungujú a u nás nie, odpovedá: „Aj Estónci pracovali na systéme 10 rokov, nestalo sa to zo dňa na deň. Tiež mali problémy, dnes sa už pýšia len tými výsledkami. Bol som na veľkej pracovnej ceste v Estónsku a vo Fínsku a aj na základe nej sme sa rozhodli, že si budeme dávať radiť tými najlepšími na svete.“

Zároveň v oblasti e-government služieb a datacentier, cloudu, diskutujú s kolegom z Británie.

Čo za to?

A koľko poradcom v oblasti digitalizácie zaplatíme? „Zatiaľ sme sa ešte nedohodli na ich honorároch,“ hovorí Pellegrini. „Pán Liam Maxwell prišiel na základe dobrých vzťahov s ambasádou Veľkej Británie. Samozrejme, pána Kotku, ktorý je dnes externým poradcom mnohých vlád, nemôžeme žiadať, aby pre nás pracoval zadarmo. Budeme mu asi hradiť cestovné náklady aj primeraný honorár. Ten zverejníme a verejnosť bude môcť posúdiť, či svetový expert stojí za tie peniaze.“

Prvá zmluva za rady Pellegrinimu sa už však objavila v Centrálnom registri zmlúv. Podľa nej Taavi Kotka si za svoju „návštevu“ v dňoch 16. a 17. augusta vypýtal 10-tisíc eur.

Na Pellegriniho úrade nám povedali, že honorár zahŕňa aj mailové a telefonické poradenstvo. Tieto body však publikovaná zmluva nezmienila.

Kedy už teda konečne všetko vybavíme online a nebudeme musieť behať po úradoch? Rozhovor s vicepremiérom Petrom Pellegrinim si môžete prečítať v najnovšom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ.

Najnovšie vydanie týždenníka Plus 7 dní.
Zdroj: Plus 7 dní