Tip na článok
Politická satira: Týka sa už aj ankety Slávik.

Desmod o dvojníkovi na Slávikovi: Prezident snáď má zmysel pre humor

Celeste Buckingham nevie dobre po slovensky, Müllerovi sa nepozdáva tretie miesto a Mirka Partlová je stále vo vzťahu s Petrom Cmorikom. To všetko sme sa dozvedeli na odovzdávaní hudobných cien Slávik. Na scéne sa zjavil i dvojník nášho prezidenta Ivana Gašparoviča, ktorý rozčertil Prezidentský palác.

Galéria k článku (8 fotografií )
Najextrovertnejšia: Na večierok dorazila herečka Milena Minichová zrejme s cieľom stať sa hviezdou večera. Takto vyvádzala s poštárom Ludwigom.
Najextrovertnejšia: Na večierok dorazila herečka Milena Minichová zrejme s cieľom stať sa hviezdou večera. Takto vyvádzala s poštárom Ludwigom.
Predbehol Rytmusa: Na rozdiel od svojho veľkého brata raperovi Egovi, na snímke s manželkou, fanúšikovia posielali hlasy.

Vlažné scénky nechcene oživili manželia Lelkesovci, ktorým sa vypomstilo, že odignorovali generálku. „To je také sklovskolelkesovské,“ ozývalo sa so smiechom z davu, keď výstrední manželia urobili počas prenosu chybu.

Na scéne sa zjavil i dvojník nášho prezidenta Ivana Gašparoviča, ktorý rozčertil Prezidentský palác.

Z inej planéty?

Dvojník našej hlavy štátu prišiel v skafandri z vesmírneho modulu, pretože galavečer sa niesol v kozmickom duchu, odovzdať cenu Absolútny Slávik.

Obálku dal moderátorovi Michalovi Hudákovi a Štefanovi Skrúcanému. „Nie? Vy osobne? To sme fakt nečakali. Ste nás normálne zaskočili, ako ste zoskočili. Aký bol let? Mohli by sme sa s vami odfotografovať? Mne to doma určite neuveria,“ robili si žarty.

„My by sme to už aj vyhlásili, ale nemáme ako. Dáte nám tu obálku, ujo?“ Po tom, ako Skrúcaný vytrhol dvojníkovi papier z ruky, ho Hudák vyzval: „Ďakujeme, už vás nepotrebujeme. Už môžete odstúpiť. Bokom.“

Narážka, ktorú okamžite pochopili všetci v sále, vyvolala obrovský smiech. Prezident Gašparovič túto scénu vraj v televízii nevidel.

„Ani ja som to nesledoval, len sme dostali od ľudí pobúrené reakcie,“ reagoval jeho hovorca Marek Trubač a nezabudol dodať, že prezidenta republiky si občania zvolili v priamych voľbách a získal milión dvestopäťdesiattisíc hlasov, čo je viac, ako dostal absolútny Slávik.

Tomu tento rok stačilo ani nie deväťtisíc hlasov, čo pri bodovacom systéme znamená, že teoreticky za neho mohlo hlasovať iba tritisíc ľudí. Či bola podľa Trubača scénka morálna, odpovedať nechcel.

„Túto otázku musíte nasmerovať do JOJky, režisérovi, pánovi Hudákovi, pánovi Skrúcanému. Môžete sa ich pýtať, aké morálne kvality majú oni a či môžu moralizovať.“

Líder kapely Desmod, teda staronový držiteľ absolútneho Slávika, Mário Kuly Kollár, ostal z paródie v údive.

„Nemyslím si, že prezident bol zosmiešnený, boli tam len nejaké narážky. Dosť mu naložili, ale myslím si, že prezident má zmysel pre humor,“ domnieval sa ešte v ten večer.

Podľa členov skupiny Peter Bič Projekt, ktorá si odniesla cenu Skokan roka a Rádioslávik, bola nečakaná politická satira v poriadku. „Kto iný by mal poukazovať na dianie v spoločnosti, keď nie umelci,“ povedali nám.

Poplietli to

Vďaka falošnému Gašparovičovi sa aspoň na chvíľu zabudlo na manželov Lelkesovcov, ktorí vyhlasovali bronzového Slávika v kategórii spevák.

Prečo produkcia zvolila tento pár a prečo im nikto neoznámil, že ešte pred otvorením obálky musia počkať na vyhlásenie nominovaných, nikto netušil.

Všadeprítomní Lelkesovci tak bronzového Richarda Müllera vyhlásili ešte pred tým, ako boli oznámené nominácie.

Ten na túto výzvu vstal a pobral sa poďakovať za sošku na pódium, kde ho produkcia stopla a vrátila na čakačku pod schody. Manželský pár, ktorý sa inak nevyhýba žiadnej párty, sme už na recepcii nevideli. Sise Lelkes Sklovskej to možno aj bolo ľúto. Nahodila sa to tiž do luxusných šiat značky Gucci za niekoľko tisíc eur.

Inventár Desmod, roztrasená Celeste

Čo zostalo po starom, bolo víťazstvo kapely Desmod. Tá už sedem rokov po sebe berie ocenenie Skupina roka. Sošky si členovia kapely spravodlivo delia medzi seba, novú si berie domov vždy niekto iný. „Už sme si aj my pomysleli, že by si to žiadalo oživenie. Nech to nie je taká nuda,“ vtipkoval Kuly, ktorý si zaspomínal na svojho prvého Slávika.

„Vtedy sme nevedeli, čo nás čaká. Zrazu sme sedeli medzi kapelami, ktoré sme dovtedy videli iba v telke. Stali sme sa objavom roka.“

Niečo podobné tento rok prežívala superstaristka Celeste Buckingham, ktorá sa stala objavom roka, no odniesla si aj strieborného Slávika v kategórii speváčok. Od víťazstva ju vraj delilo len pár desiatok hlasov.

Nehanbila sa priznať dojatie, roztrasené ruky a kolená. „Sú to neskutočné pocity. Nečakala som to. Najhoršie asi bolo zapamätať si, ako mám chodiť a dostať sa na pódium. A rozprávať po slovensky. Keby som chcela všetkým poďakovať, tak by som tam bola dlho. Vedela som, že nie som jediná interpretka, čo stojí na pódiu, tak som chcela byť stručná,“ povedala tmavovláska, ktorá sa nemôže sťažovať, že na Slovensku nie je dosť schopných autorov.

Skladá hudbu a píše texty, ktoré podľa nej odzrkadľujú jej vlastný život. Pred galavečerom zrazu zistila, že nemá čo na seba. Šaty si preto dala narýchlo ušiť v Prahe.

„Dozvedeli sa o tom len tri dni dopredu a makali deň aj noc. Do Bratislavy prišli dnes. Skúšala som ich chvíľu pred Slávikom,“ priznala mladá speváčka.

Dočkal sa

Miroslav Žbirka na Slávikovi vystúpil len preto, lebo mu po rokoch dovolili spievať vlastné piesne.

Aktuálny strieborný Slávik to od organizátorov dostal ako darček k šesťdesiatym narodeninám. „Vždy, keď mi dramaturg takýchto programov telefonuje, prízvukuje, že to bude v štýle MTV šou, takže musím prísť. Ja sa vždy nenápadne pokúsim o fór a spýtam sa: To znamená, že sa budeme opäť hrať na Američanov? A on s úplnou vážnosťou odpovie, že áno,“ smeje sa Meky.

Je rád, že naše programy sa dostávajú na zahraničnú úroveň, problém však vidí v tom, že v nich slovenskí speváci spievajú po anglicky. Zvlášť ak ide o Slávika, ktorý je oslavou slovenskej hudby.

„Vždy na mňa tlačia, že chcú nejakú zahraničnú skladbu. Raz mi vykrúcali ruky kvôli Imagine. Povedal som im, že to rád zaspievam na párty, kde si spomenieme na pesničky, ktoré máme radi, ale do relácie, ktorá je o našej kultúre, by bol lepší originál. Stevie Wonder nemá čas a ja ho mám nahradiť? Tomu hovorím provincionalizmus. Na tom by som sa nerád zúčastňoval. Končí sa to tak, že keď nechcem spievať Imagine, nemusím chodiť vôbec,“ dozvedáme sa o smutných praktikách televíznych tvorcov.

VIDEO Plus 7 Dní