Na začiatku roka 2019 nejedného Slováka prekvapila ambícia premiéra Roberta Fica stať sa sudcom Ústavného súdu Slovenskej republiky. Na poslednú chvíľu ho nominoval jeho smerácky kolega a vtedajší podpredseda parlamentu Martin Glváč. „Robert Fico sa bude uchádzať o post ústavného sudcu,“ potvrdil oficiálne poslanec pre RTVS.

Ústavných sudcov však vymenováva prezident, v tom období Andrej Kiska. A ten sa niekoľkokrát verejne vyslovil, že s osobou Roberta Fica v tejto funkcii má problém. A premiér, ktorého vzťahy s Kiskom boli prinajmenšom zložité, tak musel hľadať spôsob, ako si svoj sen uskutočniť.

Svetlo do celej situácie vniesla až nedávna výpoveď expremiéra Petra Pellegriniho. Ten vypovedal v kauze súmrak, kde je medzi obvinenými aj jeho bývalý stranícky šéf Fico. Ako priznal vo svojej júnovej výpovedi, ktorú má týždenník PLUS 7 DNÍ k dispozícii, o Ficovej ambícii sa s Kiskom neraz rozprával. "S prezidentom o Robertovi Ficovi som hovoril vo vzťahu k jeho ambícii stať sa sudcom, následne predsedom Ústavného súdu SR a jeho odchodu z politického života. O uvedenom som s pánom prezidentom hovoril z titulu, že po zvolení kandidátov v NR SR, je to práve prezident, ktorý rozhoduje koho vymenuje, alebo nevymenuje za sudcu Ústavného súdu a koho vymenuje za jeho predsedu," píše sa vo výpovedi.

Podľa Pellegriniho boli tieto rozhovory osobné, no s Kiskom komunikoval aj formou SMS. A o čom konkrétne sa mali zhovárať? "Moja komunikácia s prezidentom Kiskom spočívala v tom, aby som overil či by si vôbec vedel predstaviť, alebo bol ochotný za vtedajšej politickej situácie vymenovať Robert Fica za ústavného sudcu, respektíve až predsedu Ústavného súdu, ak by bol Robert Fico v parlamente za kandidáta na ústavného sudcu zvolený," vypovedal šéf strany Hlas-SD.

Podľa Petra Pellegriniho boli Kiskove reakcie na túto tému vždy nejednoznačné. "Na stretnutiach išlo skôr o rozhovory z jeho strany aj o pojednanie, rozmýšľanie, čo by to mohlo, nemohlo znamenať, čo by na to verejnosť povedala, ale nikdy nepovedal nič konkrétne," vysvetľoval expremiér. Za Fica pritom komunikoval údajne Pellegrini preto, lebo jeho vzťahy mali byť s vtedajším prezidentom republiky na lepšej úrovni, ako ich toho času mal Robert Fico. Názory hlavy štátu preto sondoval práve Pellegrini.

To, že Fico chce šéfovať Ústavnému súdu SR pritom nebolo žiadne tajomstvo. „O ambícii Roberta Fica stať sa ústavným sudcom sme vo vedení strany vedeli všetci. Vedeli o tom aj koaliční partneri, nakoľko on tento svoj záujem verejne prezentoval a myslím, že ma len oslovil a požiadal, ty s ním vieš komunikovať, skús sa spýtať či si to vie predstaviť," píše sa vo výpovedi.

Práve odchod z politického života mala byť jedna z výhod jeho menovania do uvedenej funkcie. Napätie v spoločnosti totiž eskalovalo a vzťahy medzi premiérom a prezidentom boli na bode mrazu. "S pánom prezidentom sme hovorili o možnom zmiernení politického napätia medzi Robertom Ficom a Andrejom Kiskom v prípade, že by Robert Fico uspel ako ústavný sudca a odišiel by z politického života a zároveň som pánovi prezidentovi potvrdil, že v prípade, že sa tak nestane, bude ten politický súboj prezidenta a bývalého trojnásobného premiéra, ako lídra najsilnejšej politickej strany, ďalej prebiehať," povedal polícii Pellegrini.

Hoci spočiatku sa za Fica prihováral len jeho stranícky kolega, neskôr malo podľa Pellegriniho prísť aj k osobnému stretnutiu vo Vysokých Tatrách. "S pánom prezidentom Kiskom a Robertom Ficom sme sa stretli v Tatrách. Bolo to vlastne stretnutie už aj za účasti Roberta Fica, kde odznela jeho ambícia stať sa ústavným sudcom a normálna diskusia s pánom prezidentom či si to vie predstaviť, ako by reagoval na takúto vec, ale výsledkom tohto stretnutia nebola konkrétna odpoveď a myslím, že to bolo skôr také sondážne stretnutie. Stretnutie prebiehalo vo veľmi priateľskej formálnej rovine a v takejto atmosfére bolo aj ukončené," prezradil predseda strany Hlas-SD. Andrej Kiska napokon Roberta Fica za ústavného sudcu nevymenoval.