Tip na článok

Deti alkoholici: Počet malých pijanov rastie. Vzory majú aj v seriáloch

Pijú pivo a lacné víno, chodia poza školu, rodičom berú veci, aby ich speňažili. Alkoholu holdujú deti z chudobných i zo zámožných rodín.

Galéria k článku (4 fotografie )

Je to smutná pravda - alkoholizmus ničí nielen dospelých, ale čoraz vo vyššej miere aj deti. A nielen sprostredkovane. Počet „malých pijanov“ na Slovensku každý rok stúpa. Vlani záchranári na Slovensku ošetrili 221 opitých detí do osemnásť rokov. V Poprade napríklad len pred pár dňami dvanásťročnej dievčine namerali v krvi 1,3 promile alkoholu.

Jej štrnásťročná kamarátka, ktorá s ňou popíjala, mala „iba“ 0,63 promile. Jednu našli ležať v Poprade pri garážach takmer v úplnom bezvedomí, druhá nedokázala pred hliadkou mestskej polície ujsť, ba ani poriadne stáť na nohách.

V Banskej Bystrici našli minulý rok 14-ročného chlapca z Hrochote opitého na mol. „Odberom a vyšetrením krvi v detskej nemocnici mu zistili 3,96 (!) promile, čo je už otrava alkoholom,“ vraví hovorkyňa Mestskej polície v Banskej Bystrici Marianna Belancová a dodáva, že nežnejšie pohlavie v ničom nezaostáva.

Čítajte viac:

Nerobte z detí malých tyranov! Do módy sa vracia výchova starej školy

Najviac pijú v Bratislave a cez prázdniny

Najviac opitých detí v rámci Slovenska záchranári vlani ratovali v Bratislavskom kraji, dokopy tridsaťdeväť, najmenej v Košickom - jedenásť. Tieto čísla podľa záchranárov stúpajú predovšetkým v období školských prázdnin, keď deti trávia viac času samy alebo v partii a predvádzajú sa.

„Ich organizmus - na rozdiel od dospelých - nie je zvyknutý na alkohol a intoxikácia vzniká preto, že nie sú schopné odhadnúť svoje možnosti,“ vysvetľuje hovorca Záchrannej zdravotnej služby SR Boris Chmel.

„Mnohé deti a mladiství považujú alkohol za vstupnú bránu do sveta dospelých. Je to až tragikomické - keďže im alkohol nechutí, vypijú ho s odporom a rýchlo, často na ex. Pritom stačí pol litra tvrdého alkoholu, aby skolabovali.“

Ustriehnuť dieťa, aby neskúšalo alkohol či drogy, nie je vôbec ľahké. Rodičia vedia o tom svoje. „Syn išiel von s kamarátmi. Vraj na oslavu spolužiačkiných narodenín. Mala dvanásť. Domov prišiel ,nachmátaný‘. Ledva stál na nohách. Keď chcel vojsť do izby, normálne prepadol cez dvere. Absolútne nevedel o svete.

Ráno, keď sa z opice dostal, nič si nepamätal. Mrzelo ho to, ale vraj nechcel zaostať za spolužiakmi, tak pil aj on. Najsmutnejšie na tom je, že alkohol si deti bez problémov kúpili v obchode,“ podelil sa o svoju skúsenosť otec z Košíc. Vraj jediné, čo pomohlo, bolo iba vytrvalo komunikovať so synom a dokola mu vysvetľovať, čo všetko alkohol a iné drogy spôsobujú.

Tvrdý alkohol: Ten pijú najmä na diskotékach či akciách. Keďže im nechutí, často na ex. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Čítajte viac:

Alkohol a sex: Dobrý sluha a zlý pán, alebo Ako to môže panák zbabrať

Zavčasu

Podľa Kataríny Ackermanovej, primárky Detskej psychiatrickej liečebne, n. o., v Hrani, deti začínajú piť alkohol už od jedenástich. „Mala som tu prípad náhodného užitia alkoholu u päťročného neposedného chlapčeka. V nestráženej chvíli popíjal po návšteve nedopité víno v pohároch a potom mame oznámil, že ,raz mi ide hlava tu a raz tam‘,“ prezrádza odborníčka, ktorá je aj detská psychiatrička Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

Počas praxe sa stretla s mnohými prípadmi opitých detí. Dôvody, prečo deti siahajú po alkohole, sú podľa nej rôzne. „Experimentujú s ním. Najčastejšie s pivom alebo s lacným vínom. Hlavne zo zvedavosti v partii, chcú byť predčasne dospelé. Teda - napodobňujú správanie napríklad rodiča,“ objasňuje.

Vážny problém: Podľa primárky Detskej psychiatrickej liečebne, n. o., v Hrani Kataríny Ackermanovej deti začínajú piť alkohol už od jedenástich rokov. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

„Experimentovanie je spojené s túžbou skúšať a objavovať, čo je typické pre deti staršieho školského veku v období puberty, keď dochádza k utváraniu vlastnej identity.“ Mnohé deti zas podľa odborníčky pijú alkohol situačne alebo rekreačne - na oslavách, na diskotékach, v skupinkách medzi rovesníkmi. Pripúšťa, že časť z nich sa nakoniec stáva závislými.

„U detí a mladistvých vzniká závislosť od alkoholu ľahšie ako u dospelých, pretože enzým, ktorý odbúrava alkohol v pečeni, ešte nie je funkčný.

Príčin, prečo sa u niektorých detí a mladistvých závislosť od alkoholu rozvinie veľmi skoro, je viacero. Napríklad genetická predispozícia, disharmonický vývoj osobnosti s pridruženými poruchami správania, prispôsobenia či úzkostné depresívne stavy.“

Televízny príklad

Ackermanová otvorene hovorí o tom, že dôvodom pitia alkoholu deťmi je aj tolerancia jeho užívania na verejných priestranstvách. A opäť zdôrazňuje, že deti opakujú len to, čo vidia u dospelých, a berú to ako spoločensky prijateľný status. „Napríklad hrdinovia televíznych seriálov, ktorí riešia problémy pomocou alkoholu.“

Deti a mladiství tak podľa nej siahajú po poháriku, lebo pod vplyvom alkoholu sa u nich uvoľní napätie, úzkosť, strach, zredukujú sa prejavy depresie.

„Možno to u nich hodnotiť ako prejav samoliečby,“ vraví. Ďalšou skupinou sú deti, ktorým sa pod vplyvom alkoholu odbrzdia samoregulačné mechanizmy, zvýši sa ich sebavedomie, utlmia sa mechanizmy, ktoré blokujú sociálne nežiaduce správanie.

„Pod vplyvom alkoholu sa potom dopúšťajú kriminálneho správania. Nie je žiadnou výnimkou, že užívanie alkoholu a fajčenie rozbehnú ich kariéru toxikomana. Prechádzajú na užívanie iných drog - marihuany, pervitínu alebo iných, ,tvrdších‘.“

Spoločenská norma?

Skúsenosti hovoria, že opité deti sa skôr ako na rodičov obrátia na linku detskej dôvery. Podľa Dany Lovašovej z Detskej linky dôvery v Košiciach volajú častejšie chlapci vo veku od štrnásť do osemnásť rokov.

„Niekedy priamo pod vplyvom alkoholu, pretože sa boja ísť domov. Inokedy s otázkou, čo majú robiť s opitým kamarátom, ktorý ledva stojí na nohách. Pitie nevnímajú ako problém, skôr to vnímajú ako akúsi spoločenskú normu v ich vlastnom sociálnom svete či skupine,“ hovorí Lovašová.

„Nevnímajú sociálne a zdravotné dôsledky v budúcnosti. Volajú skôr pre akútnu obavu z reakcie rodičov.“ Podľa skúseností Dany Lovašovej deti pijú nárazovo, na spoločných stretnutiach, niekedy pod zámienkou oslavy narodenín.

„Neuvedomujú si ani si nepripúšťajú možný vznik závislosti, odôvodňujú to aj tým, že nepijú každý deň, ale len príležitostne. V tejto vekovej skupine chýba motivácia zapiť žiaľ, smútok, neúspech.

Motívom je skôr zapadnúť do skupiny a vychutnať si pocit uvoľnenia, ktorý konzumácia alkoholu prináša,“ prezrádza Lovašová. Upozorňuje aj na fakt, že deti nevedia určiť hranicu, za ktorou už strácajú nad sebou kontrolu.

Foto: PLUS 7 DNÍ

Odborná pomoc

Deti sa do psychiatrickej ambulancie nedostávajú pre alkoholizmus, ale pre sprievodné znaky. Doma si totiž rodičia ani nemusia všimnúť, že ich dieťa pije.

Psychiatričku kontaktujú učitelia, sociálni pracovníci, ale aj lekári z oddelení, kde deti s ťažkými otravami alkoholu hospitalizujú. „Učitelia si nezriedka všimnú skôr než rodičia, že dieťa má skúsenosť s alkoholom. Napríklad nosia do školy alkohol, ktorý potom ponúkajú spolužiakom, alebo skrátka do školy nechodia vôbec,“ vypočítava Lovašová varovné signály.

Mnohí malí alkoholici kradnú rodičom peniaze a cennosti, aby ich speňažili v záložniach. „Za utŕžené peniaze si kúpia spravidla lacný alkohol, ktorý konzumujú v partii. Alebo zoberú alkohol rodičom z domu. Jeden otec práve tak zistil, že jeho syn pije. Keď chcel na oslave otvoriť fľašu so vzácnou domácou slivovicou, zistil, že je v nej iba voda s plesňou na dne,“ konštatuje detská psychiatrička Ackermanová.

No ak si myslíte, že deti alkoholici sú len zo sociálne slabších rodín, mýlite sa. „Často sú to deti podnikateľov, ktorí na ne nemajú čas a namiesto pozornosti ich zahŕňajú cennými darmi, ktoré majú pre ne len krátkodobý význam. V živote sa nudia, preto siahajú po alkohole,“ vysvetľuje ďalej detská psychiatrička.

Existuje východisko? Odborníci sú presvedčení, že najdôležitejšiu úlohu má v tomto smere prevencia. A to už od materskej školy. Už tam treba deti učiť asertivite, ukázať im, že ak odmietnu v partii piť, nie sú menejcenní ani hlúpi. Naopak.

A čo doma? Vlastne stačí málo. Nikdy neponúkajte deťom alkohol - ani ochutnať -, kým na to nemajú vek. A keď už si radi dáte pohár či dva vína, doprajte si ho aspoň v čase, keď už vaše ratolesti spia. Lebo, ako sme spomínali viackrát, deti len opakujú, čo vidia u dospelých.

VIDEO Plus 7 Dní