Mnohí z nás si to nevedia predstaviť. Máte doma dieťa s hendikepom a za lekármi musíte cestovať stovky kilometrov. Rodičia však hovoria, že cestovanie je je taký problém, ako čakacie doby. Aj pri takých urgentných bolestiach, aké poznáme pri hlbokých zubných kazoch a hroziacich komplikáciách, ak sa neliečia, dávajú štátne nemocnice termíny o rok. Problém je v tom, že malí pacienti s hendikepom ako detská obrna musia byť často ošetrení pod narkózou, pretože zubári sa často ťažko dostávajú k postihnutým miestam a kazov je naraz aj päť. Operácie s celkovou anestézou sú poisťovňami preplatené podľa zákona len vtedy, ak sa vykonávajú na pracovisku s kompletným anesteziologickým oddelením.

Šéf komory zubných lekárov Igor Moravčík ráta, že okrem pár nablýskaných súkromných kliník je na Slovensku v súčasnosti možné zubné ošetrenie v celkovej anestézii v štyroch nemocniciach. „Konkrétne ide o Kliniku stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie OUSA a LF UK Bratislava, Stomatologickú kliniku UN L. Pasteura Košice, ambulanciu zubného lekárstva Detskej fakultnej nemocnice Banská Bystrica a Kliniku stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie UNM a JLF Martin,“ vymenoval.

CELÚ reportáž o probléme si môžete prečítať TU.

Tieto pracoviská však často nestíhajú a tak sú často rodičia nútení dať dieťa ošetriť na súkromných klinikách a to za ceny, ktoré sú našim rozpočtom na zuby za 15 rokov. Zmeny sa vraj chystajú. Igor Moravčík vraví, že na situáciu hendikepovaných pacientov sa intenzívne myslí. Od vlani vraj rokoval s rezortmi zdravotníctva aj práce a sociálnych vecí. Chce viac pracovísk, kde by sa zákroky pod narkózou mohli diať. Čakacie lehoty v štátnych nemocniciach sú totiž bežne aj rok. Žiada, aby sa kontrolovala aj odbornosť. „Je dôležité, aby sa na týchto pracoviskáchvykonávala komplexná zubnolekárska starostlivosť, ktorá zahŕňa nielen extrakcie zubov, ale aj ošetrenie zubného kazu výplňami.“ V preklade to znamená, nech si kolegovia nezľahčujú prácu. Nielen trhať, ale aj liečiť treba.

Zubní lekári združení v komore by radi zatlačili aj na poisťovne. „Ich zainteresovanie do riešenia tejto problematiky je nevyhnutné. Zo strany zdravotných poisťovní je potrebné zabezpečiť dostatočné financovanie,“ hovorí Moravčík. Poisťovne však k téme poslali také rôzne odpovede, ako keby ani nesedeli za rovnakým rokovacím stolom. Union hovorí, že vlani na konci mája 2020 sa menil zákon a podľa nových pravidiel môžu robiť ošetrenia zubov pod anestéziou len nemocnice. Ak sa to však zas zmení, vraj problém uhrádzať zákroky v ambulanciách nebudú mať. Dôvera tvrdí, že „rokovania boli pozastavené bez prijatých záverov“. No a štátna poisťovňa? Tá nás, naopak, presviedča, že rokovania o novom zákone sú intenzívne. „Aktuálne je reč najmä v oblasti budovania siete pracovísk, ktoré budú túto zdravotnú starostlivosť poskytovať.“