Bol utorok, nie štvrtok, kedy sa väčšinou v národnej rade koná "hodina otázok". Je to čas, ktorý môžu poslanci využiť na to, aby sa pýtali a členovia vlády vysvetľujú svoje zákony, výroky, kauzy alebo aj vyjadrenia z uplynulého týždňa. Otázky poslancov sa losujú alebo sa zoradia tak, ako do podateľne prichádzajú. Väčšinou sa však počas tradičnej hodinky ministri vôbec nezapotia. Z veľkej časti sa totiž stihnú položiť len otázky členov parlamentu, ktorí v ňom sedia za vládne strany. Koncom augusta to bola úplne iná káva. Poslancov vystriedali v laviciach budovy na Námestí Alexandra Dubčeka školáci. Možnosť opýtať sa politikov, ktorí vedú štát, na stav vecí verejných, využili s radosťou. Kládli otázky rázne a nekompromisne.

Pýtali sa na vyriešenie vraždy Jána a Martiny, na to, či stále platí, že obrnené transportéry chceme sčasti slovenské alebo ako je možné, že máme stále nižšie platy ako Rakúšania. "Myslíte si, že robíte dosť pre ľudí?" Neplánujete zvýšiť cenu kultúrnych poukazov? Lebo terajšie 4 eurá nestačia ani na lístok do kina?" "Prečo platíme za obedy zadarmo?" Deti odpovede ministrov a premiéra pozorne počúvali a dávali dokonca pod-otázky. Béla Bugár, ktorý sa ako jediný prítomný "skutočný" poslanec v sále nachádzal, deti vo veku od 9-14 rokov napomenul len raz. Už aj poslancov musí počas schôdze okríknuť častejšie!

„Otázky boli veľmi konkrétne. Boli také, že ich hocikedy môžete čakať aj od poslancov,“ skonštatoval premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Vidieť podľa neho, že sa o týchto témach rozprávajú aj s rodičmi a majú lepší prístup k informáciám. „Treba povedať, že je to správne, aby sa aj mladá generácia zaujímala o to, ako funguje štát. Na to sa netreba hnevať,“ poznamenal. Otázka, či politici klamú, ho neprekvapila, zaskočila ho však podľa jeho slov otázka o tom, na čo z toho, čo ako premiér urobil, je najviac hrdý.

Prečo klamete?

Prečo môžu politici klamať, sa pýtala Andrea. Premiér jej odpovedal, že to nie je pravda. „To nesmie platiť, že politici môžu klamať. Je pravda, že máme aj takých politikov, ktorí klamú, a dokonca si aj radi vymýšľajú,“ priznal s tým, že sa to robiť nesmie, a ak sa im na to príde, zrátať im to majú občania vo voľbách.

Veronika sa pýtala ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD), či si myslí, že sa vražda vyrieši, a čo pre to urobí. Saková odpovedala, že v to dúfa, a poukázala na to, že vďaka práci polície je známy páchateľ. Dodala, že budú naďalej pracovať na tom, aby vypátrali aj objednávateľa. „Musím priznať, že samu ma zaskočilo, že deti v tomto veku už vnímajú to, čo sa deje na Slovensku, a aj také veci, ako sú ohavné trestné činy,“priznala ministerka. Okrem premiéra, Rašiho a Sakovej odpovedala deťom na otázky aj ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS), ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) a tiež minister obrany Peter Gajdoš (SNS). Prácu poslancov si v utorok v Národnej rade (NR) SR vyskúšalo asi 140 detí z Detskej univerzity Komenského (DUK).