Čo by ste povedali na taký nápad. V čase uzávery vysokohorských chodníkov vo Vysokých Tatrách sa okolo poludnia odhodláme so štyrmi deťmi na výstup na Kriváň. Vonku silno fúka, všade okolo je ľad a sneh. Zhruba hodinu a štvrť od vrcholu tatranského štítu nás dobehne tma. Otočíme sa a po ceste späť na Štrbské Pleso si z prinesených reproduktorov zahráme štátnu hymnu. V piatom stupni ochrany prírody vo Važeckej doline odpálime veľkolepý ohňostroj. Celé si to nahráme na kameru a video zverejníme na sociálnej sieti. Ukazujete si na čelo? Tak vedzte, že presne toto napadlo expolicajtovi Petrovi Sihelskému z Kokavy nad Rimavicou.

Maximálne nezodpovedné

Svoje tri deti a ich kamarátku vzal Sihelský v nedeľu 6. decembra na Mikuláša na spomínaný výlet do zamrznutých Vysokých Tatier. Časť ľudí jeho psí kúsok označuje za šialenosť, ďalší sa ho zastávajú.

„Najhoršie z toho bola tá víchrica. Neviem odhadnúť silu vetra celkom objektívne, ale odhadujem v nárazoch 80 km/h. Tak­že napriek tomu, že sme už boli pomerne kúsok od štítu, usúdil som, že riziko je už priveľké. Som si istý, že by sme bez problémov zdolali štít, ale cesta späť by už bola o život. Už aj návrat z miesta, kde sme boli, bol pomerne riskantný, pretože sa šmýkalo a pre sneh nebolo vidieť, kam človek šliape a kam sa zošmykne,“ zhodnotil Sihelský túru na Kriváň na sociálnej sieti. Na Štrbské Pleso sa s deťmi vrátili krátko po pol deviatej večer a domov docestovali o jedenástej. No on sa tvári, akoby vykonal hrdinský kúsok. „Pod vrcholom som mal prejav, odznela štátna hymna Slovenskej republiky z aparatúry, ktorú sme tam vyniesli, a odpálili sme ohňostroj ako demonštráciu toho, že naša odhodlanosť je enormná, a aj keď prostriedky sú obmedzené, dokážeme všetko, na čo sa odhodláme.“

Názor horských záchranárov a ochranárov na jeho tatranskú epizódu je jasný. Porušil všetky pravidlá, ktoré v horách existujú, a navyše riskoval život štyroch detí.

„No chúďatá decká, tie by tam určite samy nešli. Bolo to v prvom rade maximálne nezodpovedné. Mohlo sa ktorékoľvek z nich kedykoľvek pošmyknúť a zraniť. V tých poveternostných podmienkach by tam vrtuľník ísť nemohol. Neskorý nástup, uza­vretý chodník, zle vystrojení. Porušili všetko, čo sa dalo,“ zhodnotil výlet náčelník Horskej záchrannej služby vo Vysokých Tatrách Miroslav Živčák.

Zdesení boli aj ochranári zo Správy Tatranského národného parku (TANAP). Úrad na základe zverejneného videa podal podnet na miestny inšpektorát životného prostredia a očakáva exemplárny trest. Petrovi Sihelskému tak hrozí pokuta až do výšky 3-tisíc eur. „Celá Správa TANAP-u ostala šokovaná, keď sme toto videli. Odignoroval aj tabuľu, ktorá hovorí, že chodník je uzavretý a platí sezónna uzávera,“ povedal jej šéf Pavol Majko.

Ohňostroj v národnom parku

Na videu Sihelský ukazuje stádo kamzíkov na jednom zo svahov pod vrcholom tatranského štítu. Nič mu však nebránilo v tom, aby uprostred prírody národného parku odpálil ohňostroj. Išlo údajne o protestnú reakciu na stav krajiny a kamzíky vraj nevyplašil. „Chcel som hore urobiť vyhlásenie, taký manifest. Urobím ho tu, troška nižšie. Chcem povedať občanom toto: Občania, nebojte sa. Do konca roka urobím všetko pre to, aby sa tento režim skončil. Doniesol som ohňostroj. Tu ho vidno. Len vravím, chcel som ho odpáliť priamo z Kriváňa, ale keď som tam videl kamzíky, tak určite by som to odtiaľ neodpálil. A druhá vec. Začalo byť tma a stratili sme aj stopu. Takže zišli sme troška nižšie. Tuná široko-ďaleko žiadne zvieratá nie sú, tak si myslím, že s tým nebude žiadny problém. Odpálime ohňostroj, nakamerujeme ho a potom ideme zase dole a dúfam, že to v tejto tme zvládneme. Ďakujem. To je všetko,“ povedal na kameru samozvaný revolucionár Sihelský tesne pred štartom svetelnej šou.

Video sa na internete šírilo rýchlosťou blesku. Iba za prvý týždeň si ho pozrelo takmer 40-tisíc ľudí. Najúspešnejšie domáce dokrútky Petra Sihelského z minulosti majú okolo päť- až sedemtisíc pozretí.

Zahrávanie s bombou

Bývalý policajt Peter Sihelský je jedným z organizátorov nedávnych protestov v Bratislave. Na sociálnych sieťach o sebe tvrdí, že pripravuje „skutočnú revolúciu“. V jednom zo svojich videí tvrdí, že vie vyrobiť bombu, a ukazuje i zoznam potrebných surovín z bežne dostupných produktov z drogérie. V praktickej ukážke vylieva na zem tekutinu z nádoby s etiketou technického benzínu. Video sa končí v momente, keď sa chystá zmes podpáliť.

V minulosti bol elektromontér z Gemeru odsúdený za výtržníctvo, za streľbu v januári 2013 z expanznej pištole pred Prezidentským palácom. Do vzduchu vypálil sedem výstrelov. Súd v tomto prípade napokon od uloženia trestu upustil vzhľadom na jeho odsúdenie pre iný delikt.

Viac FOTO Petra Sihelského v GALÉRII>>

Okresný súd v Rimavskej Sobote Sihelského totiž v septembri 2013 odsúdil na súhrnný desaťmesačný trest odňatia slobody s podmienečným odkladom na skúšobnú lehotu jeden rok, plus zákaz činnosti riadiť akékoľvek motorové vozidlo na dva roky a na obdobie šiestich mesiacov mu nariadil ambulantné psychiatrické liečenie. Stalo sa tak po naháňačke v Rimavskej Sobote a jej okolí. Pri nej polícia po jeho aute vypálila tri výstrely. Sihelský ho vtedy šoféroval napriek odobratému vodičskému preukazu.

Prečítajte si tiež: