Niekde sa uchádzači o post župana hotovali, že budú jednotní, aby zabránili zvoleniu nebezpečných pánov -uctievajúcich nacistického vodcu Adolfa Hitlera či prezidenta slovenského štátu Jozefa Tisa. Nestalo sa. Práve tam, kde by to bolo treba, ich kandiduje najviac. Kde a koľko ľudí chce 4. novembra tohto roku v jednotlivých samosprávnych krajoch zabojovať o post krajských predsedov? A ktorí z nich sú najhorúcejšími kandidátmi?

V Bystrici proti Kotlebovi

Župné voľby otáčajú všetky hlavy smerom k Banskobystrickému kraju. Tamojšie výsledky budú veľavravnou správou o stave republiky. Na čele župy sa chce udržať Marian Kotleba, predseda extrémistickej Ľudovej strany Naše Slovensko so záľubou vo fašistických symboloch. Okrem ohlásenia kandidatúry Kotleba žiadnu kampaň nerobí, bilbordov s jeho tvárou niet, na aktivity podporujúce jeho zvolenie asi neminul ani cent. Zatiaľ nebolo treba. Analytici celé mesiace opakujú, že zvrhnúť ho možno len bez trieštenia prodemokratických hlasov. Ideálne by bolo, aby sa Kotlebovi postavil len jeden protikandidát. A, ajhľa, svaly ukazuje napokon až šestnásť ďalších adeptov na pozíciu župana. Spomedzi nich najvýraznejšie vystupuje podnikateľ Ján Lunter, ktorého podporil aj vládny Smer, politológ a poslanec Národnej rady SR za SaS Martin Klus a riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev. Mičev už niekoľkokrát vyzval ostatných na podpísanie memoranda so záväzkom odstúpiť v prospech najsilnejšieho z nich. Výzvu prijal len Klus, Lunter chcel ísť vlastnou cestou. Teraz sa ako vyzývateľ na rovnaký postup predstavuje on. Taktizovanie a kalkul ľudí znechucujú, silné protiextrémistické nálady sa dostali do útlmu, každý z kandidátov si už vyslúžil nelichotivú prezývku. O jednom sa hovorí ako o sektárovi, o druhom ako o karieristovi a o treťom ako o starcovi zaseknutom v histórii. Všeobecnú apatiu rozptýlil iba prieskum agentúry Focus, podľa ktorého by Lunter získal o čosi viac hlasov ako Kotleba.

Martin Klus z SaS: Zbiera podporu viacerých politických strán, pred pár dňami rokoval aj s Borisom Kollárom.
Martin Klus z SaS: Zbiera podporu viacerých politických strán, pred pár dňami rokoval aj s Borisom Kollárom.
Zdroj: Facebook M.K.
Podnikateľ Ján Lunter: Podľa prieskumu agentúry Focus by Kotlebu porazil.
Podnikateľ Ján Lunter: Podľa prieskumu agentúry Focus by Kotlebu porazil.
Zdroj: Facebook

Najmenší kraj, najviac kandidátov

Bývalý moderátor Daniel Krajcer, starostovia mestských častí či exprimátor hlavného mesta Milan Ftáčnik. V Bratislavskom kraji, kde sa o priazeň voličov uchádza až 18 kandidátov na županov, je fenomén návratu politických zombíkov najvýraznejší. Dá sa však pozorovať v každom kraji. Politika na Slovensku sa robí zhora nadol a nie naopak ako v mnohých iných demokraciách. Kto chce uspieť v regióne, musí mať zrejme celonárodné meno. Ale aby sme neboli nespravodliví, spomeňme aj mladú krv, ktorá chce županovať. Sú to starostovia bratislavských mestských častí Vajnory Ján Mrva a Nového Mesta Rudolf Kusý. Jednou z tém je napríklad doprava zadarmo. Či len v hlavnom meste alebo v celom kraji, nie je celkom jasné. Preto si výlet do estónskeho Tallinnu urobilo hneď niekoľko uchádzačov o post šéfa VÚC. V najmenšom kraji je bezpochyby zaujímavé aj to, že strana Smer tam nepostavila vlastného kandidáta. Pošuškáva sa však, že palce drží exprimátorovi Milanovi Ftáčnikovi. SNS zas ohuruje voličov vysokopostaveným mladíkom, 31-ročným štátnym tajomníkom rezortu diplomacie Lukášom Parízkom. Čerešničkou na torte je ambiciózny zabávač a kontroverzný dobyvateľ sŕdc starých dám Martin Jakubec.

Zabávač: Nad politickými ambíciami šoumena sa mnohí len zasmejú.
Zabávač: Nad politickými ambíciami šoumena sa mnohí len zasmejú.
Zdroj: Matej Jankovič
Obháji post?: Súčasný župan Pavol Frešo.
Obháji post?: Súčasný župan Pavol Frešo.
Zdroj: Matej Kalina

Kollárova blondína

Hoci na prvý pohľad to vyzerá tak, že v Trenčianskom samosprávnom kraji počas blížiacich sa župných volieb žiadna zábava nebude, veď šéfom VÚC tam chce byť len sedem kandidátov, opak môže byť pravda. O priazeň voličov sa tam totiž okrem súčasného župana a smeráckeho poslanca Jaroslava Bašku uchádza jeho kolegyňa z Národnej rady z tábora SaS Renáta Kaščáková i primátor kúpeľných Trenčianskych Teplíc Štefan Škultéty. Svojho kandidáta, respektíve kandidátku, však postavila aj strana Sme rodina známeho slovenského multiotca Borisa Kollára. Je ňou blondínka Petra Hajšelová, ktorá ešte minulý rok pôsobila ako poslanecká asistentka Kollárovho nevlastného brata Ľudovíta Gogu. Ak vám jej meno čosi hovorí, našepkáme, že ide o partnerku muža, ktorý ctihodnému celebritnému politikovi ešte v roku 2015 pomáhal pri čudnom pokuse získať pozemky okolo kaštieľa v obci Hubice. Presne okolo toho, ktorý Boris Kollár už nejaký ten rôčik vlastní, no nie veľmi vie, čo s ním. A tak chcel aspoň pekné a rozsiahle parcely na výstavbu golfového ihriska získať. Aj za pomoci tak trošku zmanipulovanej súťaže. V tom čase mu to síce nepomohlo, ale Petra to dotiahla pomerne ďaleko. Až na kandidátku na post trenčianskej županky.

Kandidátka: Petra Hajšelová vie, aké sú jej priority.
Kandidátka: Petra Hajšelová vie, aké sú jej priority.
Zdroj: Facebook P.H.
Pani poslankyňa: Župankou chce byť i Renáta Kaščáková.
Pani poslankyňa: Župankou chce byť i Renáta Kaščáková.
Zdroj: Vlado Benko jr.

Lietajúca hviezda východu

O stoličku predsedu Košického samosprávneho kraja sa vo voľbách uchádza až 15 kandidátov. Súčasný smerácky župan Zdenko Trebuľa, ktorý v úrade pôsobil 12 rokov, už síce nekandiduje, no stranícku líniu potiahne súčasný primátor Košíc Richard Raši. Ten stavil na radikálnu reklamu a horlivé obiehanie celého regiónu. Cez prázdniny sa totiž neudiala takmer žiadna spoločenská udalosť, kde by sa neobjavil. Potenciálnych voličov núka pivom i vínom, dámy „vycmága“ z každej strany. A starostom sľubuje možné i nemožné. Nuž a tí, v snahe aspoň niečo zabezpečiť pre svoje chudobné dediny, pritakajú. Aj keď sa Raši horlivo snaží, podpora jeho predchodcu mu chýba. „Dôvod je prozaický. Svoju kampaň založil na kritike toho, čo sa v kraji nestihlo za šéfovania Trebuľu urobiť. Kritizuje rozbité cesty a sľubuje, že zmení kraj. To sa jednoducho nenosí a v lepšej smeráckej spoločnosti nerobí,“ pousmeje sa nemenovaný zdroj zo špičky Smeru v Košiciach. No a opozícia namiesto toho, aby postavila jedného silného kandidáta, sa úplne rozdrobila. Každý tu nekompromisne boje sám za seba. Šance sa znižujú Rastislavovi Trnkovi i exprimátorovi Michaloviec Jozefovi Bolíkovi, ktorí síce sú neskorumpovaní, ale oproti lietajúcej hviezde východu jednoducho nevýrazní.

Miláčik: Bozky súčasného primátora Košíc Richarda Rašiho na potenciálnych voličov fungujú.
Miláčik: Bozky súčasného primátora Košíc Richarda Rašiho na potenciálnych voličov fungujú.
Zdroj: Rudolf Felšöci
Má šancu?: Známy opozičný politik v Košiciach Rastislav Trnka, v strede.
Má šancu?: Známy opozičný politik v Košiciach Rastislav Trnka, v strede.
Zdroj: TASR

Nie je Sagan ako Sagan

Zoznam kandidátov na župana v Žilinskom kraji obsahuje len sedem mien a tie sľubujú, že voľby tu môžu prebehnúť bez obáv z dramatických zmien. Obdivovateľa Hitlera, extrémistu Mariána Magáta, našťastie, v boji o županský post zastavil zákon, keďže v auguste ho právoplatne odsúdili za nedovolené ozbrojovanie, takže nespĺňa podmienku trestnej bezúhonnosti. Kotlebovci sa síce tvária, že o sever Slovenska bojujú ďalej, ale ide o zúfalý ťah s nomináciou človeka vo verejnom priestore priam neviditeľnom. Zelení mužíčkovia zjavne kalkulujú s popularitou cyklistu Petra Sagana. Dúfajú, že sa nájde zopár pomýlených voličov, ktorí v sladkej nevedomosti dajú menovcovi svetoznámeho športovca svoj hlas. Za najsilnejších záujemcov v Žiline považujú Juraja Blanára a Eriku Jurinovú. Ani jeden z nich nie je zlá voľba. V kraji má smerák Blanár dlhodobo dobrú pozíciu, voliči ho za župana zvolili už trikrát po sebe. Okrem sporného nákupu cétečiek nemá za sebou väčšiu kauzu. Erika Jurinová z OĽaNO je rovnako ako Blanár poslankyňou NR SR. V politike pôsobí pomerne aktívne, zasadzovala sa napríklad za zjednodušenie adopcií. Výhodou pre ňu je, že za župana kandiduje ako jediná žena, takže voliči si ju ľahko zapamätajú. Kandidátom s jasným profilom je aj nominant SNS, vysokoškolský pedagóg a bývalý minister školstva Ján Mikolaj.

Trojnásobný župan: Juraj Blanár ide do volieb znova.
Trojnásobný župan: Juraj Blanár ide do volieb znova.
Zdroj: Facebook J.B.
Môže byť prvou „župankou“: Bývalá učiteľka Erika Jurinová sa angažuje hlavne v prorodinnej politike.
Môže byť prvou „župankou“: Bývalá učiteľka Erika Jurinová sa angažuje hlavne v prorodinnej politike.
Zdroj: Facebook E.J.

Divadelník aj Kotlebov blízky

V Nitrianskom kraji by svoj post rád obhájil úradujúci predseda samosprávneho kraja Milan Belica. Má podporu všetkých koaličných strán. Tento rok oslávi 67 rokov a na čele župy stojí od založenia vyšších územných celkov v roku 2001. Opozícia proti nemu stavila na exriaditeľa Divadla Andreja Bagara a župného poslanca Jána Grešša. Župankou sa chce stať aj bývalá krajská tajomníčka Smeru Renáta Kolenčíková. Dnes je krajská poslankyňa. Meno si urobila, keď médiám prezradila machinácie Smeru ohľadom prideľovania mestských bytov svojim ľuďom. Napokon zo strany vystúpila. Keďže šance na výhru volieb do VÚC kazí Marianovi Kotlebovi v Banskobystrickom kraji podnikateľ Ján Lunter, hovorí sa, že radikáli by mohli mať šance v Nitre. Postavili tam totiž „najreprezantívnejšiu tvár“, akú majú, poslanca Národnej rady Milana Uhríka. V kraji bude mať svojho reprezentanta aj maďarská komunita v osobe Ivána Farkasa, starostu obce Mužla a podpredsedu SMK. Krajský nezávislý poslanec Peter Oremus sa tiež hotuje prebrať žezlo župana. V Nitre sú všetci ôsmi kandidáti profesionálni politici, ľuďom zo „skutočného života“ sa šéfovať vyššie-
mu územnému celku akosi nechce.

Z herca župan?: Kandidát opozičných parlamentných strán Ján Greššo sa stavia proti oligarchom, za lepšie mzdy a zvýšenie cestovného ruchu.
Z herca župan?: Kandidát opozičných parlamentných strán Ján Greššo sa stavia proti oligarchom, za lepšie mzdy a zvýšenie cestovného ruchu.
Zdroj: Emil Vaško

Najmenší záujem

Len so šiestimi kandidátmi na post župana sa budú musieť uspokojiť obyvatelia Trnavského samosprávneho kraja. Je to najmenej spomedzi všetkých slovenských VÚC. Z toho dvaja sa pobijú o priazeň voličov, ktorí majú blízko k maďarskej menšine. Presnejšie, 38-ročný relatívny mladík Konrád Rigó z Mosta-Híd, o ktorom počul zrejme málokto, aj keď pôsobí ako štátny tajomník na ministerstve kultúry. Nuž a spolu s ním bude súboj zvádzať člen predsedníctva Strany maďarskej komunity a bývalý poslanec Národnej rady József Berényi. Azda najhorúcejším kandidátom je však niekoľkonásobný majster v karate a terajší trnavský župan Tibor Mikuš, ktorý síce vystupuje ako nestraník, do politiky ho však kedysi v minulosti vytiahlo ešte Mečiarovo HZDS. Zoči-voči sa mu postaví celkom aktívny parlamentný poslanec Jozef Viskupič, ktorý ide do samosprávnych volieb s podporou hneď niekoľkých strán, a to OĽaNO, SaS, NOVA, KDH a OKS.

Poslanec: O post župana zabojuje v Trnave Jozef Viskupič.
Poslanec: O post župana zabojuje v Trnave Jozef Viskupič.
Zdroj: Matej Kalina

Smerácka stálica

V Prešovskom kraji sa o post predsedu samosprávneho kraja uchádzajú dvanásti kandidáti. Od nezávislých až po večnú stálicu na tomto poste Petra Chudíka s obrovskou podporou strany Smer. Kraj je známy najmä podozreniami z korupčných škandálov a kupovania hlasov pri voľbách. Ani minulé župné všeľudové hlasovanie nebolo výnimkou a minimálne v troch lokalitách nahlásené kupovanie hlasov preverovala polícia. Raz mala byť cena hlasu päť eur, inokedy to bolo za múku, olej, cigarety či istoty aktivačných prác a príspevkov. Paradoxne, aj keď osadníci boli mimoriadne zhovorčiví a opísali nielen postup, ale aj mená, za ktorých mali hlasovať, nikoho konkrétneho nikdy neobvinili. Zatiaľ čo v minulých bojoch o post župana sa značne usiloval i bývalý primátor Prešova Pavol Hagyari, tentoraz kandiduje len za poslanca. No príležitosť ukázať silu „odporu a oponentúry“ nezabudla využiť Kotlebova Ľudová strana Naše Slovensko, ktorá postavila vlastného kandidáta Jozefa Mihalčina z Vranova nad Topľou. Či zamúti vody, nevedno, predpoklad však je, že boj o kreslo predsedu Prešovského samosprávneho kraja môže súčasnému županovi Chudíkovi najviac skomplikovať primátor Levoče Milan Majerský z KDH. Ako katolík je pre tamojších veriacich voličov iste väčším lákadlom než rozvedený Chudík.

Veriaci: Primátora Levoče Milana Majerského (na snímke) postavili v Prešovskom kraji proti Petrovi Chudíkovi.
Veriaci: Primátora Levoče Milana Majerského (na snímke) postavili v Prešovskom kraji proti Petrovi Chudíkovi.
Zdroj: Tony Štefunko
Veriaci: Primátora Levoče Milana Majerského postavili v Prešovskom kraji proti Petrovi Chudíkovi (na snímke).
Veriaci: Primátora Levoče Milana Majerského postavili v Prešovskom kraji proti Petrovi Chudíkovi (na snímke).
Zdroj: Rudolf Felšöci