„Dík za pochop,“ – takto ukončil svoj status predseda vlády Igor Matovič v súvislosti s opatrením, ktoré navrhol konzíliu odborníkov. Bude sa týkať školákov, ktorí od septembra nastúpia na povinnú školskú dochádzku. Matovič navrhuje konzíliu, aby počas dvoch týždňov v škole mali deti na ústach rúška.

Proti „nezodpovedníkom“

Premiér svoj návrh odôvodňuje opatrením proti „nezodpovedníkom“, ako označil nezodpovedných rodičov vo svojom statuse. Ako uvádza Matovič, väčšina rodičov bude zodpovedná a nepošle svoje deti do školy, ak boli v rizikovej krajine, kým nepodstúpia test. „Lenže ... čo v prípade, ak rodičia zodpovední nebudú a zataja, že v takej krajine boli a ohrozia ostatné deti v škole? Pani prezidentka vetovala zákon, ktorý by nám nezodpovedníkov identifikoval. Bohužiaľ,“vysvetľuje premiér, podľa ktorého bude začiatok septembra najťažšou zaťažkávacou skúškou v „našom boji s Covid-19,“ keďže sa státisíce detí vráti do škôl a z nich desiatky tisíc z dovoleniek v zahraničí.

 

Premiér preto navrhol konzíliu odborníkov, aby pre istotu a ochranu detí nariadili povinnosť mať rúška aj v triede počas prvých 2 týždňov v škole. „Viem, že to nebude úplne príjemné, ale je to mimoriadne dôležité opatrenie. Zďaleka sa totiž nepotvrdila teória, že deti Covid-19 neprenášajú a sú nezraniteľné. Dík za pochop,“ukončil svoj status predseda vlády.

Sadnite si tam vy!

Pod statusom sa okamžite strhla vlna nevôle z radov rodičov a fanúšikov Matovičovej fan page. „Pár hodín s poslintaným rúškom, ktoré si pri desiatej dajú dole a korona má pauzu, nás zachráni. Ďalšia vec, každý človek, čo chce dýchať, to má pod nosom. A ten, čo nemá, tak sa skláňam. Ja po 20 min v obchode mám hlavybôl a nervy na vlhkú vec na ústach,“ okomentovala premiérov zámer jedna z diskutujúcich. „...sadnite si tam vy v tom rúšku, v neklimatizovanej triede s oknami na južnú stranu  nie je mysliteľné toto dodržať, obedy, telocvik, šatne, pred školou, po škole.. či inde netreba a vírus sa šíri iba v kludovom stave medzi sediacimi deťmi???,“ spýtala sa ďalšia, zrejme matka detí, ktoré majú premiérov návrh realizovať od septembra v praxi.

Mohlo by vás zaujímať: