Tip na článok
Vražda Miroslava Sýkoru: Smrť zakladateľa sýkorovcov v roku 1997 odštartovala kariéru Róberta Lališa, ktorý po rekordných osemnástich rokoch skončil v rukách polície.

Diplomatova mafiánska kariéra: Miroslav Sýkora robil špinavú prácu pre tajnú službu

Postavil impérium zla, ktoré prežilo svojho šéfa dlho po jeho smrti.

Galéria k článku (28 fotografií )
Černák a Sýkora: Bielikova likvidácia bola zrejme prvou udalosťou, keď sa dvaja najväčší mafiáni na Slovensku spojili a spoločne vraždili.
Miroslav Sýkora - Zomrel 6. februára 1997.
Vražda: Na stretnutie prišiel Sýkora bez ochranky.

Miroslav Sýkora mal talent na mnoho vecí. Namiesto sľubnej kariéry diplomata pohybujúceho sa v uhladenom svete uprednostnil rýchlu kariéru v mútnych vodách slovenského podsvetia pod ochranou Slovenskej informačnej služby. Pod takou istou “štátnou ochranou” pracovala aj ďalšia mafiánska skupina okolo banskobystrického bosa Mikuláša Černáka.

Miroslav Sýkora - Zomrel 6. februára 1997.
Miroslav Sýkora - Zomrel 6. februára 1997.
archív

Miroslav Sýkora - Zomrel 6. februára 1997. Foto: PLUS 7 DNÍ

Vzdelaný a nebezpečný

Najvýraznejšou postavou bratislavského podsvetia 90.rokov bol bývalý poslucháč Moskovského štátneho inštitútu pre medzinárodné záležitosti (MGIMO), ktorá vychovávala budúcich diplomatov, Miroslav Sýkora. Školu nedokončil, nie pre nedostatok talentu, ale skôr pre iné záujmy, ktoré ponúkali atraktívnejšiu a kratšiu cestu k rýchlemu zbohatnutiu. Po návrate domov študoval žurnalistiku a popritom sa venoval príťažlivejšej činnosti - zarábaniu veľkých peňazí, až "biznis" definitívne zvíťazil nad vysokoškolskou aulou.

Vražda: Na stretnutie prišiel Sýkora bez ochranky.
Vražda: Na stretnutie prišiel Sýkora bez ochranky.
archív

Vražda: Na stretnutie prišiel Sýkora bez ochranky. Foto: PLUS 7 DNÍ

V čase raného divokého kapitalizmu sa vo všetkých postkomunistických štátoch vyrojili organizované zločinecké tlupy, ktoré kombinovali legálne podnikanie s nelegálnymi aktivitami. Sýkorova skupina nebola iná. Figurovali v nej okrem Slovákov aj Rusi a Ukrajinci, niektorých už Sýkora poznal ešte v časoch štúdií na MGIMO. Čokoľvek, od čoho sa dal očakávať vysoký zisk pri minimálnych nákladoch, bolo dobrým "artiklom": Takzvané výpalné, čiže platenie ochrany za to, že podnikateľovi nevyhorí prevádzka, k tomu vydieranie, lúpeže, vraždy...

Vražda Remiáša

Sýkorovo impérium vo vrcholnom štádiu malo značný akčný rádius, podliehali mu ďalšie lokálne organizované skupiny v okruhu viac než sto kilometrov od hlavného mesta, vrátane gangstrov z Nitry či Dunajskej Stredy. Úspešné, ničím nerušené "podnikanie" malo aj silnú ochranu v podobe námestníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Jaroslava Svěchotu, s ktorým sa Sýkora stýkal a pre ktorého príležitostne robili "sýkorky" špinavú prácu.

Miesto popravy: Od jeho vraždy uplynie 29. 4. 2016 dvadsať rokov, čo je na Slovensku premlčacia lehota vraždy. Po nej už páchateľov skutku nemožno trestne stíhať. Na fotke dole zavraždený Róbert Remiáš.
Miesto popravy: Od jeho vraždy uplynie 29. 4. 2016 dvadsať rokov, čo je na Slovensku premlčacia lehota vraždy. Po nej už páchateľov skutku nemožno trestne stíhať. Na fotke dole zavraždený Róbert Remiáš.
TASR

Miesto popravy: Od jeho vraždy uplynie 29. 4. 2016 dvadsať rokov, čo je na Slovensku premlčacia lehota vraždy. Po nej už páchateľov skutku nemožno trestne stíhať. Na fotke dole zavraždený Róbert Remiáš. Foto: TASR

Najznámejšou z nich je vražda Roberta Remiáša, známeho z kauzy zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho do Rakúska - Remiáš pôsobil ako spojka medzi Bratislavou a korunným svedkom zavlečenia, príslušníkom SIS Oskarom Fegyveresom, ktorý sa po výpovedi pred vyšetrovateľom skrýval v zahraničí.

Pod ochranou

Ani priazeň námestníka SIS nezaručovala nesmrteľnosť, respektíve ju priam vylučovala. Kvôli deleniu koristi z lúpeže v nitrianskej pobočke VÚB banky z roku 1996 sa Sýkora dostal do konfliktu so svojím partnerom Petrom Križanovičom, zvaným Duran. Prvým výsledkom konfliktu bol Duran na invalidnom vozíčku, keď ho zasiahli strely zo samopalu. Odvtedy sa Sýkora nepohol bez silnej ochranky okolo seba.

Článok v Plus 7 dní: Takto sme písali o mafiánskej poprave v roku 1997.
Článok v Plus 7 dní: Takto sme písali o mafiánskej poprave v roku 1997.
Archív

Článok v Plus 7 dní: Takto sme písali o mafiánskej poprave v roku 1997. Foto: PLUS 7 DNÍ

Preto bolo nepochopiteľné, že 6.februára 1997 šiel do bratislavského hotela Holiday Inn na stretnutie len so šoférom. Ochranu mala zabezpečovať druhá strana schôdzky. Podľa istých informácií to mal byť námestník SIS. Ďalšou zvláštnosťou Sýkorovej popravy bolo civilné vozidlo policajnej sledovačky, ktoré bolo vidno na mieste činu bezprostredne potom, ako Miroslava Sýkoru a jeho vodiča zsiahli strely zo samopalu z iného auta. Dôvodom popravy oficiálne bol spor s Duranom o penizae, neoficiálnym bolo to, že Sýkora mal za svoje služby požadovať od vtedajšej politickej moci lukratívny podiel na privatizácii - buď akcie nejakej banky alebo celé Bratislavské elektrotechnické závody (BEZ).

Bez škrupúľ

Zatiaľ čo Sýkora poškuľoval aj po politickej kariére ako po prirodzenom zavŕšení gangsterskej fázy svojej existencie a investovaní zarobených či nakradnutých peňazí do legálnych podnikateľských aktivít, v Banskej Bystrici vládol iný typ zločinca, nie menej inteligentný než Sýkora, zato s patologickou črtou masového vraha - Mikuláš Černák. Nemal vzdelanie ako Sýkora, nebol ani podnikateľsky založený, zato Sýkoru prekonal v rozsahu teritória, ktoré si svojou brutalitou v druhej polovici 90.rokov podmanil a ktoré neomylne ovládal.

Prakticky celé Slovensko podliehalo tomuto zákernému a nevypočitateľnému "bossovi všetkých bossov" a on si to zjavne aj užíval. Na jeho konte je množstvo vrážd, niektoré už preukázané, k niektorým sa dokonca aj priznal, ale len k tým, ktoré sú už premlčané. Doživotie, ktoré oprávnene vyfasoval, nedáva spať mnohým jeho "obhajcom" vo verejnosti. Tí opakovane poukazujú na to, že jeho komplici dostali prinajhoršom len vlažné tresty.

Toto odpútavanie pozornosti a snaha relativizovať mimoradnu spoločenskú nebezpečnosť Mikuláša Černákas treba brať aj ako výstrahu - ak by sa politické pomery na Slovensku vrátili do tej podoby, v akej boli v 90.rokoch, bude to príležitosť opäť pre zločincov Černákovho typu, aby sa v novej sile objavili na scéne v nemalej miere.

Viac o tejto etape organizovaného zločinu na Slovensku nájdete na DVD Mafiáni, ktorý v týchto dňoch vychádza spolu s najnovším dvojčíslom týždenníka PLUS 7 DNÍ.

Plus 7 dní
VIDEO Plus 7 Dní