Tip na článok
Radoslav Procházka (vpravo) v hre Igora Matoviča (vľavo) s detektorom lži zatiaľ ťahá za kratší koniec.

Do divadelného sporu Matovič - Procházka vstúpil generálny prokurátor

Kým Igor Matovič a Radoslav Procházka sa predvádzajú pred médiami a snažia sa o svojej pravde presvedčiť voliča, generálny prokurátor Jaromír Čižnár začal konať Ak došlo k trestnému činu, padne trest.

Galéria k článku (4 fotografie )
Jaromír Čižnár: Generálny prokurátor vydal pokyn na preskúmanie medializovaných informácií.
Igor Matovič: Detektor lži je jeho obľúbená „rekvizita“.
Teatrálne gestá: Igor Matovič chce zaujať za každú cenu. Na liberála Martina Poliačika vysypal v parlamente injekčné striekačky.

Hádka sokov v pubertálnom veku či politické divadlo pre voličov, ktoré napokon zaplatia z vlastných vreciek. Aj tak vníma nejeden Slovák spor dvoch poslancov platených z jeho daní. Igor Matovič a Radoslav Procházka si urobili z parlamentnej pôdy kabaret a z našincov publikum.

Kým líder Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) viní politického rivala a zakladateľa strany Sieť z toho, že chcel platiť za inzerciu vo vydavateľstve regionPRESS načierno, Procházka jeho tvrdenia odmieta a označuje Matoviča za psychopata.

Verejnosť by sa mohla nad všetkým pousmiať, nebyť vážnosti obvinenia. Tí, čo sa nedali politickou fraškou obabrať, sa právom pýtajú - ide o ohováranie alebo navádzanie na daňový trestný čin? Odpoveď by malo priniesť oficiálne vyšetrovanie, ktoré odštartoval generálny prokurátor.

Matovičova hra

„Stretli sme sa v miestnosti klubu OĽaNO v Národnej rade, Procházka ma požiadal o sprostredkovanie inzercie do 39 novín siete regionPRESS, ktoré vydáva naša rodinná firma. Išlo o dve polstranové inzercie na zadnej strane v hodnote zhruba 17 200 eur s DPH na propagáciu jeho osoby."

"Následne mi oznámil, že by si prial platiť inzerciu bez dokladu. Na moju otázku, aký pomer by chcel platiť načierno, bez dokladu, povedal, že od 50 do 90 percent. Na obhajobu povedal, že veď aj tak to nemá šancu nikto nikdy skontrolovať.“

S takýmto šokujúcim vyhlásením vyrukoval pred národ poslanec parlamentu Matovič. Prípad sa podľa neho odohral pred prvým kolom prezidentských volieb a niekdajší kandidát na prezidenta Procházka ho vraj nahováral na porušenie zákona. Ostrieľaný politik však neohlásil skutok na polícii ani nepredložil žiadne dôkazy, iba to vykričal poriadne nahlas do sveta.

A vytiahol osvedčený detektor lži. Procházka sa proti Matovičovým tvrdeniam rázne ohradil. „Za inzerciu v tituloch vydavateľstva regionPRESS sme na základe faktúr zaplatili spolu 17 224 eur, z toho 2 870 eur bola DPH. Nič nad rámec tejto sumy sme mu ani nezaplatili, ani nikdy neponúkali zaplatiť. Tak ja, ako aj pán Procházka sme plne pripravení podrobiť sa vyšetreniu na detektore lži,“ uviedol Procházkov spolupracovník Martin Dubéci, čím pristúpil na Matovičovu hru.

Detektor lži

Po vyjadreniach oboch táborov sa mohol naplno roztočiť politický cirkus. V réžii mužov, ktorým ľudia na Slovensku dôverujú natoľko, že ich poslali do parlamentu, aby spolurozhodovali o našej budúcnosti. Hádkami a obviňovaním však verejné „preťahovanie sa“ politických rivalov neskončilo.

Líder OĽaNO vyrukoval s ďalšími vyhláseniami ohľadom netransparentného financovania prezidentskej kampane, pod dohľadom médií si dal omotať telo drôtmi a odpovedal na otázky týkajúce sa údajného nahovárania na porušenie zákona. Po tom, čo cez polygraf prešiel, opäť vyzval Procházku.

Poslanec označovaný za lídra pravice odkázal, že sa dá otestovať u niekoho iného a že si od „parťáka firiem Mečiarovej rodiny pečiatku na svoj charakter nikdy pýtať nebude“. Narážal tak na to, že médiami vybraný odborník je obchodný partner detí Vladimíra Mečiara.

Trestný čin

Zatiaľ čo obaja politici sa predvádzajú pred médiami a snažia sa o svojej pravde presvedčiť voliča, generálny prokurátor Jaromír Čižnár začal konať. „Dňa 4. júna vydal generálny prokurátor pokyn, aby prokurátor Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky komplexne preveril medializované informácie. Z taktického hľadiska Generálna prokuratúra nebude špecifikovať úkony, ktoré bude realizovať,“ povedala pre PLUS 7 DNÍ hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Verejnosť sa tak dozvie, kto hovorí pravdu a kto klame, kto by mal podľa účastníkov sporu odísť z politiky. Dlhoročný vyšetrovateľ Jaroslav Ivor nechce predbiehať udalosti a hodnotiť výroky politikov.

„Z obsahu (Matovičovho výroku - pozn. redakcie) by sa mohlo javiť, že môže ísť o návod na daňový trestný čin. Nechcem špecifikovať, o aký trestný čin, lebo tých možností je viacero.“

Podľa Ivora prokurátor nevydáva pokyny na konanie z rozmaru. „Keď prokurátor vyjadrenie vyhodnotí a domnieva sa, že by mohlo ísť o trestný čin, dá pokyn polícii, aby konala,“ približuje postup orgánov činných v trestnom konaní.

Keďže generálny prokurátor sa zrejme domnieva, že mohlo dôjsť k spáchaniu trestného činu, ďalšie Matovičove kroky budú pravdepodobne smerovať na políciu.

„Policajt by mal pána Matoviča teraz predvolať a požiadať ho o výpoveď ako oznamovateľa trestného činu. Ak by pán Matovič zopakoval toto vyjadrenie pred vyšetrovateľom, potom musí byť pripravený niesť aj následky v prípade, ak by sa preukázalo, že jeho vyjadrenie je nepravdivé,“ upozorňuje Ivor.

Do úvahy vraj prichádzajú viaceré možnosti. „Vec sa odloží alebo sa odovzdá ako priestupok. Ak sa preukáže, že sa vec nestala, bude odmietnutá, alebo sa začne trestné stíhanie vo veci pre podozrenie z konkrétneho trestného činu,“ vymenúva.

Ak Matovič potvrdí svoje slová pred políciou, no v rámci vyšetrovania sa zistí, že skutok sa nestal, môže ísť o ohováranie alebo krivú výpoveď. A v hre je aj ďalšia možnosť. Za neoznámenie trestného činu totiž hrozí trest odňatia slobody až na tri roky. Neplatí to však pre každý trestný čin. Musí ísť o trestný čin s hornou hranicou trestu odňatia slobody v trvaní najmenej desať rokov.

Zdá sa, že v prípade politikov by nemala platiť žiadna hranica. Možno by zvážili, či budú hlasy voličov získavať šokujúcimi tvrdeniami, ktoré neriešia problémy občanov.

Žart?

Patetické výzvy na odchod z politiky, šermovanie detektorom lži - v jednom prípade výsledkami, v druhom prípade prísľubom zúčastniť sa -, výrazy ako „psychopat“, „klamár“ či „zmrd“, nezodpovedané otázky...

Na prvý pohľad tradičný spor slovenských politikov s osvedčenými rekvizitami. Prestrelka medzi Igorom Matovičom a Radoslavom Procházkom však nie je „iba“ roztržkou dvoch politických rivalov, z ktorých prvý - líder OĽaNO Matovič - stráca hlasy v prospech toho druhého - zakladateľa strany Sieť Procházku.

(V telefonickom prieskume agentúry Polis Slovakia, ktorý sa uskutočnil od 26. mája do 2. júna, získala Sieť 15,4 percenta hlasov, preskočila všetky parlamentné strany vrátane OĽaNO a zaradila sa na druhé miesto za vedúci Smer. Vznikajúca strana Sieť by podľa agentúry Polis Slovakia zobrala najviac hlasov OĽaNO, a to takmer štvrtinu voličov, ktorí odovzdali hlas Matovičovmu hnutiu vo voľbách v roku 2012.)

Ukazuje, ako si dokážu orgány činné v trestnom konaní plniť povinnosti, keďže poslanec parlamentu verejne obvinil iného poslanca z navádzania na porušenie zákona. A tiež to, ako vrcholoví politici reagujú v praxi na možné porušenie zákona a plnia si síce nepísanú, ale z ich hľadiska ostro sledovanú občiansku povinnosť ohlásiť porušenie zákona.

A to bez ohľadu na skúsenosť so šokujúcimi výrokmi lídra OĽaNO, ktorý v minulosti spôsobil zmätok vyhlásením, že za pád Radičovej vlády mu núkali dvadsať miliónov eur a neskôr tvrdil, že išlo o žart zo strany kamaráta. Otázne je, koľko tento Matovičov žartík stál daňových poplatníkov, keďže prípadom sa musela začať zaoberať polícia. (soj)

VIDEO Plus 7 Dní