Tip na článok
Bez šance: Ľudia sa chceli zúčastniť na referende o odvolaní starostu. Škola bola zatvorená.

Divoký západ v Šoporni: Lietajú vulgárne anonymy aj nábojnice

Starosta Šoporne už dvakrát zmaril referendum o svojom odvolaní. Miesto toho lietajú urážky, anonymy a vraj aj nábojnice.

Galéria k článku (4 fotografie )
Bez šance: Ľudia sa chceli zúčastniť na referende o odvolaní starostu. Škola bola zatvorená.
Ako v Kocúrkove: Vulgárne anonymy a udania začali vraj po obci kolovať po nástupe starostu do funkcie.
V Šoporni: Pod petíciu na vyhlásenie referenda sa podpísalo viac ako tisíc ľudí.

Život v Šoporni pri Seredi by mohol byť inšpiráciou na nakrútenie tragikomédie. Smiech cez slzy by vyvolávali primitívne a urážlivé anonymy a udania, scény s autom poliatym kyselinou či s nábojnicou za stieračom by zase šteklili spomienkami na divé deväťdesiate roky. No a suverénny starosta v úlohe neomylného vládcu dediny so štyritisíc obyvateľmi by divákov udržoval v neustálom napätí.

V správnom filme by napokon zvíťazilo dobro a spravodlivosť. Lenže Šoporňa nie je film, ale slovenská realita. Poslanci, nespokojní s prácou a so správaním starostu, už dvakrát vyhlásili referendum, aby občania mali možnosť vyjadriť sa, či chcú Milana Vlčeka na čele obce. A Milan Vlček urobil všetko pre to, aby sa ani jedno neuskutočnilo.

Konflikt

Neschválený rozpočet, nepodpísané uznesenia, zastupiteľstvá neschopné uznášania či nejasné hospodárenie s obecnými peniazmi sú dôsledkami sporu medzi poslancami a starostom, ktorý spôsobuje stagnáciu rozvoja obce a zlú atmosféru v jej uliciach. Starosta vraj robí iba to, čo sám chce, poslancov ignoruje, takže sa na rozhodovaní o obci takmer nepodieľajú.

Kritické hlasy sú v Šoporni zákerne trestané. „Ľudia sa boja čokoľvek povedať. Chodia udania na rôzne úrady a výhražné anonymy. Jednému občanovi niekto polial auto kyselinou, iný si našiel nábojnicu za stieračom,“ potichu komentuje situáciu pán v stredných rokoch a ponáhľa sa z obecného námestia preč.

Podľa viacerých sa šoporniansky príbeh nevraživosti začal pred vyše rokom tým, že poslanci nešli po ruke starostovi a neschvaľovali mu to, čo chcel. Najprv to malo byť zvýšenie platu o tridsať percent, následne používanie svojho osobného auta na služobné účely.

„V priebehu prvého roka jeho úradovania sa začali prvé problémy, keď nepredkladal informácie ohľadom čerpania rozpočtu. Pri záverečnom účte za rok 2011 bolo zistené prečerpanie rozpočtu o vyše stotisíc eur, a to bez úprav, ktoré schvaľujú poslanci,“ hovorí poslankyňa Erika Ščípová. Starostovi poslanci vyčítajú, že nepodpisuje tie uznesenia, ktoré nenavrhne, neodpovedá na otázky a nevysvetľuje svoje konanie. Poukazujú aj na to, že po svojom nástupe do úradu zrušil aj diskusiu na webovej stránke obce.

Milan Vlček obvinenia poslancov odmieta a vinu hádže na nich. Tvrdí, že klamú a o prečerpaní rozpočtu šírili poplašné správy. „Účelové uznesenia, ktoré sú v rozpore so zákonom a schválili ich iba preto, že sa konšpiračne dohodli, budem vetovať vždy. Na zastupiteľstvách iba donekonečna vysvetľujem, sú len o nekonečných urážkach a krivých obvineniach,“ sťažuje sa starosta. No a zrušená diskusia občanov? Vraj znevažovala jeho prácu a nedôstojne a vulgárne ho urážala.

Podozrenia poslancov a nefunkčná spolupráca vyústili do vypísania petície na vyhlásenie referenda o odvolaní starostu. „Chceli sme mať prehľad o tom, ako sú informovaní občania, či súhlasia s konaním starostu, či im je ľahostajné hospodárenie v obci s ich peniazmi a či sa zúčastnia na referende,“ hovorí poslanec Adrian Macho. Pod petíciu sa podpísalo vyše tisíc obyvateľov Šoporne, čo bolo viac ako tridsať percent voličov. Poslanci preto určili termín referenda na marec 2012.

Milan Vlček: Starosta Šoporne nevidí dôvod na svoje odvolanie.Foto: Tony Štefunko

Zmarené?

Ľudové hlasovanie sa však neuskutočnilo, takže obyvatelia dediny nedostali možnosť vyjadriť svoj názor. Úlohou obce je totiž postarať sa o administratívne záležitosti, čiže zaslať občanom oznámenie o jeho konaní, poskytnúť miestnosť, zapisovateľku, voličské zoznamy. Obec nič z toho neurobila. Dokonca deň pred referendom starosta v obecnom rozhlase vyhlasoval, že referendum nebude, pretože by bolo protizákonné, čím ľudí iba zmiatol.

„Ak by poslanci zvolali referendum v súlade so zákonom, nemal by som žiadny dôvod hlasovanie nezorganizovať. Mali sme k dispozícii stanovisko Okresnej prokuratúry v Galante, podľa ktorého sa referendum vyhlásiť nedalo,“ tvrdí Vlček.

Starosta sa však trošku mýli. Prokuratúra poskytla len stanovisko, a to k petícii občanov, kde našla procesnú a administratívnu chybu. Referendum nezakázala ani ho neoznačila za nezákonné. „Nikto vopred nehovoril, že referendum nemôže byť. A toto ani nikto nemôže tvrdiť. Každý môže využiť priamu formu demokracie,“ potvrdil hovorca Krajskej prokuratúry v Trnave Marek Marcinkech.

Aby referendum mohlo byť z akéhokoľvek dôvodu vyhlásené za neplatné, muselo by sa najprv uskutočniť. Navyše ho za neplatné môže vyhlásiť jedine súd. Pasuje sa bývalý učiteľ a súčasný starosta Šoporne Milan Vlček na úroveň sudcu?

Protizákonné vyhodenie

Zmarené referendum napadli občania na polícii, podali do dvesto trestných oznámení. Vyšetrovateľ ich však odmietol s tým, že nejde o trestný čin. V obci sa začala atmosféra vyostrovať. Prestali fungovať zastupiteľstvá, čiže sa neschvaľovali projekty, dane, narábanie s majetkom obce.

Naopak, rozmohli sa výhražné anonymy a udania. Starosta vyhodil hlavnú kontrolórku Milenu Verešovú, ktorá vyhlásenie referenda pokladala za právoplatné a chystala sa skontrolovať starostov príjem. „V januári som dostala výplatu podľa zákona, potom mi plat krátili. Nasledovali oznámenia na porušenie pracovnej disciplíny. Nazvala by som to šikanovaním,“ opisuje Milena Verešová.

Hlavného kontrolóra však volí aj odvoláva obecné zastupiteľstvo. „Hoci je zamestnancom obce, starosta s ním nemôže skončiť pracovný pomer, keďže ide o kompetenciu obecného zastupiteľstva,“ upozorňuje advokátka Kristína Babiaková, spolupracujúca s Via Iuris.

Milena Verešová podala na súd žalobu o neplatnosť skončenia pracovného pomeru a ten jej vo februári tohto roka dal za pravdu. Podľa rozsudku je stále zamestnankyňou obce, ktorá jej musí doplatiť zmarenú mzdu. Starosta, ktorého zastupuje právnická firma platená z obecných peňazí, sa zas odvolal.

Repete

Keďže po vyhodení kontrolórky poslanci už vôbec nevideli do hospodárenia obce, zavolali kontrolórov z Najvyššieho kontrolného úradu. Tí ich podozrenia potvrdili. Zistili viacero porušení zákona o rozpočtových pravidlách, o účtovníctve, o finančnej kontrole.

Obec napríklad opravovala miestne komunikácie za vyše 21-tisíc eur a preplácala aj faktúry, ktoré neobsahovali údaje o cene za mernú jednotku a množstvo. Dotácie zase nemala spätne vyúčtované.

Takmer do roka vyhlásili poslanci druhé referendum o odvolaní starostu, ktorý bol podľa nich zodpovedný za viaceré pochybenia. Ale aj druhé ľudové hlasovanie dopadlo podobne. Ani sa neuskutočnilo. Obec ho znova úplne odignorovala. Ľudia ráno márne postávali pred zamknutými bránami školy, kde referendum malo byť. Podľa ústavnej právničky Lucie Mokrej, ak obec napriek právoplatne prijatému uzneseniu o vyhlásení referenda nezabezpečí jeho realizáciu, zjavne porušuje zákon.

Niektorí Šoporňania už celú situáciu vnímajú ako výsmech demokracie a ich samých, iní ako tragikomické divadlo. „Zúčastnili by sme sa na referende, keby ho starosta urobil. Veď čoho sa bojí? Názoru občanov?“ krúti hlavou staršia pani.

Obeť závisti?

Starosta Milan Vlček nás prijal so širokým úsmevom. Pôsobil, akoby si bol vedomý svojej moci a neomylnosti. Nechápe ľudí, ktorí spochybňujú jeho konanie, keďže sa považuje za človeka „s vysokým morálnym kreditom“. Za zlou atmosférou v obci a snahou o jeho odvolanie vidí závisť neúspešného kandidáta na starostu obce a ľudí okolo neho.

Rád odpovedá obľúbenou frázou politikov „všetko v súlade so zákonom“, avšak bez konkrétnejších argumentov. Ani druhé referendum podľa neho nespĺňalo náležitosti na svoje uskutočnenie. „Viacero vecí bolo porušením zákona, ale o tom nerozhodujem ja ako starosta. O tom rozhoduje prokuratúra a súd,“ vyhlásil za fakt niečo, čo sa ešte neuskutočnilo a o čom preto nemohlo byť ani rozhodnuté.

„Obecné zastupiteľstvo zasadalo protizákonne, uznesenia, ktoré tam boli prijaté, boli protizákonné. Ja som tieto veci napadol a okresná prokuratúra a súdy budú o týchto veciach rozhodovať. Ja ako starosta nemôžem umožniť nezákonný postup,“ opäť sa zahral na proroka. Nik totiž okrem neho nerozhodol o tom, že by zastupiteľstvo či uznesenia boli protizákonné. A on ako starosta ani také právo nemá, podotýka aj advokátka Kristína Babiaková.

„Keďže uznesenia obecného zastupiteľstva o vyhlásení miestneho referenda neboli zrušené ani iným spôsobom nebola pozastavená ich účinnosť, bolo povinnosťou starostu ako zástupcu obce zabezpečiť konanie referenda. Starosta obce nie je sám oprávnený rozhodovať o zákonnosti takéhoto uznesenia ani ho rušiť.“

Nevinnosť sama

Starosta má však svoje vysvetlenie, z ktorého vyplýva jeho konanie. „Prečo si môže skupinka poslancov dovoliť robiť súd? Uviedli, že dôvodom na vyhlásenie referenda bol protokol Najvyššieho kontrolného úradu. Viete, čo urobili? V tej správe je napísané, že niečo porušila obec, tam nikde nie je napísané, že by niečo porušil starosta obce. A už nie ja ako osoba,“ šokuje vyhlásením Milan Vlček.

Asi nevie, že on je štatutárom obce, zodpovedný za jej chod a je podpísaný pod každým dôležitým dokumentom. Keď sme na to poukázali, skúsil to inak. Kontrola vraj našla najmä pochybenia z predchádzajúceho volebného obdobia, keď starostom nebol. Podľa správy však kontrolóri prešetrovali najmä rok 2011, keď Vlček už úradoval.

Pat

V Šoporni majú iba dve možnosti, ako môžu demokraticky rozhodnúť o starostovskej kariére Milana Vlčeka. Počkať do riadnych volieb alebo zmarenie referenda napadnúť na prokuratúre.

„Tá môže začať vyšetrovanie a v prípade zistenia porušenia zákona podať podnet na začatie trestného stíhania. Prokuratúra môže nariadiť vykonanie referenda. Vo veciach referenda máme veľmi málo rozhodnutí súdnych orgánov, o ktoré by sa dalo argumentačne oprieť. Občania môžu podať aj trestné oznámenie. V prípade trestného stíhania vyšetrovateľ len vyvodí zodpovednosť voči starostovi, ale nemôže nariadiť konanie referenda,“ radí ústavná právnička Lucia Mokrá.

Situácia v Šoporni vyzerá bezvýchodiskovo a všetko nasvedčuje tomu, že Milan Vlček sa bude kresla starostu držať zubami- -nechtami.

VIDEO Plus 7 Dní