Dobrý deň, som Neúprosný a prišiel som vám zhabať majetok. Nie, s týmito slovami vám exekútor nohu do dverí nestrčí. Aj bez toho je však exekúcia nepríjemný fakt takmer pre milión Slovákov. Za desať rokov narástol počet exekúcií z jedného milióna na tri. Vládu toto číslo desí. Dúfa, že ak ľudí oddlží cez zmeny, nazývané exekučná amnestia, krajina získa viac práceschopných a prácechtivých občanov.

Človek neznalý

Nie je príjemné prijať správu, že máte zablokovaný účet. No ak sa to už stane, človek sa musí po predýchaní informácie postaviť k situácii čelom, zdvihnúť telefón a exekútorovi sa ozvať. Ako 36-ročný Dodo.

Mea culpa: „Človek neznalý zákona, človek blbý,“ priznáva Dodo, keď spomína, že o povinnosti zdravotných odvodov nevedel
Mea culpa: „Človek neznalý zákona, človek blbý,“ priznáva Dodo, keď spomína, že o povinnosti zdravotných odvodov nevedel
Zdroj: foto David Duducz

Na debatu o problémoch, ktoré podľa štatistík trápia takmer každého piateho Slováka, sme sa s ním stretli, keď končil šichtu na vlakovej stanici. „Nepríjemnosti sa začali vtedy, keď som skolaboval na výrobnej linke bratislavskej automobilky. Išiel som na maródku a prepustili ma,“ prezrádza Dodo, ako ľahko sa môže človek ocitnúť v ťažkej situácii. A jedným dychom dodáva: „Doplatil som na svoju neznalosť zákona. Neplatil som si zdravotné odvody. Nevedel som, že ak nie som zaregistrovaný na úrade práce, musím si ich uhrádzať sám. Skrátka, človek neznalý, človek blbý,“ vraví so sklopenou hlavou.

Dodo podlžnosti spočiatku neriešil, lebo, ako vraví, vlastne o nich ani nevedel. Problém bol, že odchovanec detského domova dlho nemal stabilnú adresu. Istý čas sa len tak pretĺkal hlavným mestom a pošta mu chodila na obecný úrad v meste, kde mal posledný trvalý pobyt. Až keď sa Dodo stal predajcom časopisu Notabene, patálie s korešpondenciou sa vyriešili. Aj tie ďalšie, s exekútorom. „Nakoniec sme našli cestu k sebe,“ vraví, ako keby sa vykonávateľov súdnej moci, ktorých náplň práce väčšinu ľudí straší, vôbec nebál.

Iná doba

Hovorkyňa Komory exekútorov Stanislava Kolesárová vysvetľuje, že odkedy súd o exekúcii rozhodne, prejdú minimálne štyri týždne, kým sa začne jej výkon. Povinnosťou exekútora je, aby dlžníka informoval - a to nielen poštou. Ak nie je zásielka prevzatá, vymáhač dlhu sa musí snažiť všemožnými spôsobmi nájsť iný kontakt.

Štát ako vinník: Laco si myslí, že k jeho exekúciám prispel nielen sám, „dopomohol“ mu k nim aj zlý sociálno-odvodový systém štátu.
Štát ako vinník: Laco si myslí, že k jeho exekúciám prispel nielen sám, „dopomohol“ mu k nim aj zlý sociálno-odvodový systém štátu.
Zdroj: foto David Duducz

„Dnes je doba trochu iná, ako bola pred pár rokmi,“ myslí si Dodo. On sa oboznámil s prvou dlžobou v roku 2000, a to štát ani netušil o nejakej digitalizácii svojich služieb. „Teraz si viete všetko overiť rýchlo. Zavoláte si, kliknete,“ vraví.

Dobré skúsenosti

Napriek zaužívaným klišé podľa Doda „exekútor bol príjemný a pomaly sme mohli moju situáciu začať riešiť“. Z dlhu v zdravotnej poisťovni doteraz splatil 800 eur. Vďaka trom prácam, ktoré mu zaberajú celý deň. Od deviatej do jednej pomáha cez projekt združenia Proti prúdu ako nosič batožiny na hlavnej stanici. Keď si trochu oddýchne, vydá sa na ulicu predávať Notabene, no a večer robí pre firmu, ktorá sa stará o klimatizácie.

Od vlaňajška platí zdravotné poistenie normálne - bez penále, raz za mesiac. Cez splátkový kalendár a dohodu s exekútorom splatil už aj sekeru dopravnému podniku. Tú mal ešte v slovenských korunách okolo deväťtisíc. Dohromady ide na dlhy tretina výplaty. „S exekúciou mám len dobré skúsenosti,“ konštatuje a my sa akosi mimovoľne nad touto vetou usmievame.

Pracovné agentúry

Aj Dodov kolega Laco (55) patrí k niekoľkonásobným cieľom vymáhačov pohľadávok. Jeho problémy so splátkami odštartovalo vyhorenie a pobyt na nemocničnom lôžku. „Robil som nočné, nadčasy. Prichádzal som domov okolo polnoci a ráno som už utekal okolo piatej späť do roboty,“ spomína si s nevôľou.

Zraniteľní: Lacove aj Dodove dlžoby odštartovala choroba.
Zraniteľní: Lacove aj Dodove dlžoby odštartovala choroba.
Zdroj: foto David Duducz

Takýto doslova vražedný režim trval asi rok. Vedel, že by nemal prekročiť určitý počet hodín. Inak musí dať súhlas, že je to na jeho vlastnú zodpovednosť. On sa však tešil, že má dosť práce. „Potrebovali ma,“ uisťuje seba aj nás.

Keď po mesačnej pauze nahlásil koordinátorovi, že je opäť fit, zmeravel. Medzičasom ho vyhodili. Pozícia musela byť obsadená, a tak zaškolili iného. Laco mal tú smolu, že bol zamestnaný cez pracovnú agentúru. Iná pozícia sa už pre maróda pred päťdesiatkou nenašla. No a z príspevku v nezamestnanosti sa pôžička z banky ktorú si s manželkou brali na zariadenie príbytku, splácať nedala. Dlhy narastali.

„Aj tam, aj tam, aj tam,“ odpovedá Laco, keď menujeme štátne inštitúcie, ktoré zvyčajne urobia z človeka dlžníka. Jednu exekúciu má z celkového počtu 959 707 fyzických osôb, ktorých sa tento problém týka, asi polovica. Ďalší sú „recidivisti“ s nakopenými dlžobami. Dve exekúcie má 151-tisíc Slovákov, od troch do piatich asi 165-tisíc ľudí, viac ako desať asi 50-tisíc. Rekordérom je občan, ktorý má na krku 143 exekúcií.

Na každého iný vzorec

Aj keď sa v súčasnosti veľa hovorí o tom, že dlžníkov vyslobodí exekučná amnestia, ministerstvo spravodlivosti sa proti tomu ohradzuje. Slovko amnestia je podľa rezortu zavádzajúce. Nehovoriac o tom, že opatrenie, ktoré pripravuje, bude mimoriadne, nie generálne. Vypracuje viaceré vzorce, no detaily zatiaľ nie sú známe. Stále ich dolaďuje.

Uvažuje sa napríklad o tom, že tí, ktorí žijú od výplaty do výplaty, by mohli staré exekúcie splácať podľa novelizovaného zákona. Prijali ho asi pred rokom a má riešiť hromadenie exekúcií do budúcna. Po novom sa dlhy, ktoré sa v exekučnom konaní vymôcť nepodarí, po piatich rokoch pozastavia. Ministerka Žitňanská však už ohlásila, že čiastočné odpustky sa budú týkať len pohľadávok štátu.

Ministerka: Šéfka rezortu spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) chystá adresné opatrenia na oddlženie, nie všeobecné.
Ministerka: Šéfka rezortu spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) chystá adresné opatrenia na oddlženie, nie všeobecné.
Zdroj: MATEJ KALINA

Viac ako sociálna a zdravotná poisťovňa Laca potrápila banka. Poistenie pôžičky proti strate zamestnania aj pre prípady choroby nepomohli. Zo štvortisícového úveru sa zrazu stala exekúcia vo výške asi 7-tisíc. Splátky mu nechceli ani pozastaviť, ani znížiť. Smola, bol nebonitný klient.

Zhruba polovica veriteľov sú súkromné firmy. Medzi ne sa rátajú aj poisťovne Union a Dôvera, telekomunikační operátori, dodávatelia energií či nebankové spoločnosti. Ak vás trápia dlhy u súkromníkov, netešte sa teda. Na druhej strane, ak máte resty na polícii, staré pokuty v mestskej hromadnej doprave či v Sociálnej poisťovni a vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni, aj na vás sa možno bude toto opatrenie vlády vzťahovať.

Chyba aj krivda

Kým Dodo prístup exekútorov, s ktorými sa stretol, chváli, Laco im nepovie inak ako „legálni zlodeji“. Jeho podlžnosti vraj narástli preto, že štát zraniteľných nechráni tak, ako by mal. To isté, avšak oveľa opatrnejšie, sa dá vyčítať aj z vyjadrenia komory exekútorov: „Otázka je, či exekučná amnestia nie je len odstraňovanie následkov, bez riešenia príčiny. Myslíme si, že úplne chýba koncepcia akejkoľvek edukačnej činnosti štátu,“ napísala nám hovorkyňa Stanislava Kolesárová.

Napriek tomu, že svoj mínusový stav na „účte“ Laco pripisoval chybám systému sociálnej ochrany, pohľadávky splatil. Ako? „Brigádami v skladoch supermarketov, na stavbách, ako asistent postihnutých a za pomoci občianskeho združenia Proti prúdu,“ vysvetľuje.

Nespravodlivé?

Slovenská komora exekútorov sa na exekučné amnestie nepozerá dobre. Po­dľa nej ide o nesystémové opatrenie, „nespravodlivé voči všetkým tým, ktorí si riadne platia svoje dlhy“.

Rezort odpovedá, že využitie exekučnej amnestie nebude bezbolestné. Ľudia budú zapísaní do zoznamu, ktorý bude zrejme sprístupnený „dlhé obdobie“. Aby si ťažšie požičiavali v budúcnosti. „Už dnes sa zvyšujú počty dlžníkov, ktorí prestávajú platiť dlhy a čakajú na exekučnú amnestiu. Zároveň sa ozývajú tí, ktorí splácajú, ako k tomu prídu oni, ktorí sa správajú zodpovedne,“ zdôrazňuje Kolesárová.

Poslanec a advokát Alojz Baránik z SaS hovorí, že pre tých najzraniteľnejších už jeden špeciálny systém oddlženia máme - osobný bankrot. „Aby osobné bankroty mali aj nejaký podstatný dosah na početnosť prebiehajúcich exekúcií, bolo by potrebné vyvinúť obrovské úsilie viacerých zložiek štátu a verejného sektora v celospoločenskom záujme,“ vraví bez očakávania, že sa tak stane.

Plány do budúcna

Mimochodom, i Dodo sa rozhodol pre osobný bankrot. Má totiž aj dlh, ktorý nevie splatiť. Vysoký. Asi štyritisíc eur za neúspešné podnikanie v Česku. Na splátkovom kalendári sa v tomto prípade dohodnúť nedalo. „Bol by som schopný splácať ho po šesťdesiatich eurách mesačne, no vysmiali ma. To však bol môj strop,“ rozpráva. Prvé stretnutie má v marci. Poplatok za vynulovanie všetkých dlžôb, päťsto eur, má našetrený a pripravený. Chce začať s čistým štítom.

Keď splatí exekútorom aj posledné euro, chce sa zamestnať na plný úväzok. „Dnes je to nemožné. Nik vás nezamestná, ak máte zablokovaný účet,“ vysvetľuje.

Kde by Dodo rád pracoval? Na tom vraj nezáleží. Len nech je to na osem hodín denne. „Verím, že ma to posunie zas o krôčik ďalej,“ vraví. Do budúcna plánuje vlastné bývanie a prírastok do rodiny. „No neskáčem do toho s veľkými krídlami. Dnes je dieťa nadštandard,“ dodáva.

Laco vidí svoju budúcnosť menej optimisticky. Je už bez dlhov, ale nájsť prácu je aj tak ťažké. Má chorú ženu a sám trpí osteoporózou. Veľmi dobre vie, že o starých a chorých firmy záujem nemajú.